شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 12:19 منتشر شده در مورخ: 1398/02/26 شناسه خبر: 1486487

سفره های افطار گلستانی ها پر از گرانی /کام تلخ روزه داران با سو مدیریت

سفره های افطار گلستانی ها پر از گرانی /کام تلخ روزه داران با سو مدیریت
مردم استان گلستان در ماه مبارک رمضان گرانی سرسام آوری که به گفته شهروندان ناشی از سومدیریت مسئولان است تحمل می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به  نقل از گلستان ما؛ حدود ده روز ازماه مبارک رمضان می گذرد واستان گلستان هنوز تحت تاثیر سیل و تبعات آن است اما گرانی های بی سابقه رمقی برای روزه داران نگذاشته و مردم را تنها به قدم زدن در بازار و نگاه کردن به اجناس وا داشته است.

صفهای طولانی گوشت، مرغ و روغن کم بود ، در ماه مبارک رمضان شکر هم اضافه شد، اینجا خرما هم با قیمت گوشت برابری می کند، این روزگار اینروزهای روزهداران گلستانی است.

با مردمی که در حال خرید از بازارهای مناطق مختلف استان ازجمله نعلبندان و میدان(چهار راه عباسعلی) که به صحبت بنشینی همه چیز دستت می آید. روزه را باید با خرما افطار کرد اما مگر می شود خرما 20 تا 50 هزار تومانی خرید؟ گوشت و مرغ که از سفره های پر کشیده  و با کارت ملی هم با این صفهای طولانی گیر نمی آید، شکر برای فرنی را باید شهر به شهر بگردی تا پیدا کنی؟

13980219000122 Test PhotoN

بی مسئولیتی مدیران گرانی ها را تشیدید می کند/نظارت کجاست؟

از همان ابتدا پیرزنی با عصا و سبد توجه ام را جلب می کند، از ساعت 8 صبح برای یک بسته شکر از روستای ولاغوز شهرستان کردکوی به گرگان آمده است و می گوید: افطار بدون فرنی نمی شود.

البته اکنون سازمان صمت استان گلستان گزارش داده است، در ماه مبارک رمضان نیز بیش از 2 هزار تن شکر در نظر گرفته‌شده است، البته امیدواریم این مهم تحقق یابد و شاهد صف های طولانی مردم روزه دار برای شکر نباشیم.

جلو تر که می رویم یکی از شهروندان گرگانی می گوید: اینجا در بازار همه چیز پیدا می شود اما اقلام اصلی مردم در زمان خاص به ناگاه کمیاب می شود زمانی گوشت،یک ماهی پیاز و اکنون شکر واقعا دولت در تامین کالاهای اساسی ناتوان ظاهر شده است.

یک فروشنده گرگانی می گوید: با وجود اینکه انتظار داشتیم فروشمان در ماه مبارک رمضان بیشتر شود اما گرانی نمی گذارد مردم  خرید کنند، خرمایی که بسته ای حداکثر8 تا 15 هزار تومان به فروش می رسید الان به بالای 20 هزار تومان رسیده آیا کارگری که شاید روزی 30 هزار تومان کل درآمدش باشد قادر با خرید این یک قلم در ماه رمضان هست؟

بانوی مسنی با ما همراه می شود او هم ازافزایش قیمت ها نالان است و می گوید: همسر مریض دارد که بازنشسته است  و مجبور است خودش به بازار بیاید. خریدهایش را به ما نشان می دهد، چند بسته ای سبزی، نصف مرغی کوچک و دل و جگرمرغ،  می گوید: آنقدر هزینه های پزشکی بالاست که تمام حقوق همسرش را برای آن خرج می شود  و دیگری چیزی برای خوردن و مایحتاج دیگر نمی ماند.

139503251620307147922464

رضا محمدی مرد جوان دیگری که به قیمت میوه ها با وسواس نگاه می کندا می گوید: از بی مسئولیتی مدیران و دولتی گله مندم، مگر گرانی دست فروشنده است؟ مدیران بالادستی خودشان گران می کنند که سود کنند و پول به جیب بزنند وگرنه در عرض یک هفته می شود قیمت ها سه برابر شود .

