شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 11:15 منتشر شده در مورخ: 1398/04/23 شناسه خبر: 1503456
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان یزد مطرح کرد
تخلفات متعدد در اصناف و اتحادیه‌ها در سایه بی‌توجهی و عدم نظارت سازمان صمت یزد
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان یزد گفت: حتی مغازه‌دارها هم متوجه شده‌اند که نظارتی وجود ندارد و آن‌ها هم احساس نمی‌کنند که کسی به مغازه‌شان مراجعه کند و بخواهد نظارتی انجام دهد به همین دلیل هر کسی الان هر کاری بخواهد می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، محمد حسین‌اللهی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: دلیل گرانفروشی‌هایی که وجود دارد سوءمدیریت و عدم نظارت کافی است که در بازار باید باشد؛ الان در اصناف مختلف شاهد هستیم که مغازه به مغازه قیمت‌ها از زمین تا آسمان تفاوت دارد.

وی ادامه داد: حتی مغازه‌دارها هم متوجه شده‌اند که نظارتی وجود ندارد و آن‌ها هم احساس نمی‌کنند که کسی به مغازه‌شان مراجعه کند و بخواهد نظارتی انجام دهد به همین دلیل هر کسی الان هر کاری بخواهد می‌کند.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد افزود: متأسفانه در بحث نرخ‌گذاری شاهد هستیم که سازمان صمت دخالت می‌کند و غیرقانونی نرخ می‌دهد در حالی که نرخ‌گذاری وظیفه ذاتی انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان است این در حالی است که جاهایی هم که سازمان باید خودش نرخ بدهد اصلا این کار را نمی‌کند.

حسین‌اللهی اظهار داشت: در زمینه شیرینی سازمان صمت تا حالا هیچ نرخی نداده است، همچنین در قالیشویی آمده‌اند 26 اسفند نرخ داده‌اند که دیگر آن زمان کسی قالی نمی‌شوید.

وی اضافه کرد: در زمینه آرایشگاه زنانه فقط چیزی به نام نرخ‌نامه وجود دارد اما هیچ واحدی رعایت نمی‌کند و 10 برابر از مردم می‌گیرند که این‌ها به سوءمدیریت سازمان صمیت برمی‌گردد و همچنین به بحث رسیدگی به تخلفات رئیس اتاق اصناف مربوط می‌شود که متأسفانه یکسال همینطور دارند کش و قوس می‌دهند و رسیدگی جدی نکرده‌اند.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد یادآور شد: در حالی که چهار ماه از سال گذشته کمیسیون نظارت که باید هر ماه و یا دو هفته یکبار تشکل شود تشکیل نشده و اولین جلسه آن چند روز قبل آن هم با شکایت و اصرارها و  پیگیری‌های متعدد تشکیل شد؛ این درحالی است که کمیسیون نظارت باید اول سال تشکیل شود و به بررسی مشکلات بپردازد.

حسین‌اللهی خاطرنشان کرد: ما نرخ‌نامه اتحادیه تعمیرکاران لوازم خانگی و برقی را بهمن ماه سال قبل برای سازمان صمت جهت تأیید فرستادیم اما متأسفانه هنوز نرخ‌نامه را تأیید نکرده‌اند؛ افزون بر این شاهد هستیم که در مواردی کار غیرقانونی انجام می‌دهند مثلا نرخ چلوکباب اولویت دو است باید انجمن شهرستان انجام بدهد اما سازمان خودش انجام می‌دهد.

وی عنوان کرد: اقدام دیگری که می‌کنند این است که در نرخ‌گذاری رستوران‌ها میانگین مطرح می‌کنند، مثلا می‌گویند میانگین افزایش قیمت‌ها این میزان درصد است در حالی که میانگین معیار عادلانه‌ای نیست؛ چرا که برخی غذاها طرفداران زیادی دارد و برخی کم، مثلا چلوکباب که بیشتر مورد استقبال مردم است درصد زیادی افزایش قیمت داشته و ماهی که خب طبیعتا کمتر در رستوران‌ها از طرف مردم سفارش داده می‌شود درصد کمی افزایش قیمت داشته اما این‌ها می‌آیند میانگین افزایش قیمت همه غذاها را محاسبه می‌کنند و می‌گویند میزان افزایش ما این مقدار درصد است که این قانونی نیست.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد بیان کرد: الان چندتا از اتحادیه‌های ما دچار مشکل هستند، مثلا اتحادیه صنایع فلزی چند سال است که دارد نرخ‌نامه جعل می‌کند و در معرض دید مردم می‌گذارد اما سازمان صمت تا الان هیچ اقدامی نکرده و حتی اتاق اصناف هیچ اقدام نکرده و حتی الان هم که کمیته بازرسی رفته و متوجه این تخلف شده، سازمان صمت باز هم هیچ اقدامی نکرده و به تخلفات رئیس اتاق اصناف رسیدگی نکرده است.

