شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 16:28 منتشر شده در مورخ: 1398/03/13 شناسه خبر: 1492146
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد:

بی‎خانمانی و فقر پنهان در اروپا/ دولت های اروپایی قادر به تأمین مسکن برای مردم خود نیستند

بی‎خانمانی و فقر پنهان در اروپا/ دولت های اروپایی قادر به تأمین مسکن برای مردم خود نیستند
یکی از چالش های بزرگ اروپا افزایش سرسام آور هزینه های مسکن است. اقدامات دولت فرانسه در مورد بی خانمانی با قوانین بین المللی حقوق بشر مطابقت ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ شبکه خبری تلویزیونی یورونیوز با اشاره به پنهان بودن بی خانمانی و فقر در اروپا نوشت، افزایش سرسام آور هزینه های مسکن، مشکل رو به رشد اروپا است.

گزارشی که سال 2019 درباره نا امنی مسکن از سوی فدراسیون اروپایی سازمان های ملی کار با بی خانمان (FEANTSA) در بروکسل در 22 ام ماه مارس موسوم به "بار گران" ارائه شد یکی از چالش های بزرگ اروپا است.
 
 

 

فقر و بی خانمانی در آمریکا

سازمان غیر انتفاعی آمریکایی فَمیلی پرامیس (familypromise) با تیتر "حقیقت بی خانمانی و فقر" به این دو معضل در آمریکا اشاره کرد و آن را به شکل آماری زیر ارائه داد:

 

 

- سه دلیل بی خانمانی در خانواده های آمریکایی فقدان مسکن ارزان قیمت، بیکاری و فقر است.

- در سال جاری (2018) در آمریکا 2.5 میلیون کودک بی خانمانی را تجربه خواهند کرد.

- هر ساله 1 کودک از 30 کودک در آمریکا بی خانمانی را تجربه می کند.

- در سال های 2014 تا 2015 نزدیک به 1.3 میلیون محصل بی خانمان بودند.

- دانش آموزانی که نسبت به هم کلاسی های خود بی خانمانی را تجربه می کنند، 9 برابر بیشتر از آنها یک پایه تحصیلی را تکرار می کنند.

- 51 درصد از کودکان بی خانمان زیر 5 سال هستند و برای مدرسه رفتن بسیار کوچک بوده و به حساب نمی آیند.

- 35 درصد از خانواده های بی خانمان سراسر کشور صاحب فرزند هستند.

- خانواده های بی خانمان اغلب به خاطر زندگی در پناهگاه ها، ماشین ها، اردوگاه ها و در آپارتمان های بسیار شلوغ از دید ما پنهان هستند.

- نزدیک 40 میلیون نفر (یک هشتم) در آمریکا زیر خط فقر زندگی می کنند.

- یک ششم یا 13 میلیون نفر از افراد زیر 18 سال آمریکا در فقر به سر می برند.

- در سال 2000،‌ 12 میلیون کودک (17 درصد) در فقر زندگی می کردند. این آمار در سال 2017 به شدت افزایش یافته و به 30 میلیون کودک رسید.

- در سال 2018، خط فقر برای خانواده های 4 نفره 25100 دلار بود.

- یک کارگر برای رسیدن به سطح فقر یک خانواده 4 نفره به درآمد 12 دلار در ساعت نیاز دارد.

- یک مستأجر برای اجاره یک خانه دو اتاقه در آمریکا به درآمد 21.21 دلار در ساعت نیاز دارد.

- یک کارگر در 22 شهرستان سراسر کشور، برای اجاره آپارتمان یک خوابه، حداقل دستمزد فدرال را دریافت می کند.

- با افزایش 3.7 میلیون خانوار از سال 2001 تاکنون، در حال حاضر 11 میلیون خانوار بیش از 50 درصد درآمد خود را صرف مسکن می کنند.

- به دلیل کسر بودجه آمریکا، تنها 25 درصد واجد شرایط دریافت کمک از مسکن فدرال هستند.

- از هر 10 خانوار کم درآمد، تنها 3 خانوار قادر به اجاره مسکن هستند.

- برای پاسخگویی به به نیازهای خانواده های کم درآمد، نیاز به 4.5 میلیون واحد مسکونی ارزان قیمت داریم.

- در آمریکا، بیش از 16 میلیون کودک در خانواده هایی زندگی می کنند که مجبور به حذف وعده های غذایی یا کمتر خوردن هستند.

- دو سوم کودکان فقیر در خانواده هایی به سر می برند که حداقل یک عضو خانواده کار می کند.

 

 

بی خانمانی در فرانسه

یورونیوز گفت که این مشکل در فرانسه نیز مشهود است. کارشناسان مسکن سازمان ملل متحد گفتند که فرانسه باید کار بیشتری برای بی خانمان های خود انجام دهد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حق دستیابی به مسکن مناسب می گوید که قوانین محافظت از افراد آسیب پذیر در فرانسه ناکام مانده و به خوبی اجرا نمی شود.

"لیلانی فرها" گفت: "اخراج هایی که در سراسر کشور در زمینه های مختلف رخ می دهد، با قوانین بین المللی حقوق بشر مطابقت ندارد."

 

 

اظهارات فرها پس از سفر وی به اردوگاه های موقتی مهاجران در پاریس و شهر بندری کالائیس (Calais) صورت گرفت. وی همچنین از مکان های شهری بی خانمان ها در شهرک های مارسی و رم در حومه شهر بازدید کرد.

وکیل کانادایی با انتقاد از رفتار پلیس با مهاجرانی که در جنگل ها و کنار جاده ها می خوابند، افزود: "در کالائیس، مهاجرانی را دیدم که از نوعی آسیب رنج می بردند."

طی دهه های گذشته، به دلیل بحران مالی جهانی بی خانمانی در فرانسه مانند بسیاری از کشورهای اروپایی افزایش داشته است. هجوم و ورود مهاجران از آفریقا و خاورمیانه، تعداد بی خانمان ها در خیابان های اروپایی را افزایش می دهند.

بر اساس مؤسسه ملی مطالعات آمار و اقتصاد فرانسه بیش از 12000 نفر در خیابان های فرانسه می خوابند. به گفته همین سازمان، در پاریس پایتخت فرانسه حدود 463000 نفر زیر خط فقر زندگی می کنند. درآمد ماهانه آنها 747 یورو است که 261 یورو کمتر از آستانه فقر (خط فقر) است.

به گفته مؤسسه خیریه Les Morts de la Rue در سال 2018، 566 بی خانمان در سراسر کشور جان باختند. بیش از 100 نفر از آنها در پاریس بودند.

 

 

بر اساس قانون فرانسه، باید به ساکنان واجد شرایط مسکن اجتماعی در عرض 6 ماه رسیدگی شود، در غیر اینصورت آنها می توانند به دادگاه شکایت کنند.

فرها گفت: "در شرایطی که بسیاری از بی خانمان ها مراقبت های اولیه را دریافت نکرده اند، بازسازی بی خانمانی، تنها مشکل فرانسه نیست."

وی با بیان اینکه خطوط مستقیم پناهگاه های اضطراری ملی اغلب پاسخگو نیستند، افزود: "بی خانمان ها حتی به اساسی ترین خدمات اضطراری دسترسی ندارند."

فرها گفت: "کاملا ضروری است که فرانسه به جای انتقال بی خانمان ها به سطوح مختلف پناهگاه ها بر اساس موقعیت کار، سلامت و اداری آنها، بر ارائه مسکن بی قید و شرط به این افراد تمرکز کند."

معصومه میرحسینی

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1492146
ارسال نظر
نظرات