شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 16:21 منتشر شده در مورخ: 1398/03/30 شناسه خبر: 1496472
نفوذی‌ها با جشنواره فرهنگی بوشهر چه کردند؟
معرفی سناتورهای پهلوی با داوری حامی کشف حجاب و جاسوسان محیط زیست/ شفاف‌سازی مهمترین مطالبه مردم در خصوص جایزه ادبی بوشهر است
شفاف سازی مهمترین مطالبه مردمی در خصوص جایزه ادبی بوشهر است و سوالات زیادی تاکنون بدون پاسخ مانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از سپاس؛ خرداد ۹۸ بوشهر با حواشی مراسم جایزه ادبی استان داغ‌تر از هر زمان دیگری شد؛ تبلیغات محیطی بی سابقه با نصب بنرهای چهره هایی که هر کدام به عنوان مفاخر ادبی استان بوشهر معرفی شده بود و نشان مراسم جایزه ادبی بوشهر را بر خود داشتند تعجب شهروندان را به خود جلب کرد.

برگزاری مراسم های مختلف با حضور مدعوینی از سراسر کشور به مدت چند روز، خبر از هزینه های سنگین بیت‌المال در زمانی می داد که هنوز نفس خیلی از پروژه های شهری در تنگناهای مالی به شماره افتاده است.

در حالی که هنوز اندک زمانی از بمباران تبلیغاتی مراسم جایزه ادبی بوشهر نگذشته بود زمزمه هایی از نصب بنر چهره هایی با سوابق سیاه شنیده شد و به ناگاه خبر نصب بنرهای چند سناتور پهلوی به نام های علی دشتی و رسول پرویزی و یک هنرمند مخالف دین به نام صادق چوبک شبکه های اجتماعی را به تسخیر خود درآورد و بوشهر را در شوک فرو برد.

 

علی دشتی هنرمند، سناتور و از سیاستمداران وابسته به انگلیس بود که با نوشتن کتاب «۲۳ سال» در رد نبوت پیامبر اسلام (ص) از سوی علما، مرتد معرفی شد و رسول پرویزی دیگر هنرمندی که به فساد اخلاقی شهره بود و از افراد نزدیک به اسدالله علم محسوب می گردید و ارتباط نزدیکی با انگلیسی و جریان رسانه ای استعمار پیر در ایران داشت.

از سوابق صادق چوبک تنها ذکر این نکته کافی است که او دلیل علاقه خود به صادق هدایت به دلیل عداوت وی با اسلام ذکر کرده است.

 

هر چند فشار مردمی باعث شد بنرهای مسئله دار از سطح شهر بوشهر برچیده شود اما هیچکس از مسئولانی که به نوعی مرتبط با این موضوع بودند واکنشی مستقیم و علیه موضوع نداشتند.

در روزهای اولیه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر به مانند اینکه اتفاقی نیافتاده است بدون هیچگونه واکنشی برنامه های خود را ادامه داد و شهردار بوشهر با تاخیرمحمدصادق سعیدی رئیس ‌سازمان فرهنگی ورزشی خود را با «توبیخ کتبی»، «درج در پرونده» و «محدود شدن اختیارات» محکوم و تنبیه کند اقدامی که هر چند لازم بود اما کافی نبود.

واکنش غالب اغلب اعضای شورای شهر بوشهر نیز به دنبال فشار افکار عمومی تنها به ذکر نظر خود در این باره و لزوم پاسخگویی شهردار بوشهر و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری بوشهر نسبت به اتفاقات رخ داده بسنده کردند و گویی هیچگونه نقشی برای خود در خصوص نحوه برگزاری و نظارت قائل نبودند و برخی از اعضای شورا سعی داشتند این موضوع مسکوت بماند و بیشتر از این ادامه پیدا نکند.

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بوشهر و جامعه هنرمندان بوشهر و تعدادی از فعالان هنری و رسانه‌ای با انتشار بیانیه و مطالبی این اقدام را محکوم کردند و ورود دادستان بوشهر و اظهار نظر وی که گفت:” «اگر مشخص شود که سوءنیتی در کار بوده قطعاً با مسببان این کار برخورد جدی خواهد شد». باعث شد امیدواری نسبت برای ریشه یابی این اقدام و شفاف شدن واقعیت ماجرا بیشتر شود.

هنوز افکار عمومی از شوک نصب بنرهای چهره های مسئله دار خارج نشده بود که جایزه ادبی بوشهر آبستن اخبار ناگوار دیگری شد. سوابق برخی از داوران جشنواره نشان از انتخاب چهره هایی می داد که اقدامات آشکار علیه برخی از قوانین جاری و احکام دینی دارند. آتفه چهارمحالیان یکی از داوران دعوت شده از سوی مؤسسه فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری بوشهر بود و صفحه رسمی وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام و پست‌های منتشر شده وی، ضدیت این فرد را با نظام جمهوری اسلامی نشان می داد و در برخی پست‌های خود هشتگ #نهبهحجاباجباریزنان_سرزمینم پیگیری کرده است و حتی از جاسوسان معروف به فعال محیط‌زیست نیز بارها در نوشته‌های خود حمایت کرده بود.