حسین‌اللهی خاطرنشان کرد: اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل چهار تا از اعضایش طبق قانون باید عزل شوند چون اصلا پروانه کسب ندارند و کسی که پروانه کسب ندارد معلوم نیست چطور عضو هیئت مدیره اتحادیه است اما متأسفانه سازمان صمت این کار را نکرده است.

وی اضافه کرد: سه تا از اعضای اتحادیه رایانه از بهمن سال گذشته استعفا داده‌اند اما متأسفانه سازمان صمت هنوز این موضوع را رسیدگی نکرده و برایش مهم نیست.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد افزود: رئیس اتحادیه تابلوساز یکسال است که اصلا ایران نیست و اگر اشتباه نکنم دوتابیعنی است، خب اتحادیه ای که رئیسش ایران نیست چگونه می‌خواهد مشکلات صنفش را برطرف کند و چطور می‌خواهد به مسائل رسیدگی کند که این نشانه نحوه نظارت سازمان صمیت است و مردم خودشان می توانند قضاوت کنند.

حسین‌اللهی با بیان اینکه الان اتحادیه‌ها و اتاق اصناف در وضعیت بحرانی قرار دارند، تأکید کرد: متأسفانه وضعیت آشفته تنظیم بازار را داریم می‌بینیم، مثلا صف‌های طولانی راه می‌اندازند و شأن مردم را خدشه‌دار می‌کنند؛ این در حالی است که باید بررسی شود که این اقلام تنظیم بازار واقعا به دست مردم می‌رسد یا نه.

وی با اشاره به احتکارها گفت: باید در زمینه اقلام احتکاری کشف شده اطلاع‌رسانی کنند و به مردم بگویند با متخلف چه برخوردی شده و اقلام کشف شده کجا رفته است.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد افزود: صد تن شکر از انبار دولت در می‌رود صد تن شکر یکی دو تا ماشین نیست چطور متوجه نمی‌شوند؟! کسی که متوجه نمی‌شود که صدتن شکر از انبارش در می‌رود این اصلا مدیر و لایق نیست در حالی که این میزان شکر حق مردم است.

حسین‌اللهی تأکید کرد: آن میزان شکری که مال یزد بود اما از شهرک صنعتی مشهد سر درآورد این ماجرایش چیست که یکی از معاونان سازمان صمت گفت ما پیگیری می‌کنیم خب این پیگیری چی شد آیا با متخلف برخورد شد؟ اگر برخورد شده به مردم اعلام کنند.

وی تصریح کرد: جا دارد از سپاه پاسدارن که واقعا زحمت می‌کشند تشکر کنم یعنی اکثریت احتکارها را سپاه دارد کشف می‌کند و داریم زحماتشان را در این زمینه می بینیم.

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شهرستان یزد عنوان کرد: الان واحدهای تولیدی ما با مشکل روبرو هستند آقایان می‌گویند همه چیز داریم خب پس کو چرا به دست مردم نمی‌رسد؟

حسین‌اللهی خاطرنشان کرد: نانوایی‌هایی که سهمیه آرد دولتی دارند چرا ساعات کاری‌شان هر کی هرچه دلش می‌خواهد است و چرا سازمان صمت و اتحادیه و اتاق اصناف نظارت نمی‌کنند؟ چرا عدالت در توزیع سهمیه آرد رعایت نمی‌شود؟ اصلا برخی نانوایی‌ها بسته شده‌اند و دیگر کار نمی‌کنند اما سهمیه آرد دولتی به آن‌ها می‌دهند.

وی تأکید کرد: من خواهشم این است که دستگاه‌های نظارتی مثل اداره بازرسی، اداره اطلاعات، استانداری و امثالهم جلوی این تخلفات را بگیرند تا بیشتر نشود.

حسین‌اللهی عنوان کرد: الان جنگ اقتصادی است و باید منافع احزاب و جناح‌ها را کنار گذاشت و همه دست به دست هم بدهند و مشلات مردم را حل کنند، اما متأسفانه عده‌ای که مسئولیت هم دارند حزبی و جناحی عمل می‌کنند.

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1503456
ارسال نظر
نظرات