شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:14 منتشر شده در مورخ: 1398/04/19 شناسه خبر: 1502413
مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی:

وارد شدن خراسان شمالی به دوره ترسالی را تکذیب می‌کنم

وارد شدن خراسان شمالی به دوره ترسالی را تکذیب می‌کنم
مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی گفت: از ابتدای سال جاری بارشهای خوبی را شاهد بودیم، اما همچنان با میزان کاهش بارش مواجه هستیم و وارد شدن به دوره ترسالی را تکذیب می کنم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصراترک، مجید بیجندی، مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی در نشست خبری پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه استان با اشاره به اینکه از 27 اسفند سال گذشته تاکنون 21 استان کشور درگیر بارشهای زیادی بودند، اظهار کرد: طی یک دوره طولانی دچار خشکسالی شده ایم، در برخی از استان 18 تا 20 سال کمبود بارش مواجه بوده و این کم بارشی انباشته در سنوات مختلف و طولانی مدت با بارشهای کوتاه مدت و مقطعی جبران نمی شود و وارد حوزه ترسالی نمی شویم.

 

وی ادامه داد:  اگر استان شاهد ترسالی بود، باتوجه به اینکه یکی از اصلی ترین منابع تولید برق، آب ذخیر شده در سدها هستند نباید این روزها با کاهش برق مواجه باشیم.

 

بیجندی گفت: لازم به توجه است بارشهای خوبی را شاهد بودیم، اما همچنان با میزان کاهش بارش مواجه هستیم و وارد شدن به دوره ترسالی را شدیدا تکذیب می کنم.

 

این مقام مسئول عنوان کرد: انتظار داریم با مدیریت آب از سوی مردم و مسئولین آورده مطلوبی که امسال توسط سیستم های جوی و آب های زیرزمینی و سدها جذب شد بتواند کمبود بارش را به حداقل برساند.

 

بیجندی اضافه کرد: در خراسان شمالی شاهد بارشهای خوبی بوده ایم، به طوری که در فروردین سال جاری در مقایسه با سال گذشته افزایش 330 درصدی بارشها را شاهد بودیم.

 

وی ادامه داد: به صورت تجمیعی اکثر شهرستان ها در حوزه دمایی نسبت به سال گذشته و آمار بلندمدت با کاهش دما و در حوزه بارش ها با افزایش میزان بارش براساس آمار ارائه شده توسط ایستگاه ها مواجه بوده اند.

 

بیجندی اضافه کرد: شهرستان های مانه و سملقان، فاروج و اسفراین به ترتیب رکورددار میزان بارشها و از لحاظ دمایی کمترین میزان دمای ثبت شده مربوط به شهرستان اسفراین در مقایسه با سال گذشته بوده است.

 

مدیرکل هواشناسی استان با اشاره به افزایش 100 درصدی میزان بارشها در سال زراعی نسبت به مدت مشابه بیان داشت: براساس آمارهای ثبت شده تا روز هفدهم تیرماه در استان 382 میلی متر بارش دریافت شده، که در سال گذشته میزان بارش دریافتی 190 میلی متر اعلام شده است.

 

وی خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود سه ماهه تابستان از لحاظ بارش و دما وضعیت نرمالی را شاهد باشیم، در صورت مشاهده پدیده ای خاص اطلاع رسانی ها انجام می شود.

 

بیجندی اضافه کرد: همچنین با ادامه روند به این صورت انتظار می رود، تاخیر بارشها را در پائیز نداشته باشیم و این می تواند خبر خوشحال کننده ای برای کشاورزان باشد.

 

وی خاطر نشان کرد: در روزهای گذشته شاهد افزایش دمای استان تا دمای 40 درجه نیز بوده ایم و این جریان در بازه های کوتاه مدت در مناطق غرب استان بیشتر دیده خواهد شد.

 

بیجندی در انتها یکی از کمبودهای اصلی استان خراسان شمالی را نداشتن هواشناسی پیشرفته و تخصصی اعلام کرد.

 

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1502413
ارسال نظر
نظرات