شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 12:04 منتشر شده در مورخ: 1398/03/29 شناسه خبر: 1496151
اوقات فراغت تابستان، فرصتی برای مهارت آموزی
با پایان یافتن امتحانات و آغاز فصل تابستان، دغدغه والدین برای سپری کردن اوقات فراغت فرزندانشان هم آغاز می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل سپاس ؛ درحالی که اوقات فراغت جوانان و نوجوانان از جمله ظرفیت‌هایی است که در بسیاری از کشورها از آن برای توانمندسازی این قشر استفاده می‌کنند، اما برخی از کارشناسان معتقدند در کشور برنامه‌ریزی منظمی برای آن صورت نگرفته است.

دست اندرکاران امر تعلیم و تربیت بر این باورند که اوقات فراغت تابستانی فرصتی برای دانش آموزان است تا استعدادها و توانمندی های خود در زمینه های مهارتی را با فراگیری آموزش های عملی فنی و حرفه ای شکوفا کنند تا در آینده زمینه اشتغال و کار آفرینی برای آنها در جامعه فراهم باشد.

اوقات فراغت، بهترین فرصت برای کسب مهارت هایی است که در دوران مدرسه به دلیل مشغولیت به تحصیل، فرصت فراگرفتن آن برای دانش آموزان وجود ندارد و برنامه ریزی اصولی این ایام و توجه به علایق و استعدادهای دانش آموزان می تواند زمینه ساز بیشترین بهره‏ وری و بازدهی مثبت از تعطیلات تابستانی باشد.

مجید دربندی، کارشناس ارشد مطالعات جوانان با انتقاد از نبود برنامه‌ریزی در حوزه اوقات فراغت جوانان گفت: دولت هیچ اقدام مثبتی برای غنی سازی اوقات فراغت مردم کشور انجام نمی‌دهد و متاسفانه گاهی اوقات حتی با محدود کردن بعضی از فضاهای عمومی این مشکل را بیشتر هم می‌کند.

این کارشناس ارشد مطالعات جوانان با بیان اینکه آمار متناقضی از مطالعه در میان جوانان وجود دارد، گفت: این آمار از چند دقیقه تا چند ساعت متفاوت بوده و دلیل این تناقض هم این است که عده‌ای مطالعه کتاب‌های درسی را جزو اوقات فراغت در نظر می گیرند در صورتی که این کار صحیح نیست.

وی با بیان اینکه جمعیت کشور  در حال حاضر رو به سالمندی است و شاید کمی هم برای پرداختن به این مسائل دیر باشد، اظهار کرد: در حال حاضر ما بخش زیادی از این پتانسیل عظیم انسانی را از دست داده‌ایم.  امروزه شاهدیم که جوانان کشور ما تا ۳۵ سالگی تحصیل می کنند.

این کارشناس ادامه داد: نهاد خانواده در گذشته کارکرد موثرتری نسبت به امروز داشت . امروزه متاسفانه زبان گفت وگو و تفاهم بین نوجوانان و والدین ضعیف شده و بین آنها پل ارتباطی به دلیل تفاوت های جدی بین دو نسل قدیم و جدید وجود ندارد.ریشه بحران هویت اجتماعی در جوانان را باید در دوران نوجوانی که دوران هویت یابی افراد است، جست وجو کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد:زمانی که در دوره بلوغ نوجوانان تغییرات جسمی می کنند، در جست وجوی هویت خود نیز هستند؛ در این زمان باید خانواده و آموزش و پرورش نقش خود را به درستی ایفا کرده و برای هویت بخشی به نوجوان و جوان بستر مناسبی را آماده کنند تا آنها دچار بحران هویت نشوند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1496151
ارسال نظر
نظرات