شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:35 منتشر شده در مورخ: 1398/03/26 شناسه خبر: 1495375
معلمی که درخت دانش می‌کارد؛
دو دو تا، چهارصد تا!
مریم محمدپور، معلم ریاضی خوش ذوق جاجرمی که قواعد و چهارچوب های سنتی تدریس را شکسته و با ابداع روشی خلاقانه حساب درخت های کاشته توسط دانش آموزان را به 400 عدد رسانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک، خانم محمدپور که حالا 21 سال است که به تدریس ریاضی مشغول است می‌گوید طی این سال‌ها هیچ وقت تکلیف اجباری به دانش آموزانش نداده است.

این معلم ریاضی خوش ذوق، دوسالی است که شیوه جدیدی را در کنار تدریس سنتی ریاضی برای دانش آموزان در نظر گرفته  است که نتیجه آن طی این دوسال تبدیل شده به 400 نهالی که در جای جای شهرستان جاجرم کاشته شده است.

محمد پور با بیان اینکه همیشه سعی کردم تا حتی دانش آموزان ضعیف کلاس هم حداقل برای یکبار لذت گرفتن نمره خوب از درس ریاضی را بچشند، می گوید: گرفتن نمره بالا در درس ریاضی توسط دانش آموزان معجزه می کند و در یادگیری و ایجاد انگیزه تاثیر زیادی دارد.

این دبیر خوش ذوق ادامه می دهد: برای همین طی سال های تدریسم همیشه سعی کردم راه هایی را پیدا کنم که در کنار نمره ای که دانش آموز از برگه امتحانی دریافت می کند، کمکی برای او باشد و ایجاد انگیزه کند، برای همین همیشه در کلاس یکی دو نمره تحت عنوان "نمره مثبتی" یا "سئوال مثبتی" در نظر می گرفتم به این طریق که بعد تمام شدن تکالیف کلاسی چندتا سئوال ریاضی به دانش آموزان می دادم و این مثبت ها در پایان سال به نمره نهایی دانش آموز اضافه می شد.

این دبیر ریاضی خوش ذوق جاجرمی در خصوص شیوه ابداعی خودش می گوید: به عنوان تکلیف عید نوروز دانش آموزان خود را به کاشت نهال و پاکسازی طبیعت تشویق کردم به این ترتیب که در ازای کاشت هر نهال و یا پاکسازی یک نقطه از زباله، بیست و پنج صدم به نمره پایان سال دانش آموز اضافه کنم که اگر هر دانش آموز چهار نهال بکارد و یا چهار نقطه را پاکسازی کند در نهایت یک نمره برایش ثبت شود.

محمدپورهدفش را از عملی کردن این ایده تقویت روحیه طبیعت دوستی و احترام به محیط زیست در دانش آموزان عنوان می کند و می گوید: در منزل شخصیم وقتی سبزی و میوه ها را  می شستم آب حاصل را در ظرف بزرگتری جمع می کردم و برای آبیاری درختان باغچه و جلو حیاط استفاده می کردم یک روز به ذهنم رسید که این کار را به خانواده ها انتقال بدهم و برای تحقق این امر سفیرانی بهتر از دانش آموزان ندیدم.

محمدی ادامه می‌دهد: همچنین برای اینکه دانش آموزان یک یادگاری از کلاس ریاضی خود برای سالیان بعد داشته باشند تصمیم گرفتم پیشنهاد کاشت نهال را بدهم و چون نتیجه بهتری حاصل شود برای کاشت نهال ها نمره اختصاص دادم و به عنوان تکلیف اختیاری تعطیلات عید در نظر گرفتم همچنین قرار براین شد که وقتی  دانش آموزان در ایام عید به دامن طبیعت می روند از پاکسازی محیط اطراف خود برای من عکس و فیلم بفرستند که خوشبختانه نتیجه عالی وغیر منتظره بود.

 

 

وی در رابطه با واکنش دانش آموزان در مواجه با این حرکت می گوید: برای دانش آموزان تکلیفی این چنینی خیلی جذاب بود وهر کدام سعی در کاشت نهال بیشتری داشتند هر روز تصاویر زیادی از کاشت نهال ها برایم ارسال می شد که جای بسی خوشحالی داشت.

خانم محمدپور ادامه می دهد: تمامی اولیا نیز برای تحقق این امر کمک بسیاری به بچه ها کردند ازجمله در تهیه نهال مناسب وکندن زمین نقش اساسی  را داشتند وهمگی با طرح موضوع کاملا موافق بودند.

دبیر ریاضی خوش ذوق با بیان اینکه ما این کار را دوسال پیاپی است که  انجام می دهیم، می گوید :طی این دوسال نزدیک به چهارصد اصله نهال کاشته شده و بخش وسیعی از طبیعت نیز توسط بچه ها پاکسازی شده است.

محمد پور خاطرنشان می کند: همیشه به دانش آموزان می گویم آدمها خواهند رفت ، کارها ورفتارها فراموش خواهند شد ولی آنچه که به یادگار خواهد ماند احساسی است که در وجود همدیگر باقی گذاشته ایم من با انجام این کار خواستم یک حس خوب را در قلب بچه ها به یادگار بگذارم  وقدمی هر چند کوچک را برای بهبود حال دنیای اطرافم بردارم و امیدوارم که این چنین بوده باشد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1495375
ارسال نظر
نظرات