شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 10:47 منتشر شده در مورخ: 1398/03/28 شناسه خبر: 1495882
از اجاره‌نشینی تا چادرنشینی!
خم شدن کمر مستأجران زیر بار مافیای بازار مسکن
مستاجران این روزها زیر بار هزینه‌های اجاره‌بها در حال خم شدن است و بازار همچنان بی‌متولی رها شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، می‌گویند شیخ رجبعلی زندگی ساده ای داشت، خودش خیاطی می کرد و با دسترنج خودش به سختی روزگار می گذراند؛ شیخ مستاجری داشت که در قسمتی از خانه ی او ساکن بودند، زن و شوهر جوانی بودند که احتیاج به منزل داشتند، ۲۰ ریال هم ماهیانه به شیخ اجاره می دادند.

پس از مدتی مستاجر شیخ رجبعلی خیاط صاحب فرزند شد، مرد مستاجر به خانه ی شیخ رفت، شیخ در گوش راست نوزاد اذان و در گوش چپ اقامه گفت و برای فرزندش دعا کرد.

مرد مستاجر کنار شیخ نشست، شیخ گفت: " داداش جون فرزند دار شدی خرجت بالاتر رفته، از این ماه به جای ۲۰ ریال ۱۸ ریال اجاره بده، ۲ ریالشم واسه فرزندت خرج کن، این ۲۰ریال رو هم بگیر اجاره ی ماه گذشته ایه که بهم دادی، هدیه ی من باشه برای قدم نوزادت "

این همان خصلت وارسته انسانی است که در دین اسلام هم به آن بسیار تاکید شده تا به آنجا که بی‌سرپناهی همسایه بسیار مورد نکوهش قرار گرفته است.

اما این روزها افزایش سرسام‌آور اجاره‌بها در کشور مستاجران را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده و هرچندگاهی خبرهایی از چادرنشینی و کانکس‌نشینی خانواده‌های مستاجر در گوشه‌گوشه کشور به گوش می‌رسد.

بی‌متولی رها شدن این بازار که هزینه کمرشکن آن سهم اساسی در سبد خانوارها دارد و موجب هم دردی بر دردهای مردم شده و تقریبا هیچکس خود را متولی ساماندهی این اوضاع نمی‌داند.

در این آشفته‌بازار دلالان حوزه مسکن هم که اغلب در بنگاه ها رفت و آمد می کنند باعث دوچندان شدن این آشفتگی و بی ثباتی در این بازار شده‌اند.؛ کسانی که به تعبیری نان بی خانمانی مردم و مستاجران را می خورند.

لزوم ارائه سیاست های تشویقی برای کسانی که ملک های خود را خالی نمی‌گذارند

مهرداد سالاری، معاون عمرانی استاندار کرمانشاه معتقد است که مالیات بستن بر خانه‌های خالی یک اقدام بسیار منطقی است اما باید از کانال مجلس اتفاق بیفتد.

وی به خبرنگار مرصاد گفت: برخی از اقدامات چون همین تصویب قانون بستن مالیات بر خانه‌های خالی نیاز به زمان بیشتری دارد و در طولانی مدت اتفاق می افتد اما هم اکنون فصل جابجایی بوده و مردم گرفتار هستند. لذا اقدامات کوتاه‌مدت مانند راه اندازی کمپین های مردمی زودتر جواب خواهد داد تا اینکه بخواهیم قانونی را در مجلس تصویب کنیم و سپس اجرایی شود.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه 100 درصد با این موضوع موافق است، گفت: دلیل آن نیز این است که کسی که سرمایه و ملکی دارد و سرمایه خود را به ملک تبدیل کرده است به این دلیل آن را خالی نگه می دارد که قیمت ها بالاتر رفته و برای او ارزش افزوده ایجاد کند، لذا باید به آن مالیات بست.

