شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 13:06 منتشر شده در مورخ: 1398/04/26 شناسه خبر: 1504039
دانا گزارش می‌دهد؛

تلاش اصلاح‌طلبان برای تحمیل یک وزیر زن به کابینه دولت/ نمایش دیگری در راه است؟

تلاش اصلاح‌طلبان برای تحمیل یک وزیر زن به کابینه دولت/ نمایش دیگری در راه است؟
اصلاح طلبان که همواره تنها شعار حمایت از زنان را می دهند و مطالبات آنان را تا سطح ورزشگاه رفتن تقلیل داده‌اند این بار برای انتخاب وزیر زن در پست وزارت آموزش و پرورش تلاش می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اصلاح طلبان که همواره سعی کرده اند خود را حامی زنان نشان دهند اما اولویت های بانوان جامعه را نادیده گرفته و تنها به سوژه‌های سیاسی و جنجالی درباره زنان پرداخته اند این بار هم سعی می کنند با یک موضوع نمایشی دیگر نظر برخی از زنان و دختران را جلب کنند. 

این جریان سیاسی که سطح مطالبات زنان را تا به ورزشگاه رفتن آنان تقلیل داده‌ این بار به رئیس جمهور پیشنهاد می دهد که برای وزارت آموزش و پرورش که مشکلات زیادی با خود دارد یک وزیر زن انتخاب کند. در این زمینه برخی از فعالان زن اصلاح طلب دست به کار شده اند و درخواستی را از «حسن روحانی» در فضای مجازی در این خصوص مطرح کرده اند. 
 
وعده پوچ به کار گیری زنان در کابینه 
 
وعده به‌کارگیری زنان در عرصه‌های مدیریتی، به‌ویژه در سطوح عالی اداری و اجرایی، ازجمله شعارهای حسن روحانی در هر دو انتخابات ریاست‌جمهوری 92 و 96 بود، و شاید یکی از دلایل پیروزی او در هر دو رقابت انتخاباتی. با این حال اما روحانی در هیچ‌کدام از دو کابینه دولت‌های یازدهم و دوازدهم، زنی را به عنوان وزیر پیشنهادی خود به مجلس معرفی نکرد.
 
این درحالی بود که مجلس هم با وی قطعا در سر این زمینه با توجه به  اینکه برخی از نمایندگان با دولت همراه بودند احتمالا همکاری می کرد. 
 
با این همه اما این موضوع تاکنون میسر نشده و حالا در آستانه معرفی گزینه قطعی مدنظر رییس‌جمهور برای تصدی وزارت آموزش و پرورش و جایگزینی سیدمحمد بطحایی - وزیر مستعفی این وزارتخانه - برخی از فعالان سیاسی اصلاح طلب دیگر بار برای به نتیجه رساندن این مطالبه کهنه خود پا پیش گذاشته و به‌ویژه فاطمه سعیدی، ازجمله نمایندگان فعلی مجلس را برای معرفی به عنوان وزیر پیشنهادی جدید آموزش و پرورش به رییس‌جمهور پیشنهاد کرده‌اند.
 
سعیدی با توجه به اینکه در مجلس هم حضور دارد احتمال رای آوری به عنوان وزیر آموزش و پرورش را دارد. به نظر می رسد که این مطالبه سازماندهی و هماهنگ شده از سوی برخی اززنان اصلاح طلب از دولت است. 
 
درخواست زنان اصلاح طلب از حسن روحانی 
 
در همین رابطه، فائزه هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران درخصوص مطالبه وزیر زن و وعده‌های رییس‌جمهور گفته است: «آقای رییس‌جمهور بارها در خصوص به‌کارگیری زنان شایسته و توانمند صحبت کرده و وعده‌هایی داده‌اند. امروز نوبت عمل ایشان است و حالا که دولت در حال انتخاب گزینه نهایی برای وزارت آموزش و پرورش است معتقدیم وقت معرفی یک وزیر زن به مجلس فرا رسیده است.» 
 
وی با بیان اینکه «در موضوع زنان هرگز قائل به کار سیاسی نبوده و به کارگیری زنان شایسته از هر طیف و اندیشه‌ای می‌توانند در سطوح عالی مدیریتی کشور حضور داشته باشند»، فاطمه سعیدی را گزینه‌ای قابل ‌قبول دانست و گفت: «خانم سعیدی گزینه انحصاری حزب کارگزاران نیست و سایر زنان اصلاح‌طلب در احزاب و گروه‌های مختلف روی ایشان نظر مثبتی دارند و معتقدیم ایشان می‌تواند وزیر آموزش و پرورش خوبی باشد.»
 
همزمان آذر منصوری، قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی نیز در این رابطه گفت: «به نظر می‌رسد شرایط برای انتخاب یک وزیر زن مهیا شده باشد و دولت می‌تواند با این انتخاب پیام روشنی به بدنه اجتماعی حامی خود و زنان بدهد.»
 
منصوری با اشاره به اینکه فاطمه سعیدی نیز در بین گزینه‌ها مطرح شده، گفت: «به نظرم ایشان با توجه به اینکه نماینده فعلی تهران و سخنگوی فراکسیون امید مجلس که سال‌ها در قسمت‌های مختلف وزارت آموزش و پرورش مشغول خدمت بوده و در مجلس دهم نیز در کمیسیون آموزش و تحقیقات حضور داشته و نیز توانایی و ‌اشراف خوبی به این وزارتخانه دارد، چنانچه اعضای فراکسیون نیز نظر مثبت داشته باشند و با توجه به اینکه دوره مجلس دهم نیز رو به پایان است، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.»
 
طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس نیز گفته است: «امیدوارم دولت در جمع‌بندی نهایی خود برای وزارت آموزش و پرورش روی نام خانم فاطمه سعیدی، سخنگوی فراکسیون امید به قطعیت برسد.»
 
همزمان اشرف بروجردی، رییس ستاد بانوان ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات سال 96 نیز گفت: «این روزها برای وزارت آموزش و پرورش گزینه‌های متعددی نام برده می‌شوند که معتقدیم جای یک زن شایسته و توانمند در میان آنها خالی است.»
 
گزینه های احتمالی دولت برای وزارت آموزش و پرورش/ نام هیچ زنی در این گزینه ها دیده نمی شود
 
برخی از زنان اصلاح طلب درحالی روی گزینه زن به طور هماهنگ کار تبلیغاتی می کنند که گویا در میان گزینه های احتمالی اصلا نام زنی دیده نمی شود.
 
در همین رابطه، «سیدمحمدجواد ابطحی»، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره گزینه‌های احتمالی دولت برای وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: «گزینه‌های متعددی برای این وزارتخانه مطرح هستند که سیدجواد حسینی، سرپرست فعلی وزارت آموزش و پرورش گزینه اصلی است، ولی با توجه به رأی استمزاجی که در مجلس صورت گرفته، بعید است وی بتواند رأی کافی برای تصدی این وزارتخانه اتخاذ کند.»
 
 وی ادامه داد: «بر این اساس دولتمردان با گزینه‌های دیگری برای تصدی آموزش و پرورش در حال رایزنی هستند که علی زرافشان یکی از این گزینه‌هاست که گویا این پیشنهاد را نپذیرفته است.»
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تأکید کرد: «شاپور محمدزاده مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش و داود محمدی، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش مجلس، از دیگر گزینه‌های احتمالی دولت برای تصدی وزارت آموزش و پرورش هستند.»
 
نمایشی بودن شعار اصلاح طلبان برای انتخاب وزیر زن
 
البته اصلاح طلبان در حالی از حضور وزیر زن در کابینه دولت سخن می گویند و آنرا اینگونه مطالبه می کنند که زمانی که در شورای شهر تهران همه چیز مهیا بود که شهردار زن انتخاب کنند از این موضوع صرف نظر کردند. جالب اینجاست که زنانی که به عنوان کاندیدا برای شهرداری تهران معرفی شدند همه نمایشی بود. کاندیداهای زنی که برای شهرداری تهران مطرح شده اند به ویترینی و نمایشی بودن حضور خود در این رقابت اعتراف کردند.
 
وقتی اصلاح طلبان شورای شهر پنجم برای انتخاب اولین شهردار خود دست به کار شدند نام «الهه کولایی» استاد دانشگاه به عنوان تنها زن در لیست کاندیداها نمایان بود. تخصص وی روسیه، کشورهای قفقاز و آسیای مرکزی است، حتی یک روز هم سابقه اجرایی ندارد! از این رو انتخاب وی به عنوان شهردار تهران نه تنها بعید بلکه به باور بسیاری کاری نشدنی و مشکل آفرین بود. اما بعدها خود کولایی به نمایشی و ویترینی بودن کاندیداتوری‌اش در انتخابات شهرداری تهران اعتراف کرد.
 
روزنامه آفتاب یزد (شنبه 7 خردادماه سال 96) در گزارشی با عنوان «مورد عجیب الهه کولایی؛ تصمیم نمایشی شورای شهر درباره شهردار شدن یک زن» نوشت: «الهه کولایی، فعال سیاسی اصلاح طلب که نامش در میان هفت گزینه نهایی شهرداری تهران دیده می‌شود، این روزها روایت متفاوتی از عنوان شدن نامش برای جانشینی قالیباف دارد... کولایی جملات دقیق‌تری به زبان آورد که می‌تواند تأسف آور باشد. وی خاطر نشان کرد که در ابتدا صرفاً قرار بود نقشی ویترینی برای روند انتخاب شهردار در شورای شهر ایفا کند و نمایندگان شورای نفره فکر نمی‌کردند او این اندازه ماجرای شهردار شدن را جدی بگیرد و برنامه‌های کلان مدیریت شهری ارائه کند».
 
 
معصومه ابتکار دیگر کاندیدایی که برای این پست مد نظر برخی از اصلاح طلبان بود به گونه ای صبحت کرد که اصلا از ماجرای کاندیدا شدن خود خبر نداشته و تمایلی در این حوزه نداشته است. 
 
وی در این باره بیان کرد: «اینکه نام من به عنوان یکی از گزینه های شهرداری تهران مطرح شده است، موضوع مهمی نیست و شهردار شدنم تنها در حد یک شایعه است.برای این موضوع تنها کاری که صورت گرفته این است که استعلامی از سوی جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گرفته شده است ولی اصلا جدی نیست.من تمایل چندانی ندارم که درباره شهردار شدن سخنی بگویم. اما ظاهرا نام من جزو فهرست 12 نفره معرفی شده برای شهرداری تهران است.»
 
 
جالب اینجاست که درحالی اصلاح طلبان نام ابتکار را در میان نامزدهای شهرداری تهران مطرح کردند که وی حتی خود در این حوزه خبر نداشته و آنرا در حد شایعه می داند. اصلاح طلبان برای عوام فریبی و پیشبرد اهداف خود حتی تا جایی پیش رفته اند که به منافع مردم و اینکه قرار است چه انتخاب آنها چه نتایجی در برد داشته ‌باشد، نمی اندیشند. حالا شاهد بازی جدید این جریان سیاسی برای انتخاب وزیر زن هستیم که با توجه به مشکلات مردم دردی از آنها دوا نمی کند. 
 
انتهای پیام/
 
 
 
https://www.dana.ir/1504039
ارسال نظر
نظرات