شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 08:24 منتشر شده در مورخ: 1398/04/24 شناسه خبر: 1503585
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خبر داد؛
۱۹۰هزار هکتار زمین در استان زیر کشت دیم/قیمت ۱۷۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم مناسب نیست
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی سطح زیر کشت گندم دیم در استان را ۱۹۰هزار هکتار دانست و گفت: این میزان با توجه به افزایش بارش‌ها نسبت به سال گذشته۴۰هزار هکتار افزایش داشته است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجید آنجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛  با بیان اینکه تا به حال ۸۰ هزار تن گندم به مراکز خرید تحویل داده شده است، گفت: این میزان نسبت به سال گذشته افزایش حدوداً ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود حداقل ۳۵۰هزار تن گندم به مراکز خرید تحویل داده شود.

۱۹۰هزار هکتار زمین در استان زیر کشت دیم

وی سطح زیر کشت گندم دیم در استان را ۱۹۰هزار هکتار دانست و تصریح کرد: این میزان با توجه به افزایش بارش‌ها نسبت به سال گذشته۴۰هزار هکتار افزایش داشته است و به همین دلیل سطح زیر کشت گندم آبی کاهش داشته است. البته هر چقدر بتوان تکیه تولید گندم را به سمت اراضی دیم برد، می توان با کمترین مقدار برداشت از منابع آبی، گندم تولید کرد و این جزو سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی هم هست.

قیمت ۱۷۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم مناسب نیست

آنجفی قیمت خرید تضمینی گندم توسط دولت را قیمت نامناسبی دانست و افزود: وزارت جهاد کشاورزی موافق این قیمت نبود و رایزنی‌های بسیاری هم برای اصلاح این قیمت انجام داد ولی در کمیته‌ای که ذیل شورای اقتصاد تشکیل می‌شود و تنها یکی از اعضای آن از وزارت جهاد کشاورزی است قیمت ۱۷۰۰ تومان به تصویب رسید که از نظر ما باید حداقل بالای ۲۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری می‌شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی کرایه حمل گندم توسط کامیون داران را متغیر دانست و افزود: فاصله زمین کشاورزی تا سیلو تعیین‌کننده قیمت حمل بار است و مبلغ ۳۰ هزار تومان که برای آن تعیین‌شده توسط شرکت بازرگانی دولتی مصوب شده است. البته وزارت جهاد کشاورزی بر آن نظارت دارد و اگر در مواردی این قیمت‌ها با میزان فاصله زمین تا سیلو همخوانی نداشته باشد ما به مسئله ورود کرده و آن را پیگیری می‌کنیم.

توافق طرفین در قیمت نهایی برداشت گندم مؤثر است

وی قیمت پایه جهت برداشت گندم از زمین‌های دیم توسط کمباین‌های داخلی را ۱۱۳هزار تومان دانست و تشریح کرد: البته توافق طرفین در قیمت نهایی مؤثر است. البته با تعزیرات حکومتی هماهنگ شده تا در صورت وجود تخلف در این خصوص به قضیه ورود شده و برخورد شود. همچنین مراکز خدمات جهاد کشاورزی و کارشناسان این سازمان همواره در خدمت کشاورزان هستند تا در صورت شکایت آنان مراتب را پیگیری کنند.

آنجفی گفت: نظارت بر روی کمباین‌ها به طور مرتب صورت می‌گیرد و تمامی کمباین‌ها برچسب معاینه فنی دارند. البته در بسیاری از موارد نیز خود کشاورز با توافقی بیش از قیمت پایه نسبت به کرایه کمباین اقدام می‌کند که دلایل خاص خود را دارد، به‌عنوان مثال برخی مزارع به علت پستی‌وبلندی نامتعارف، برخی به دلیل خواسته خود کشاورز برای برداشت بهتر گندم و علت‌های دیگر باعث می‌شود تا قیمت کمباین از قیمت متعارف و پایه خود بالاتر باشد ولی قیمت پایه مشخص است و با تعزیرات و سایر دستگاه‌های نظارتی جهت نظارت دقیق بر قیمت‌ها هماهنگی لازم صورت گرفته است.

انتهای پیام/

 

 
https://dana.ir/1503585
ارسال نظر
نظرات