شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 15:06 منتشر شده در مورخ: 1398/04/17 شناسه خبر: 1501689
تصرف میراث توسط میراث؛
استفاده اداری از اماکن تاریخی پس از قرن‌ها بازنشستگی/ عمر مفید یک ساختمان چه‌قدر است؟
بناهای تاریخی بسیاری در شهر بیرجند وجود دارد که زیباترین ابنیه‌های شهر در اختیار نهادهای دولتی است و هیچ کس به فکر میراث ماندگار این دیار فرهنگی نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، بناهای تاریخی هر شهر و دیار شناسنامه اصالت و قدمت آن شهر هستند؛ خراسان جنوبی نیز از مناطق تاریخی بکر و دست نخورده این سرزمین پهناور محسوب می‌شود که از اماکن تاریخی زیبا و منحصر بفردی برخوردار است  اما متاسفانه این اماکن گاهی آن کاربری خود را که باید مکانی برای دید و بازدید مردم و گردشگران باشند از دست می‌دهند.

 
 
باغ اکبریه یکی از بناهای تاریخی بیرجند است که در سال‌های گذشته در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی قرار گرفته بود اما بعد از این‌که به ثبت جهانی رسید و میراث فرهنگی متوجه شد این باغ در خطر است از این باغ نقل مکان کرد.
 
 
 
یکی دیگر از بناهای تاریخی و زیبای بیرجند، ارگ کلاه فرنگی است که در گذشته در اختیار فرمانداری و پس از آن در اختیار بزرگترین ارگان سیاسی استان یعنی استانداری قرار گرفته بود و در حال حاضر نیز در اختیار فرمانداری قرار دارد.
 
 
 
ارگ کلاه فرنگی در خیابان شهید مطهری بیرجند قرار دارد و از بناهای شاخص این شهرستان محسوب می ‌شود. ارگ کلاه فرنگی به شکل زیگورات ساخته شده است. از شش طبقه آن دو طبقه کاربری دارد و بقیه طبقات برای شکل بخشی بنا ساخته شده‌ اند. با توجه به شیوه معماری به ویژه در طبقه همکف قدمت این بنا به اواخر دوره زندیه و اوایل قاجار نسبت داده می ‌شود. این بنا به حسام ‌الدوله امیر معصوم خان خزیمه از حکام محلی بیرجند در دوره قاجار تعلق داشت و از این رو به ارگ حسام‌ الدوله معروف بود. بعدها به سبب سبک معماری مطبقش به ارگ کلاه فرنگی معروف شد.
 
 
یکی دیگر ازاین ابنیه‌های تاریخی زیبا باغ و عمارت امیرآباد است که در حال حاضر در اختیار دانشکده کشاورزی قرار دارد و به عنوان واحد مزرعه این دانشگاه مورد استفاده دانشجویان قرار می گیرد.
 
 
 
باغ و عمارت رحیم آباد نیز یکی دیگر از این بناها است که در زمره یکی از اصیل‌ترین آثار ملی قرار دارد و به عنوان یک باغ ایرانی در فهرست آثار ملی با شماره  2707 به ثبت رسیده است.
 
 
این بنا در سال‌های گذشته در اختیار معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی قرار گرفته بود همچنین در سال 81 با کاربری فرهنگی مرمت شد اما می‌توان گفت هر نوع استفاده‌ای به غیر از استفاده فرهنگی از این بنا شده است.
 
ساخت بنای استانداری در 7 طبقه در حریم درجه یک باغ رحیم‌آباد باعث شد تا این بنا به ثبت جهانی نرسد و متاسفانه هیچ یک از مسئولان ترتیب اثری به شکایات و پیگیری‌های میراث فرهنگی ندادند و این بنا در مجاورت باغ رحیم آباد ساخته شد.
 
 معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی مدتی است که از این باغ نقل مکان کرده اما شنیده‌ها حاکی از این است اداره کل میراث فرهنگی استان قصد دارد بخشی از ادارات و معاونت‌های خود را به این باغ انتقال دهد.
 
 
 
بسیاری از اماکن تاریخی بیرجند متاسفانه در اختیار ادارات و سازمان‌های دولتی قرار دارند که این امر باعث شده این بناها آن خاصیت بکری و گردشگری خود را از دست بدهند.
 
حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در خصوص جابه‌جایی این اداره به باغ رحیم‌آباد، اظهار کرد: جابه جایی اداره کل میراث فرهنگی به باغ و عمارت رحیم آباد اعتراضی نداشته و از سوی دیگر این اداره نمی تواند همواره مستاجر باشد.
 
 
وی افزود: این اداره هم‌اکنون هر ماه مبلغ 10 میلیون تومان را از محل اعتبارات دولتی؛ برای اجاره ساختمان به اوقاف پرداخت می‌کند.
 
 
سید احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی در خصوص گلایه‌های مردم برای انتقال میراث فرهنگی به عمارت رحیم آباد، گفت: ای کاش حساسیت ها و شکایت های مردمی زمانی که عواملی سبب شد که باغ رحیم آباد ثبت جهانی نشود، مطرح می شد؛ امروز دیگر چه میراث فرهنگی به این عمارت منتقل بشود و چه نشود، این باغ ثبت جهانی نخواهد شد!
 
 
وی افزود: میراث فرهنگی به تنهایی جلوی احداث ساختمان استانداری ایستاد اما موفق نشد عمارت رحیم آباد را به دلیل ساختمان مرتفع استانداری، ثبت جهانی کند.
 
 
مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی ادامه داد: باید دید آیا انتقال اداره به این عمارت، سبب می شود که عمارت رحیم آباد، ثبت جهانی نشود؟ که اینطور نیست؛ چراکه قریب 5 سالی است که در این محل اداره‌ای واقع نیست و اگر می خواست که ثبت جهانی شود، ثبت جهانی می‌شد.
 
 
برآبادی تصریح کرد: باغ اکبریه بیرجند در زمانی که اداره کل در این عمارت مستقر بود؛ ثبت جهانی شد و بعد از ثبت جهانی به خاطر کاربری‌های لازم، اداره کل از باغ اکبریه خارج شد.
 
 
وی افزود: ناظر و نماینده یونسکو زمانی باغ اکبری را ثبت جهانی کرد؛ که تمام معاونت‌های اداره کل در این باغ مستقر بود و هیچ مشکلی در ثبت جهانی باغ اکبریه ایجاد نشد.
 
 
مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی بیان کرد: دلیل جهانی نشدن باغ و عمارت رحیم آباد؛ احداث ساختمان استانداری در حریم باغ رحیم آباد بود که سبب شد که این عمارت در فهرست آثار جهانی قرار نگیرد.
 
 
سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز گفت: اگر قرار باشد که اداره کل میراث فرهنگی به عمارت رحیم آباد منتقل شود، باید با لحاظ مسائلی مانند نگهداری و حفظ بافت تاریخی، عدم تغییر کاربری عمارت و حفظ فعالیت صنایع دستی انجام شود.
 
 
وی افزود: قرار نیست میراث فرهنگی در بافت عمارت تغییری ایجاد کند، بلکه باید در جهت بهینه سازی، این اتفاق بیفتد و علی الظاهر چون ساختمان عمارت در معرض تخریب است، میراث فرهنگی باید با حفظ بافت و برطرف کردن مسائل نقص فنی، بهسازی عمارت را مدنظر داشته باشد.
 
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: اداره میراث فرهنگی نباید هیچگونه قدمی که در روند ثبت جهانی عمارت دخالت محسوب شود، انجام دهد؛ و باید گفت فعلا اقدام عملی هم برای ثبت جهانی عمارت صورت نگرفته است.
 
 
میرجعفریان با تاکید بر اینکه حتی کارگاه های صنایع دستی باید به دنبال این انتقال، حفظ شوند، افزود: نوع کاربری عمارت رحیم آباد هم نباید تغییری پیدا کند و اگر اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان این موارد را لحاظ کنند، می توان آن را ثبت جهانی کرد؛ که در غیر این‌صورت هم این اتفاق نمی‌افتد.
 
 
بناهای تاریخی بسیاری در شهر بیرجند وجود دارد و بسیاری از آنها نیز در اختیار ادارات دولتی‌ قرار ندارد اما به نظر می‌رسد زیباترین ابنیه‌های شهر در اختیار نهادهای دولتی قرار دارد و هیچ کس به فکر میراث ماندگار این دیار فرهنگی نیست؛ مگر عمر مفید یک مکان تاریخی چه‌قدر است که پس از قرن‌ها هنوز مورد استفاده ادارات قرار می‌گیرد؟
 
 
انتهای پیام/
https://dana.ir/1501689
ارسال نظر
نظرات