شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 09:19 منتشر شده در مورخ: 1398/03/19 شناسه خبر: 1493392
مدیر کل میراث فرهنگی هرمزگان:

وجود بیش از 80 هزار صنعتگر در هرمزگان/ 24 خانه صنایع دستی فعال در استان وجود دارد

وجود بیش از 80 هزار صنعتگر در هرمزگان/ 24 خانه صنایع دستی فعال در استان وجود دارد
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با بیان اینکه در حال حاضر 24 خانه صنایع دستی فعال و دو مورد در دست افتتاح وجود دارد، گفت: استان هرمزگان دارای بیش از 80هزار نفر صنعتگر بوده که کارت مهارت آموزی دریافت کرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رضا برومند، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار هرمز با تاکید اینکه صنایع دستی هرمزگان یکی از زمینه های رونق تولید به شمار می رود، اظهار کرد: صنایع دستی، یکی از حوزه های اقتصادی بوده که تحریم های بین المللی در آن تاثیر نداشته و تنها به میزان علاقه جوامع و حمایت از آن بستگی دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با بیان اینکه استان هرمزگان دارای بیش از 80هزار نفر صنعتگر بوده که کارت مهارت آموزی دریافت کرده اند، عنوان کرد: بی شک تعداد فعالان هنرهای دستی در هرمزگان بیش از این ارقام بوده اما تنها به فعالیت اکتفا کرده اند و علاقه ای برای دریافت کارت مهارت آموزی نداشته اند.

برومند با اشاره به اینکه شهرستان حاجی آباد با دارا بودن 11 هزار و 500 نفر صنعتگر یکی از مهمترین مراکز تولید گلیم به شمار می رود، عنوان کرد: این شهرستان با توجه به همجواری با استان کرمان و دسترسی آسان به مواد اولیه و دارا بودن دو مرکز صنایع دستی در باغات و طارم یکی از شهرستان های مهم در امر تولید صنایع دستی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 24  خانه صنایع دستی فعال و دو مورد در دست افتتاح وجود دارد، گفت: در شهرستان حاجی آباد صنعتگران فعالی مانند آقای رهسپار، رحیمی، علی صادقی و... وجود داشته که با دل و جان برای احیای صنعت کوزه گری و سفال گری استان تلاش می کنند و در سایر زمینه های صنایع دستی فعال هستند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با تاکید بر اینکه به دنبال افزایش رونق صنایع دستی دریایی در استان هستیم، بیان کرد: ظرفیت جزایر و دریا نعمتی خدادای بوده که با استفاده از آن می توان صنایع دستی دریایی را رونق بخشید.

برومند با اشاره به ارزی آوری سه میلیون دلاری صنایع دستی هرمزگان در سال گذشته تصریح کرد: صنایع دستی استان علاوه بر تامین نیاز بازارهای داخلی به کشورهای قطر، عمان، امارت و ایتالیا نیز صادر می شود.

وی با بیان اینکه امروزه رونق صنایع دستی مورد توجه بخش اعظمی از سرمایه گذاران قرار گرفته است، گفت: برگزاری نمایشگاه های متعدد در استان و حضور در نمایشگاه های بین المللی مورد توجه ویره صنعتگران قرار گرفته که در سایه حمایت دستگاه های مختلف دولتی و خصوصی از آنها  علاوه بر معرفی صنایع دستی استان محصولات خود را نیز به فروش می رسانند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان تصریح کرد: رونق گردشگری و صنایع دستی در هرمزگان در کنار آلومینیوم، نفت، گاز، لنج سازی و... صنعتی نو در اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است.

برومند با بیان اینکه روند رو به رشدی در صنایع دستی هرمزگان وجود دارد، بیان کرد: دانشگاه های هرمزگان و سما دارای رشته های صنایع دستی بوده که دانشجویان از آن استقبال ویژه ای دارند همچنین دهیاران و بخشداران نیز آمادگی خود را برای برگزاری نمایشگاه ها و ساخت خانه های صنایع دستی برای رونق این صنعت اعلام کرده اند.

وی با بیان اینکه مرکز دائمی آموزش و تولید صنایع دستی در محل معاونت صنایع دستی هرمزگان وجود دارد، گفت: نمایشگاه صنایع دستی در معبد هندو بندرعباس برای بازدید عموم در تمام فصول سال وجود دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با بیان اینکه زیر بنای تاریخی صنایع دستی در هرمزگان بسیار قوی است، اظهار کرد: 42 رشته از انواع صنایع دستی در هرمزگان وجود دارد که پیگیر آن هستیم تا دو رشته محصولات دریایی،صدفی و طلا و جواهرات را نیز در این استان رونق دهیم تا هرمزگان در برگیرنده انواع و اقسام صنایع دستی کشور باشد.

انتهای پیام/

 

 

https://www.dana.ir/1493392
ارسال نظر
نظرات