وی تصریح کرد: اگر برای خانه‌های خالی مالیات اعمال شود و از سوی دیگر نیز سیاست تشویقی برای کسانی که ملک های خود را خانه نمی گذارند و اجاره می دهند ارائه شود، بسیار می‌تواند اثرگذار باشد.

سالاری گفت: من به نمایندگان محترم این موضوع را پیشنهاد دادم که حتی اول مالیاتی ها در سال اول که منزل خود را اجاره می دهند از پرداخت مالیات معاف شوند.

وی افزود: اگر تنبیه و تشویق در کنار هم باشد و همه سیاست‌ها صرفا تنبیهی نبوده، می تواند بسیار تاثیر گذار تر باشد و مشکل مردم هم حل خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه ابتدا باید یک کارگروه در شورای شهر تشکیل شود و شهرداری نیز که یک پایه این قضیه است، نیز این کار را انجام دهد و برای مثال با تصویب یک قانون محلی، شهرداری بگوید هر کسی که خانه خالی خود را اجاره دهد ما از طریق شورای شهر معافیت سه ساله عوارض برای آنها تعیین می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شورا و شهرداری می‌توانند این کار را انجام دهند، گفت: اگر شورای شهر و شهرداری در منطقه مردم را دارند می‌توانند این کار را انجام دهند، ما نیز در این کارگروه آن را می‌پذیریم و در کنار ایشان خواهیم بود.

معاون استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: تصویب قانون در مجلس طولانی مدت بوده و دست ما نیست اما می‌توان در یک پارلمان محلی که در زمان کوتاه‌تر به نتیجه می‌رسد قانون مورد نیاز را تصویب کرد.

مافیای کثیفی در بازار مسکن موج می زند

ابراهیم مرادی،نایب رئیس شورای شهر در خصوص بستن مالیات به خانه های خالی گفت: این موضوع باید به صورت کارشناسی بررسی شود و از آنجایی که بنده از قوانین این حوزه مطلع نیستم نمی توانم نظری مبنی بر موافقت و مخالفت در این حوزه داشته باشم و در حوزه اختیارات مجلسی ها است.

وی در خصوص اینکه تعیین چارچوب خاص برای اعمال قیمت ها در حوزه مسکن چقدر می تواند در مقایسه با شیوه فعلی که عرضه و تقاضا ملاک قیمت گذاری است می تواند اثرگذار باشد، گفت: متاسفانه آنچه که اکنون در بطن جامعه اتفاق افتاده است، یک مافیای کثیفی است که متاسفانه در بین مردم و بنگاه ها موج می زند و هرکسی به دنبال منفعت شخصی است و ادامه این رویه مشکل ساز است و ایجاد رویه ای جدید اثرگذار خواهد بود.

مرادی  به مراجعات مکرر مردم به شورای شهر کرمانشاه برای حل این مشکل اشاره کرد و افزود: ۱۰۰ درصد موافق کمپین مذکور بوده و خواهان این نیز هستم که کارگروهی متشکل از مسئولین مربوطه و ارشد استان با برندگی تمام تشکیل شود.

وی تاکید کرد: خواهان این هستیم که خروجی این کارگروه تنها کاغذبازی های مرسوم نباشد و برنامه های اتخاذ شده در این کار گروه به صورت قوی اجرا و به تمام بنگاه داران و مردم به صورت شفاف اعلام شود. همچنین با متخلفین نیز به صورت علنی برخورد شود.

نایب رئیس شورای شهر کرمانشاه گفت: ما به عنوان نماینده مردم عضوی در این کارگروه خواهیم بود و مطمئن بنابه ماهیت کارمان بحث نظارت را پی گیری خواهیم کرد.

وی خواستار پای کار آمدن تمام نهادها و مسئولین مربوطه در این زمینه شد و گفت: این موضوع دارد، امنیت اجتماعی را به خطر می اندازد و آب به آسیاب دشمن می ریزد.

