شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان لرستان
ساعت: 09:00 منتشر شده در مورخ: 1398/04/25 شناسه خبر: 1504060
معاون دامپزشکی لرستان:

شیوع «لمپی اسکین» در لرستان/ 129 رأس دام سنگین به این بیماری مبتلا شد

شیوع «لمپی اسکین» در لرستان/ 129 رأس دام سنگین به این بیماری مبتلا شد
معاون سلامت دامپزشکی لرستان گفت: 129 رأس دام سنگین در استان لرستان به بیماری «لمپی اسکین» مبتلا شده است و در حال حاضر با کمبود واکسن مواجه هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ناصر مرادی در گفت‎وگو با سفیر افلاک اظهار داشت: در استان لرستان بیش از 100 هزار رأس دام سنگین وجود دارد که بیماری لمپی اسکین در بین دام‌های سنگین دیده می‌شود، این بیماری با نیش پشه‌ها انتقال می‌یابد و در فصل گرما شیوع بیشتری پیدا می‌کند.

 

وی افزود: لمپی اسکین یک بیماری ویروسی در گاو است، این بیماری بین انسان و دام مشترک نیست؛ درصورتی‌که این بیماری در دام سنگین ایجاد عفونت کند قابل‌درمان است ولی در پاره‌ای موارد به دلیل ضعیف بودن دام و عفونت‌های ثانویه ممکن است منجر به تلف شدن دام شود.

 

معاون سلامت دامپزشکی لرستان با اشاره به اینکه تاکنون در استان لرستان 129 رأس دام سنگین به این بیماری مبتلا شده است تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته تاکنون ٨٢ درصد دام‌های سنگین استان برعلیه این بیماری مایه‌کوبی شده است و با توجه به شیوع بیماری تاکنون 129 رأس دام سنگین به این بیماری مبتلا شده که متأسفانه به تاکنون چهار رأس دام نیز تلف‌شده است.

 

وی به کمبود واکسن لمپی اسکین اشاره کرد و گفت: این واکسن در داخل کشور تهیه می‌شود و هرساله سازمان دامپزشکی میزان موردنیاز واکسن را از شرکت تقاضا می‌کند تا به هر میزان که نیاز است اقدام به تهیه واکسن نماید اما امسال با توجه به وقوع سیل در استان لرستان و شیوع این بیماری در سراسر کشور، نیاز به واکسن افزایش یافت.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1504060
ارسال نظر
نظرات