شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 09:34 منتشر شده در مورخ: 1398/04/26 شناسه خبر: 1504426
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد:

هجمه‌ها به عملکرد میراث فرهنگی بازی رسانه‌ای است/ نقش برجام در کاهش تعداد گردشگران یزد

هجمه‌ها به عملکرد میراث فرهنگی بازی رسانه‌ای است/ نقش برجام در کاهش تعداد گردشگران یزد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به هجمه برخی رسانه‌ها به میراث فرهنگی یزد افزود: این یک بازی رسانه‌ای است و من هم نمی‌خواهم وارد این بازی بشوم بخاطر همین است که من هیچ مصاحبه‌ای انجام ندادم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، سید مصطفی فاطمی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: با توجه به جهانی شدن یزد، شورای عالی معماری و شهرسازی تعهد کرده بود که در این زمینه کمک کند و همچنین قرار بود ضوابط مربوط به ساخت و ساز معماری گلی در یک مدت مشخص تدوین شود.

وی ادامه داد: متأسفانه این کار انجام نشد که تغییرات خود وزارت‌خانه هم بی‌تأثیر نبود و در وزارت مسکن که آن تغییرات ایجاد شد باعث شد که این موضوع مغفول بماند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد اظهار داشت: اینکه بگوییم برای شهر جهانی یزد هیچ کاری انجام نشده اشتباه است و اصلا من این را نمی‌پذیرم که هیچ کاری انجام نشده است.

فاطمی اضافه کرد: هرچند من خودم هم حدود یکسال است که اینجا هستم و مدت زیادی مدیران قبلی بوده‌اند اما انصافا حجم کارهایی که انجام شده قابل مقایسه با یزد سال‌های گذشته نیست و همه کسانی که از بیرون می‌آیند به این اذعان دارند که یزد در این سال‌ها متحول شده است؛ اما اینکه بگوییم همه کارها هم انجام شده این هم اشتباه است، چون کارهایی باید انجام می شد که انجام نشده است.

وی با بیان اینکه مهم‌‍‌ترین تعهد ما به یونسکو بحث پایش‌ها و ارائه گزارش‌های دوره‌ای است، عنوان کرد: پایش‌ها به درستی انجام نشده و ما پایش‌هایمان را درست انجام ندادیم، آن هم به خاطر تغییرات مداوم بوده است؛ یک مقطعی پایگاه مدیر نداشت بعد هم که تغییر کرد تا ساختار جدید سر و سامان بگیرد نتوانست اقدام زیادی انجام دهد و فقط شش تا محله را توانستیم پایش کنیم و این مشکل وجود داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری یزد بیان کرد: در رابطه با موضوع گردشگری هم باید بگویم که ما یکسال از بحث گردشگری یزد عقب ماندیم این هم به خاطر قضایای برجام بود که اتفاق افتاد و تعداد گردشگرانمان کاهش پیدا کرد؛ با این وجود آمارهایی که خود دستگاه‌های متولی ملی دارند ارائه می‌دهند مشخص است که کاملا گردشگری یزد متحول شده و تعدادش نسبت به قبل به شدت افزایش پیدا کرده است.

فاطمی درباره تعداد مرمت‌های آثار باستانی یزد گفت: بعد از ثبت یزد به عنوان شهر جهانی، بیش از 2 هزار اثر تاریخی مرمت شده است، البته الان داریم لیست آن را کامل می‌کنیم و آمار خیلی بیشتر از 2هزار تا است و دستگاه‌های متولی که پیگیر این موضوع هستند آمار را کامل به آن‌ها می‌دهیم و نیازی هم نیست که هر خانه‌ای که مثلا مرمت می‌شود در رسانه‌ها فریاد بزنیم.

وی با اشاره به هجمه برخی رسانه‌ها به عملکرد میراث فرهنگی یزد افزود: این یک بازی رسانه‌ای است و من هم نمی‌خواهم وارد این بازی بشوم، بخاطر همین است که من هیچ مصاحبه‌ای انجام ندادم؛ آمارهای ما کاملا مشخص است و هیچ چیزی‌اش هم کم نبوده که بیشتر هم بوده از آن چیزی که اعلام کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد تأکید کرد: اینکه ما بخواهیم یک عدد از آمارها را بالا و پایین کنیم اصلا چنین چیزی نبوده است، من خواستم حجم کارهایی که در یزد شده بود را در جمع رسانه‌های تهران بگوییم نه اینکه آمار را ریز بدهم.

فاطمی تصریح کرد: خب خانه مردم است و فرد می‌خواسته خانه‌اش را درست کند لذا آن را مرمت کرده است حالا یا با کمک میراث فرهنگی یا بدون کمک میراث این کار را انجام داده است.

وی اضافه کرد: تعدادی که من گفتم شامل ساختمان‌هایی است که توسط مردم مرمت شده، همچنین بناها و سابات‌ها و کوچه‌هایی است که توسط میراث فرهنگی مرمت شده و مجموعه‌هایی که توسط شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های دولتی مرمت شده و در کل استان هم است؛ جمع این‌ها حدودا بیش از 2 هزارتا است که آمار دقیق به تفکیک خصوصی و دولتی و شهرداری‌ها منتشر خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد با بیان اینکه در بحث ثبت جهانی همه دستگاه‌ها و نهادهای عمومی دولتی و حتی خصوصی هستند، یادآور شد: قبل از ثبت شدن یزد به عنوان شهر جهانی جریانی پیش آمد که همه همراه شدیم و رفتیم اما بعد از ثبت این خیلی کمرنگ شد، هرچند که دوباره یک سری فعالیت‌ها شروع شده و دارد انجام می‌شود اما باید بگویم که آیا نیروی انتظامی یا صدا وسیما و یا دیگر دستگاه‌ها به همه تعهداتشان عمل کرده‌اند؟ البته قابل انکار نیست که خیلی کارها انجام شده است، اما اینکه کامل صفر و صد به موضوع نگاه کنیم و بگوییم همه کارها انجام شده یا هیچ کاری صورت نگرفته این اشتباه است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1504426
ارسال نظر
نظرات