مرادی تاکید کرد: باید یک شیوه نامه و مواد قانونی با ضمانت اجرایی، به صورت کتبی که به امضای یک مسئول اجرایی رسیده، به بنگاه داران ابلاغ شود و درج شود که چنانچه به این موضوع عمل نشود مراتب قانونی اعمال خواهد شد و نظارت ها تنها در حد حضور بازرسان در بنگاه ها و... نباشد، بلکه برخورد مناسب نیز صورت گیرد و ضمانت اجرایی برای برخورد وجود داشته باشد.

طرح بستن مالیات به خانه های خالی در حال بررسی در کمیسیون اقتصادی مجلس است

سید جواد حسینی کیا، رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد در خصوص آخرین وضعیت تصویب طرح اعمال مالیات بر خانه های خالی، برای پیشگیری از مشکلات حوزه مسکن و به ویژه بحث قیمت های نامتعارف اجاره و رهن گفت: این طرح هم اکنون در کمیسیون اقتصادی مجلس است و هنوز به صحن علنی مجلس نیامده است.

وی افزود:  هم اکنون اقدامات لازم بررسی های کارشناسی برای این طرح در کمیسیون اقتصادی  مجلس  در حال انجام است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: پس از انجام اقدامات کارشناسی مذکور زمانی که این طرح به صحن علنی مجلس بیاید حتما مورد حمایت قرار می گیرد و پیش‌بینی ما این است که با حمایت نمایندگان رای خواهد آورد.

 حسینی کیا  ادامه داد: با توجه به اینکه شرایط کنونی که شرایط خاص است، نیاز است که  ما در این زمینه کمک کنیم.

 وی تصریح کرد: هم اکنون شرایط به گونه‌ای است که از یک سو  تعداد فراوانی  مسکن خالی در کلان شهرها داریم و از سوی دیگر به دلیل هزینه‌های سرسام آور و اینکه افرادی خانه‌هارا خالی نگه می‌دارند تا قیمت ها بالا رود،  برخی از مستاجران قادر به اجاره کردن این خانه ها نیستند و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

اجرای سیاست های تشویقی و کاهش میزان مالیات برای کسانی که واحدهای خود را اجاره می دهند

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: راهکار حل این موضوع این است که مجلس قانونی تصویب کند که بر این واحدها مالیات های سنگین را اعمال کنند که این خانه ها خالی نمانند.

وی اعمال سیاست های تشویقی برای کسانی نیز که خانه‌های خود را اجاره می دهند بسیار موثر دانست و گفت: تمام برای صاحبان این واحدها نیز مالیات هایی را به صورت متناسب تر در نظر گرفت.

 وی افزود: با توجه به اینکه قانون برنامه ششم کرد ما معافیت مالیاتی را ممنوع کرده است نمی توان برای این ها معافیت مالیاتی در نظر گرفته اما می توان مالیاتهای کمتر و متناسب تری از این مالکان دریافت کرد.

لزوم ورود واحدهای نظارتی و امنیتی در ساماندهی بازار مسکن

حسینی کیا ادامه داد: در استان کرمانشاه که شرایط جنگ زدگی، زلزله، محرومیت، سیل زدگی و ... را دارد باید متناسب با شرایط استان مالیات ها برای کسانی که منازل خود را اجاره می دهند تعیین شود وقتی هم در صاحبان خانه ها به وجود آید.

وی در خصوص اینکه آیا برنامه ای برای تصویب قانونی برای تعیین قیمت های مسکن و اجاره بها تحت چارچوب خاصی وجود دارد؟ گفت: همواره عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کرده است اما باید در وهله اول در این بخش نظارت را تقویت کرد و در وهله بعدی نهادهای امنیتی ورود پیدا کنند و با دلالان و بنگاه دارانی که دست به تخلف  در این عرصه می زنند، برخورد و از گردونه خارج کنند.

