شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 10:15 منتشر شده در مورخ: 1398/03/15 شناسه خبر: 1492553
آداب‌ورسوم مردم بوشهر در عید سعید فطر؛
عید تلخک و وداع بوشهری‌ها با ماه مبارک رمضان
مردم ولایتمدار استان بوشهر برای شکرگذاری از خداوند باری تعالی از نعمات فراوان بخصوص در ماه مهمانی و بندگی خداوند در تمام نقاط نماز عید فطر برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ مردم ولایتمدار استان بوشهر برای شکرگذاری از خداوند باری تعالی از نعمات فراوان بخصوص در ماه مهمانی و بندگی خداوند در تمام نقاط نماز عید فطر برگزار شد.

 

 

در حاشیه نماز عید سعید فطر جایگاه های اختصاصی برای دریافت زکات فطریه توسط مجموعه های متولی ایجاد شده بود که مردم ولایتمدار بوشهر در کنار پرداخت زکات کمک های مالی خود به نیازمندان نیز در این عید بزرگ مسلمین فراموش نکردند.

حضرت آیت الله صفایی بوشهری از حضور پر شور مردم تقدیر و نکاتی پیرامون ماه مهمانی خدا و زکات فطریه بیان کردند.

 

 

بعد از پایان نماز عید مردم بوشهر جهت تبریک به مناسبت عید سعید فطر همدیگر را در آغوش گرفتند و آرزوی سربلندی و طول عمر برای همدیگر کردند.

یکی از آداب و رسوم مردم بوشهر در عید سعید فطر سرکشی به افرادی است که در طول سال گذشته عزیزی را از دست داده اند که به اصطلاح محلی “عید تلخکی” گفته می شود.

این رسوم را معمولاً در استان بوشهر به "عید تلخک" معروف است و مردم استان نیز بعد از خواندن نماز عید سعید فطر بر سر مزار رفته و جهت ابراز همدردی با خانواده‌های داغ‌دیده به دیدن آن‌ها می‌روند و عید را به آن‌ها تبریک و برای آن‌ها آرزوی طول عمر می‌کنند.

اما این رسم در برخی از روستاها و شهرهای استان بوشهر کم‌رنگ شده است و عید تلخکی را بعد از نماز عید فطر در قبرستان‌های روستا و یا شهر برگزار می‌کنند و به خانه عزادار نمی‌روند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1492553
ارسال نظر
نظرات