شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 11:27 منتشر شده در مورخ: 1398/03/26 شناسه خبر: 1495272
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خبر داد:
غربالگری کنترل فشار خون بیش از ۳۸۰ هزار نفر در کرمانشاه
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: در راستای اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا تاکنون بیش از ۳۸۰ هزار نفر غربالگری فشار خون شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین بیگلری در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،  اظهار داشت: فاز اجرایی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با شعار نمادین فشارخون را بدانیم و اقدام کنیم آغاز شده و با همکاری مردم و مشارکت سازمان های مرم نهاد و ارگان های مختلف در سطح کشور و استان در حال اجرا است.

وی افزود: دراستان کرمانشاه جمعیت هدف شامل افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار بالای ۱۸ سال و بیماران با نارسایی کلیه در حدود ۴۸۰ هزار نفر برآورد شده اند که از این گروه تاکنون بر اساس آمار سامانه یکپارچه بهداشت به نام سیب و تاکنون بیش از ۳۸۰ هزار نفر غربالگری فشار خون شده اند.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: در این غربالگری انجام شده عده ای سالم، عده ای مبتلا به پیش فشارخون و گروهی هم مبتلا به بیماری فشارخون بودند.

وی بیان داشت: پس از غربالگری این افراد، آنهایی که قبلاً ازبیماری فشارخون خود بی اطلاع بودند شناسایی شدند و به زودی برای آنها اقدامات مراقبتی در قالب تغییر سبک زندگی با کاهش مصرف نمک، قطع استعمال دخانیات، داشتن تحرک بدنی مناسب، تنظیم وزن و کنترل استرس انجام می شود تا از بروز بیماری های قلبی، مغزی و کلیوی پیشگیری شود.

بیگلری با بیان اینکه از آنجا که در روستاها و شهرستانهای کوچک دسترسی به گروه های هدف آسان تر بوند پیشرفت طرح در این نقاط بیشتر بوده عنوان کرد: در همه کشور به دلیل تمرکز جمعیت در مرکز استان طرح مذکور به کندی پیش می رود که امیدواریم تا نیمه تیرماه به عنوان زمان اتمام طرح این دسترسی تکمیل شود.

وی عنوان کرد: افرادی که به عنوان بیمار شناسایی شوند به حال خود رها نمی شوند بلکه با دریافت بسته های آموزشی به تغییر سبک زندگی، کنترل وزن، قطع مصرف دخانیات، کنترل استرس ترغیب می شوند و در صورت نیاز به پزشک ارجاع می یابند تا اقدامات دارودرمانی برای آنها تجویز شود.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: افراد می توانند با مراجعه به سایت WWW.Salamat.gov.ir از طریق خوداظهاری، میزان فشارخون را اعلام یا به تیم های سیار معاونت بهداشتی مستقر در ادارات و یا مراکز جامع سلامت مراجعه کنند.

 

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1495272
ارسال نظر
نظرات