مشاورین املاک ابزاری برای قیمت‌گذاری ندارند/افزایش 5 برابری قیمت عامل آوارگی مستاجران

محسن ملکی، رئیس اتحادیه مشاورین املاک کرمانشاه نیز در گفتگویی با خبرنگار مرصاد از افزایش ۵ برابری قیمت مسکن در این کلانشهر خبر داد و این افزایش 5 برابری را عامل آوارگی مستاجران دانست.

وی افزود: در حال حاضر بازار خرید و فروش مسکن همچون کل کشور راکد است و قیمت ها به صورت حبابی به قدری بالا رفته که حتی فروشندگان پس از فروش منصرف می شوند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک کرمانشاه ادامه داد: اجاره‌بها هم توسط صاحب خانه ها افزایش یافته و با این حال به همه بنگاه ها ابلاغیه ارسال کرده‌ایم که به هرنحوی می توانند صاحب خانه ها را راضی به تمدید قرارداد کنند.

وی با بیان اینکه با این افزایش های نامتعارف در این میان عده ای سودجو جولان می دهند، گفت: حدود 10 ساله پیش ابلاغیه از قوه قضاییه به بنگاه های مشاورین املاک مبنی بر اینکه دفاتر مشاور املاک حق نرخ گذاری مسکن را ندارند، داده شد وما ابزاری برای قیمت گذاری در دست نداریم. بنابراین قیمت گذاری به صورت توافقی بین خریدار و فروشنده انجام می شود.

قیمت های نامتعارف مسکن توجیهی ندارد/تشکیل کارگروه نظارت بر قیمت‌ها

محمدحسین صادقی، دادستان کرمانشاه نیز، در خصوص افزایش نامتعارف بهای مسکن و اجاره بها در کشور و به ویژه استان کرمانشاه طی ماه‌های اخیر گفت: بخشی از این موضوع ناشی از این است که ما در این زمینه فعالیت گسترده دلالان و واسطه‌ها را داریم که باعث شده قیمت‌ها به صورت کاذب افزایش پیدا کند و این فعالیت‌های دلالی نظارت نشده هم در بخش افزایش قیمت ارز و دلار و قیمت طلا و …نیز نمایان است.

صادقی با بیان اینکه نظارت‌ها در این بخش باید مقداری تقویت شود، گفت: متصدیان بنگاه‌ها باید اجازه فعالیت به دلال‌ها و افرادی که واسطه هستند و قیمت‌ها را دچار نوسان کرده و تغییر می‌دهند را در بنگاه‌هایی که دارای مجوز هستند و فعالیت قانونی دارند، ندهند.

وی عنوان کرد: همچنین باید در این قسمت نظارت اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و تعزیرات حکومتی هم در دقیق‌تر و جدی تر وجود داشته باشد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه سودجویان در این زمینه نیز هشدار داد و تاکید کرد: کسانی که این وضعیت را مجالی برای سودجویی به خود دیده‌اند، هشدار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه این شرایط و وضعیت موجود نباید ابزاری برای فشار آوردن به قشر کم درآمد و متوسط باشد، ادامه داد: این مقطع هم سپری خواهد شد و اقدامات افرادی که به سخت شدن شرایط و تشدید این شرایط سخت کمک کرده است، فراموش نخواهد شد.

صادقی خاطر نشان کرد: دستگاه‌های متولی و ناظر بر تمام افرادی که در این زمینه دارند فعالیت می‌کنند را رصد خواهند کرد و افرادی که واسطه گری می‌کنند حتماً منتظر باشند که با برخورد جدی تعزیرات حکومتی مواجه شوند و در مرحله‌ای هم حتماً دادستانی ورود و برخورد جدی خواهد داشت.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از تشکیل کارگروهی در این زمینه خبر داد و گفت: گروه هفته گذشته با مدیریت معاون استاندار با همین موضوع در استانداری کرمانشاه تشکیل شده است و به این معناست که دغدغه مردم، دغدغه مسئولان نیز هست و مسئولینی که می‌توانند در این زمینه تأثیرگذار باشند در این کارگروه حضور دارند.

