شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 08:35 منتشر شده در مورخ: 1398/04/26 شناسه خبر: 1504391
در پی شانه خالی کردن مسئولان؛

کمپین بنگاه داران املاک؛ « نه به اجاره های نامتعارف »/ نماینده مجلس: اجاره بها باید در ید قدرت دولت باشد نه در دست سوداگران!

کمپین بنگاه داران املاک؛ « نه به اجاره های نامتعارف »/ نماینده مجلس: اجاره بها باید در ید قدرت دولت باشد نه در دست سوداگران!
در این آشفته بازار که صدای شکسته شدن استخوان‌های طبقه متوسط جامعه شنیده می‌شود، صدایی از مسئولان شنیده نمی‌شود. انگار نه انگار بازار مسکن و کنترل قیمت‌های آن متولی خاصی دارد! در غیاب مسئولان و شانه خالی کردن آنها از مسئولیت‌شان اخبار عجیبی هم به گوش می‌رسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، در این آشفته بازار که صدای شکسته شدن استخوان‌های طبقه متوسط جامعه شنیده می‌شود، صدایی از مسئولان شنیده نمی‌شود.

انگار نه انگار بازار مسکن و کنترل قیمت‌های آن متولی خاصی دارد!  آنها از مسئولیت‌شان اخبار عجیبی هم به گوش می‌رسد.

جدیدا در شهرستان سنندج کمپینی تحت عنوان " نه به اجاره های نامتعارف" راه اندازی شده است که 73 نفر از بنگاه های املاک در این شهرستان با بر چسب زدن بر روی شیشه های مغازه خود اعلام کرده اند که از رهن و اجاره دادن ملک هایی با قیمت های نامتعارف و خارج از توان مردم معذوریم" و این کمپین توانسته است با استقبال مردم مواجه شود به طوری که سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران نیز از این کمپین استقبال کرد و این را یک کار فرهنگی دانست.

 

هر چند صداوسیما هم سعی کرده با راه اندازی کمپین «صاحب خانه خوب» مسئولیت کنترل اجاره بها را به دوش مردم بیندازد و مردم را مجبور کند تا در این وضعیت بی سر و سامان به همدیگر رحم کنند. در واقع معنی کمپین صداوسیما این است، در بازاری که بازیگرانش مشخص نیستند و انگار تنظیم کننده‌ای وجود ندارد (شانه خالی کردن دولت) و هرکس بنا به میل خود قیمت گذاری می‌کند، بهتر است ما خودمان به فکر خودمان باشیم و به یاری هم برویم.

افزایش 50 تا 100 درصدی نرخ اجاره بها در سنندج

وریا احسن رئیس اتحادیه مشاوران املاک سنندج اظهار داشت: قیمت اجاره مسکن در مناطق مختلف این شهر با توجه به وضعیت ساخت و سازها و بافت شهری متفاوت است.

وی با بیان اینکه این مشکل در اغلب نقاط استان و کشور وجود دارد، اضافه کرد: در حال حاضر ارگان یا مسئولی توان تعیین نرخ اجاره بهای مسکن را ندارد، چرا که قیمت‌ها سلیقه‌ای و طبق نظر خود صاحب ملک تعیین می‌شود.

 


رئیس اتحادیه مشاوران املاک سنندج یادآور شد: قانون و عدد و رقمی برای نرخ اجاره مسکن تعیین نشده و این موضوع باعث نابسامانی در این حوزه و فشار به قشر ضعیف جامعه شده است.

احسن اضافه کرد: به دلیل بالا بودن نرخ اجاره مسکن، مردم به حاشیه شهر روی آورده و این موضوع ارتباطی به اتحادیه نیز ندارد، زیرا قیمت گذاری وجود ندارد تا بتوان بر آن نظارت کرد.

وی بالا رفتن قیمت فروش مسکن را در افزایش نرخ اجاره بها بسیار مؤثر دانست و اظهار داشت: سایت دیوار و عرضه مسکن در آن برای اجاره و خرید و فروش، تأثیر منفی بر این بازار گذاشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک سنندج راه حل این مشکل را تعیین شرایط نرخ اجاره بها توسط قانونگذار در مجلس دانست و افزود: در صورتی که چنین قانونی مصوب شود، اتحادیه نیز می‌تواند بر قیمت‌ها نظارت داشته و با مشاوران ملکی متخلف برخورد کند.

 


اجاره بها باید در ید قدرت دولت باشد نه در دست سوداگران


سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: کمپین نه به اجاره های نا متعارف می تواند هم از نظر روانی موثر باشد و هم می توان در این خصوص اقداماتی دیگری را نیز انجام داد و من نیز موافق این چنین کمپین هایی هستم تا بنگاه داران و مردم بدانند که این چنین قیمت های نامتعارفی می تواند تورم و گرانی و رکود تورمی را ایجاد کند و واقعا مردم قشر متوسط با مشکل اساسی برخورد خواهند کرد.

 

وی گفت: لازم است که خود دولت آنها را در ید قدرت خود بگیرد و قیمت ها را با توجه به اینکه در هر منطقه منازل متری چند و با نظر دولت و کارشناسی دولت قیمت ها را تعیین کنند نه بر اساس رانت خواهرها و سوداگرها ... چرا این عده قلیل سوداگرها، دولت را دور زده و متاسفانه نفوذ کرده اند و این را در ید قدرت خود قرار داده اند .

 

وی تصریح کرد: دولت باید تمام قد وارد این صحنه شود و از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک مرکزی، بانک ها بخواهد پای کار بیایند تا عرضه و تقاضا متعادل شود؛ چون وزارت راه و شهرسازی به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد.

 

وی گفت: دولت باید بر خانه های خالی مالیات بر سود سرمایه را قرار دهند و ثانیا اینها به فروش رود و به انبوه سازان کمک کنند تا مصالح ارزانتر را در اختیار آنها قرار دهند تا خانه هایی برای قشر ضعیف جامعه ساخته شود.

 

وی در پایان گفت: در مجلس نیز کارهایی صورت گرفته است اما برای ساخت 5 میلیون واحد مسکونی و بازار عرضه و تقاضا متعادل گردد باید دولت مصالح ارزانی را در اختیار انبوه سازان قرار دهد.

 


انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1504391
ارسال نظر
نظرات