شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:26 منتشر شده در مورخ: 1398/04/24 شناسه خبر: 1503801
تداوم بارندگی های فصل مونسون هند در جنوب شرق کشور؛
بارش 35 میلی متری باران در سراوان
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند و آغاز ریزش های تابستانه در استان گفت: در ادامه بارش های فصل مونسون هند در جنوب شرق کشور، 35 میلی متر باران از ایستگاه بارانسنجی اسلام آباد و اسفندک سراوان گزارش شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمود دیانتی در گفت و گو با عصرهامون، اظهار داشت: وزش بادهای مرطوب موسمی جنوب و افزایش تزریق رطوبت به نیمه جنوبی استان حکایت از آغاز قطعی فصل فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند در سیستان و بلوچستان دارد.

وی با بیان اینکه مونسون یک پدیده آب و هوایی بزرگ مقیاس است که محدوده وسیعی از مناطق حاره و جنب حاره را در فصل گرم سال تحت تاثیر قرار می دهد گفت: تداوم فعایت موج قوی این سامانه آب و هوایی در جنوب شرق کشور منجر به ثبت بارش های قابل توجهی در ایستگاه های بارانسنجی استان در گرمترین روزهای سال شده است.

وی ادامه داد: در شبانه گذشته از ایستگاه های بارانسجی شهرستان های سراوان، سیب و سوران و خاش بارندگی گزارش شده که بیشینه بارش ها با مقدار 35 میلی باران در ایستگاه های اسلام آباد و اسفندک سراوان به ثبت رسیده است.

دیانتی با اشاره به بارش20 میلی متری باران عصر دیروز و دیشب در دشتوک سراوان از پرآب شدن برخی رودخانه ها در جریان این بارندگی ها خبر داد و اذعان داشت: از زمان فعالیت سامانه همرفتی تا امروز بارندگی های خوبی از ایستگاه های بارانسجنی شهرستان‌های، خاش، سراوان، مهرستان، سیب سوران و سرباز گزارش شده است.

وی ادامه داد: با توجه به خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی پیش بینی می‌شود همچنان تا 3 روز آینده رشد ابرهای همرفتی، ریزش های رگباری، تندبادهای موقت و صاعقه در برخی نقاط نیمه جنوبی، جنوب شرق و بخشی از نواحی مرکزی استان ادامه داشته باشد؛ همچنین انتظار می رود بارش ها در ساعات عصر و اوایل شب ها اتفاق بیفتد.

رئیس شبکه پایش هواشناسی استان خاطرنشان کرد: با توجه به ماهیت ریزش های رگباری، احتمال جریان یافتن روان آب، سیلابی شدن برخی مسیل ها و رودخانه های محلی وجود دارد، لذا توصیه می شود افراد در زمان وقوع صاعقه از قرار گرفتن در ارتفاعات و فضای باز اجتناب کنند.

انتهای پیام/

https://dana.ir/1503801
ارسال نظر
نظرات