خلیل درمنکی یکی دیگر از داوران حاشیه‌دار جایزه ادبی بود که در جریان فتنه ۸۸ دستگیر شده است. محمد آزرم نیز دیگر داور دعوت شده مؤسسه فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری بوشهر بود که حامی سرسخت یدالله رؤیایی شاعر ضدانقلاب محسوب می شود.یدالله رویایی در یکی از آخرین نوشته‌های خود علیه فقها، فتوای مراجع را «فتواهای عصر جاهلیت» لقب می‌دهد و جمهوری اسلامی را «ارتجاع سیاه» می خواند.

شفاف سازی مهمترین مطالبه مردمی در خصوص جایزه ادبی بوشهر است و سوالات زیادی تاکنون بدون پاسخ مانده است. این سوال که مبلغ بودجه و اعتباری که جهت دوسالانه اختصاص داده شده چقدر استو موسسات و شرکت‌هایی که با موسسه فرهنگی هنری همکاری داشته‌اند چه کسانی بوده اند تاکنون اعلام نشده است. چرا در این دو سالانه توجه ای به شعر کلاسیک و سبک های ادبی پر مخاطب و مردم محور نشده است و هیئت داوران بر اساس چه ملاک‌هایی، انتخاب شده اند؟ چرا اکثر داوران از یک گروه و تفکر خاص انتخاب شده و تنوع افکار در بین داوران مشاهده نمی شود و منافع این دو سالانه برای حوزه ادبیات و نویسندگان و شاعران استان چیست؟

از دیگر اتفاقات رخ داده در حاشیه این برنامه حضور قدرتمند مردمی در شبکه های اجتماعی است تا بدینگونه مسئولان و متولیان امر به پاسخگویی وادار شوند. هشتگ شهردار بوشهر و جایزه ادبی بوشهر در مدت زمان کوتاهی از داغ ترین ترندهای توییتر شد و این همبستگی باعث امیدواری دوستداران انقلاب را برای حضور پرشور در دفاع از ارزش های دینی و انقلابی در شبکه های اجتماعی شد.

حجت الاسلام محمد حسین انصاری نژاد با سرودن شعری این حرکت را محکوم کرد.

متن اصلی شعر به شرح زیر است:

باشرمساری فراوان ازحرکت ضدفرهنگی سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری بوشهر و ملیجک های ادبی

“شعر شهید”

آتش مگر افتاده بر گیسوی میخک ها
این چک چک مبهم چیست، در چشم چکاوک ها؟

ابری ست سترون بر این مزرعه ی سنگی
پرریخته گنجشکان از ترس مترسک ها

نعش “حسنک “بردار،دربازی سیم وسنگ
تلخ ست که بنویسم ازفتنه ی “تلخک”ها

کورسم سیاووشان وقتی که تراشیدند
مثل خط نستعلیق ابروی سیامک ها

عید آمد و عیدی نیست در خانه تکانی مان
چون زخمه ی ناکوکی ست، این “عیدمبارک”ها

صدسال سیاه این بخت ،روشن نشود بافال
پیچیده به هم یکسر خواب من وبختک ها

ای ماهی جلد “تنگ”! بنویس چه خواهد کرد
در جزر و مد دریا، رقاصی جلبک ها

از فن تهمتن ها، جز دود و دم اینجا کو؟
وقتی پر سیمرغ ست بر شعله ی فندک ها!

دربرف فروبردیم چون کبک سرخود را
این پرده ی خونین باز مخفی ست به برفک ها

بی تابی پیران را از وسوسه می بینند
آشفته تر از پیش ست بی خوابی کودک ها

گمنام تر از توکیست ای شعر شهید من!
وقتی هنر افتاده در دست ملیجک ها

قدراست مکن ای شهر،وقتی که به دیوارت
تصویردروغینی ست از”صادق چوبک” ها

درمعرکه می بینی این موش دوانی را
ای سقف ترک خورده ازسیلی موشک ها

#محمدحسین_انصاری_نژاد

لازم به ذکر است که این موضوع توسط دستگاه قضایی در حال رسیدگی است و در روزهای آینده متولیان برگزاری این مراسم جهت پاسخ گویی و ارائه دفاعیه به دادسرای مرکز استان خواهند رفت.

در مراسم جایزه ادبی بوشهر از یک چهره هنری حامی کشف حجاب دعوت شده بود که برخی از رسانه های داخلی علیه وی اینگونه نوشتند: آتفه چهارمحالیان یکی از داوران دعوت شده از سوی مؤسسه فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری بوشهر برای جایزه ادبی است. مراجعه ما به صفحه رسمی وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام و پست‌های منتشر شده وی، ضدیت این فرد را با نظام جمهوری اسلامی نشان می‌دهد. وی در برخی پست‌های خود هشتگ #نه_به_حجاب_اجباری_زنان_سرزمینم را با تصویری از خانمی که بدون حجاب و صورتی نامعلوم را منتشر کرده است.

نوع موضوع‌گیری آتفه چهارمحالیان در برخی از پست‌های اینستاگرام حتی تبدیل به خوراک رسانه‌ای جریان‌های معاند نظام همچون رسانه «کلمه» می‌شود. او حتی از جاسوسان معروف به فعال محیط‌زیست نیز بارها در نوشته‌های خود حمایت کرده است.

وی در پست دیگری در اینستاگرام تصویری از خود به صورت بی‌حجاب و سگی در دست و لباسی نیمه‌برهنه را هم منتشر کرده است که عقاید فکری وی را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1496472
ارسال نظر
نظرات