شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 00:00 منتشر شده در مورخ: 1398/04/22 شناسه خبر: 1503049
گزارش فیلم

مراسم گرامیداشت کرامت حضرت عباس (ع) در اردبیل

مراسم گرامیداشت کرامت حضرت عباس (ع) در اردبیل
همزمان با دهه کرامت مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد کرامت حضرت عباس(ع) با حضور جمعی از دلدادگان آن حضرت در مسجد معجز اردبیل برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سبلان‌ما، همزمان با دهه کرامت شامگاه امروز مراسم بزرگداشت یکصدمین سالگرد کرامت حضرت عباس(ع) با حضور  جمعی از دلدادگان آن حضرت و سخنرانی حجت الاسلام ترابی و مداحی و شعر خوانی در مسجد معجز اردبیل برگزار شد.

حجت الاسلام مهدی ستوده رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار سبلان ما در خصوص این مراسم گفت: بنا به سند تاریخی و معتبر واعظ تبریزی یکصدمین سالروز کرامت حضرت عباس(ع) در این محله که امروز به نام معجز مشهور است همزمان با دهه کرامت برگزار شد.

وی افزود: کرامت حضرت عباس(ع) بنا به روایات تاریخی در سال 1341 هجری قمری ، درست یکصد سال پیش در این محله اتفاق افتاد.

تجلیل از مداحین اهل بیت(ع) یوسف حسین پور و موسی صلواتی زاده  به همراه محیری  شاعر گرانقدر اهل بیت (ع) از جمله برنامه های این مراسم بود.

روایت تاریخی کرامت حضرت عباس(ع) در محله معجز اردبیل

آوازه "معجز" سالهاست که نه در یک محله بلکه در گستره شهرها و روستاهای همجوار اردبیل هم پیچیده و به عنوان مکان مقدسی برای عاشقان سقای دشت نینوا تبدیل شده است.

دیوار بنایی که جلوی طاقچه آن پنجره کوچک هلالی شکلی مشرف به کوچه قرار گرفته است مکان این واقعه می باشد و تکه پارچه های سبز و مشکی که بر میله های پنجره بسته شده است بیننده را به یاد سقاخانه ها می اندازد.

نقل است که در اواخر دوران قاجار در این محله اردبیل که در آن زمان در حاشیه شهر قرار داشت مرد فقیری به نام فتح الله ساکن بود که از محل کرایه تنها سرمایه خود یعنی یک اسب سفید، معاش خانواده را تامین می کرد.

به نوشته منابع تاریخی روز هشتم شوال  یکی از ماموران نظمیه حکومت وقت به نام " رحمت الله " با اطلاعی که از وجود اسب در این خانه داشت به درب منزل مراجعه و اسب را طلب می کند.

 بابا صفری در کتاب " اردبیل در گذرگاه تاریخ " می نویسد: زن خانواده با بیان وضعیت نابسامان مالی خودشان و اینکه اسب تنها وسیله کسب معاش آنان است با سوگند به حضرت عباس (ع) از مامور می خواهد از تصمیم خود منصرف شود.

اما رحمت الله با توسل به زور و با بی اعتنایی به این سوگند اسب را از طویله بیرون کشیده و سوار بر آن راه نظمیه را در پیش می گیرد.

او که هنوز حدود 300 متر از منزل دور نشده بود، ناگهان از اسب به پایین افتاده و در حالیکه چهره اش تیره شده بود، نقش بر زمین می شود.

اسب بلافاصله به منزل بر می گردد و عده ای از ساکنان محله که ناظر ماجرا بوده اند به حیرت می افتند و آن را غضب حضرت ابوالفضل العباس (ع) نسبت به مامور حکومت مستبد می دانند.

خبر واقعه که در میان مردم به " پیلیسین قرالماسی " یعنی سیاه شدن پلیس مصطلح است در اندک زمانی در شهر می پیچد و مردم با حضور در محل ، پارچه سبز رنگی بر پیشانی اسب می بندند و رحمت الله را که بر اثر این واقعه جان خود را از دست داده بود، لعنت الله لقب می دهند.

 
 

انتهای پیام/

مراسم گرامیداشت کرامت حضرت عباس (ع)
https://www.dana.ir/1503049
ارسال نظر
نظرات