او ادامه می دهد: کسی نظارت نمی کند وگرنه چرا باید گرانفروشی کنند، احتکار کنند، پیاز بشود 15000 تومان و تا پایین بیاید یک ماهی طول بکشد و سیب زمینی را 7500 بخریم و میوه ها که باید فقط ازجلویشان رد بشویم.

محمدی می گوید: قیمت ها که بالا رفت ابتدا نارضایتی بوجود می آید اما پس از مدتی چک و چانه زدن دولتی ها می بینیم همان قیمت ها با اندکی کاهش تثبیت می شود و این فقط مردم هستند که زیر بار این گرانی ها کمر خم می کنند.

متاسفانه روزگار شهرهای دیگر استان هم مانند گرگان است، هرچند تکاپو خرید در بازار وجود دارد اما میزان خرید مردم کم شده است.

image 2019 5 16 9 17 20 647 VDl

امیدواریم توزیع شکر وضعیت شکر بهبود یابد

اما حسینقلی ‎قوانلو معتقد است؛ آن چیزی که در جامعه وجود دارد گران‎فروشی نیست بلکه گرانی است.

وی می افزاید: ما در کشور کمبودی نداریم اما زمانی که تقاضای کاذب افزایش یابد قیمت نیز به دنبال آن بالا می‎رود.

رئیس سازمان صمت گلستان در گزارشی عنوان کرد: استان گلستان موفق‌ترین استان در تولید گوشت مرغ بوده و حجم بالای تولیدات گوشت مرغ در استان منجر به آن شده که قیمت گوشت مرغ به زیر 11 هزار و 500 تومان مصوب برسد.

قوانلو با اشاره به مشکلات در تأمین شکر افزود : با توجه به کاهش تولید و واردات شکر که بخشی از آن نیز به مشکلات ناشی از سیل اخیر در استانهای تولیدکننده شکر برمی گردد ، کمبودی در این حوزه احساس شد که خوشبختانه با تمهیدات دولت و بر اساس سرانه مصرف استانها سهمیه شکر با نرخ تنظیم بازار به استانها اختصاص داده شد تا این مشکل مرتفع شود.

وی افزود: طبق بررسی های صورت گرفته کل نیاز استان به شکر در سه بخش مصرف عمومی مردم ، صنایع و اصناف مصرف کننده شکر حدود 4000 تن در ماه  است که از قبل از ماه مبارک رمضان تا کنون همین میزان شکر از سوی ستاد تنظیم بازار کشور به استان اختصاص داده شد که توسط عوامل توزیع جذب و در سطح استان توزیع شد که امیدواریم وضعیت بازار این محصول بهبود یابد .

124 سامانه تخلف اصناف و گرانفروشی

رئیس سازمان صمت گلستان تصریح کرد:  تلاش همه مسئولین این است که مردم کمترین آسیب را ببینند و خود مردم هم نباید اجازه دهند عده ای فرصت طلب با احتکار و اختفاء کالا و یا کالاهایی نظم بازار را به هم بریزند ، از این رو باید هرگونه تخلف در بازار را سریعا از طریق سامانه تلفنی 124 به ما اطلاع دهند ، ضمن این که با تصمیم اعضای ستاد مبارزه با احتکار و اختفاء استان قرار است نظارت بر انبارهای کالاها تشدید یابد و یقینا با کسانی که در چنین شرایطی بخواهند کالایی را احتکار کنند برخورد جدی و قاطعی صورت خواهد پذیرفت .

حدود ظهر است و از مسجد جامع گرگان واقع در بازار نعلبندان صدای اذان بگوش می رسد ، پیرزن روستایی را می بینیم که همچنان به صف طولانی نگاه می کند و برای تهیه یک بسته شکر به عصای خود تکیه داده است .

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1486487
ارسال نظر
نظرات