شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان لرستان
ساعت: 10:00 منتشر شده در مورخ: 1398/03/20 شناسه خبر: 1493547
مدیر کل میراث فرهنگی لرستان خبر داد:
کشف شواهد فرهنگی هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در ازنا
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: شواهد فرهنگی از هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در شهرستان ازنا کشف شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیر افلاک، سید امین قاسمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران از کشف شواهد فرهنگی از هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در ازنا خبر داد و اظهار داشت: در حین انجام عملیات عمرانی در کوی کیوان شهر ازنا و نمایان شدن آثار تاریخی، بلافاصله عملیات عمرانی مذکور متوقف شد.

 

وی افزود: به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و مشخص نمودن وضعیت دوره های کوی کیوان کاوش نجات بخشی به منظور لایه نگاری اضطراری، تخلیه دستکند، تعیین عرصه و حریم تپه کوی کیوان ازنا با مجوز از پژوهشکده باستان شناسی از تاریخ پنجم خرداد به مدت 45 روز آغاز شد.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه طی این کاوش لایه ها و آثار متنوعی فرهنگی به دست آمده است تصریح کرد: ساختارهای معماری، ابزارهای سنگی، پیکرک گلی، توکن های شمارشی، بقایای استخوانی (انسانی و جانوری) مهر مسطح سنگی، اثر مهر و قطعات سفالی مربوط به هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد بخشی از یافته های فرهنگی در تپه کیوان است.

 

 وی با بیان اینکه براساس بررسی سطحی و داده‌های حاصل از کاوش قدمت این تپه از دوران مس سنگی میانه تا اسلامی است گفت: نمایان شدن بخشی از سازه دستکند مربوط به دوره تاریخی از دیگر یافته‌های این کاوش نجات بخشی است.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1493547
ارسال نظر
نظرات