وی افزود: در قالب این کارگروه یک اکیپ گشت و بازرسی با مدیریت دادیار دادسرا یکی از اعضای سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه‌های مرتبط تشکیل شده و در سطح شهر افراد و بنگاه دارانی که به صورت شاخص در این زمینه در تغییر قیمت منزل و اجاره‌بها ذی‌نفع هستند و بی جهت قیمت‌ها را افزایش می‌دهند رصد خواهد شد.

صادقی ادامه داد: علاوه بر اقداماتی که توسط تعزیرات حکومتی انجام می‌شود، اگر فعالیت آنها به افزایش قیمت اجاره و تغییر آن کمک کند، حتماً واحد مربوطه پلمب خواهد شد و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می‌شود و حتماً به مردم معرفی می‌شوند.

وی تاکید کرد: مردم می‌توانند با سامانه ۱۳۳ که تعزیرات حکومتی اعلام کرده، نسبت به ارائه گزارش و تخلفات بنگاه‌ها در این زمینه اقدام کنند و ما به مردم قول می‌دهیم از همه توانمان استفاده خواهیم کرد و با افرادی که در این زمینه سودجویی می‌کنند، حتماً به شدت و با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

صادقی درپایان تاکید کرد: افزایش‌هایی که در استان کرمانشاه داریم، در مقایسه با استان‌های دیگر توجیه ندارد و غیر متعارف است.

برخورد با سودجویان در بحث اجاره‌بها /پیشنهاد تشکیل کمپین حمایت از مستاجران

داریوش جودکی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه نیز در گفتگویی با خبرنگار مرصاد در این زمینه گفت: با توجه به نابه سامانی‌های موجود در بازار مسکن، از روز پنجشنبه هفته گذشته نظارت بر بنگاه‌های مشاور املاک را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه این نظارت‌ها در هفته جاری تشدید می‌شود افزود: قیمت‌های فعلی مسکن کارشناسی شده نیست، برهمین مبنا نسبت به تشکیل گشت‌های مشترک اقدام شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: قیمت مسکن و به ویژه اجاره بها افزایش چشمگیری داشته و مشاورین املاک نیز در این میان نقش داشته‌اند برهمین مبنا با نظارت بر این واحدها درصدد کنترل قیمت و برخورد با سودجویان هستیم.

وی با بیان اینکه ممکن است برخی خلاءهای قانونی برای برخورد با متخلفین بازار مسکن وجود داشته باشد، گفت: با جدیت با تخلفات موجود برخورد می‌کنیم و این امر در به تعادل رسیدن قیمت‌ها می‌تواند مؤثر باشد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه همچنین پیشنهاد تشکیل کمپینی برای حمایت از مستاجرین داد و خودش هم اولین کسی است که به این کمپین پیوست.

وی اظهار داشت: با توجه به رشد حباب گونه قیمت‌های مسکن و سوءاستفاده عده‌ای فرصت‌طلب از این شرایط همه مردم از جمله صاحبان املاک و بنگاه‌های مشاور املاک لازم است به این کمپین بپیوندند و از مستاجرین حمایت کنند.

جودکی تصریح کرد: افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، پای بازرسین این نهاد را به دفاتر مشاورین املاک گشوده بر همین مبنا مردم و صاحبان املاک نیز باید برای حمایت از مستاجرین پای کار بیایند.

با توجه به مطالب فوق می توان به این نتیجه رسید که ساماندهی بازار مسکن نیازمند فرهنگسازی در جامعه است و ثانیا دستگاه های نظارتی باید با قدرت بیشتری بر این بازار نظارت کنند تا دلالان و سودجویان نتوانند از این آب گل آلود ماهی بگیرند و مجالی برای جولان دادن نداشته باشند.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1495882
ارسال نظر
نظرات