شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 11:20 منتشر شده در مورخ: 1398/04/26 شناسه خبر: 1504490
در برنامه پایش بررسی شد؛
تعارض منافع پزشکان مانع افزایش ظرفیت پذیرش در رشته های پزشکی
در برنامه اقتصادی تحلیلی «پایش» 25 تیرماه، موضوع «تعداد پزشکان در ایران»، مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از روابط عمومی برنامه «پایش»، در برنامه اقتصادی تحلیلی «پایش» 25 تیرماه، موضوع «تعداد پزشکان در ایران»، مورد بررسی قرار گرفت.

در این زمینه اسفندیار، کارشناس برنامه، با تاکید بر اینکه منابع درمانی سه برابر شده است گفت: اگر این منابع حتی اگر 1000 برابر و در درمان خرج شود، مشکلات این حوزه حل نخواهد شد. چرا که سیاست نظام درمان ما، سلامت محور نیست. به عبارت دیگر بیمار محوری نیست و درمان محوری است.

این کارشناس سلامت با اشاره به اینکه سیاست گذاری نظام سلامت را باید پزشکان اجتماعی که کار درمان نمی کنند، انجام دهند، بیان کرد: این افراد تمام دغدغه آنها رفاه مردم است. در آن صورت در حوزه نیروی انسانی و تعداد پطشک سیاست گذاری صحیح خواهد بود، نیازهای کشور برآورده خواهد. همچنین برای مردم طوری سیاست گذاری می کنند که بیمار بیش از این به درد مردم اضافه نکند.

کارشناس برنامه پایش با بیان اینکه در حال حاضر کشور در توزیع پزشک و تربیت پزشک مشکل دارد، گفت: البته ما در رشته ای مانند عفونی تعداد پزشکانی خوبی داریم ولی تختی برای خواباندن مریض نیست. اما در رشته هایی نظیر رادیولوژی ظرفیت زیاد است، یا رشته هایی نظیر زنان و مغز و اعصاب هم همینگونه است.

وی ادامه داد: کسانی که می گویند ما ظرفیت تربیت پزشک بیش از نداریم، دروغ محض می گویند و این افراد اتفاقا کسانی هستند که روزی در دانشگاه 400 نفر در یک کلاس کنار هم می نشستند و به بهترین نحو تربیت شدند. در سال های گذشته وزیر سابق بهداشت در گفتگویی گفت ما ظرفیت داریم برای کشورهای همسایه پزشک تربیت کنیم.

اسفندیار با مقایسه سرانه پزشک در ایران با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی، گفت: سرانه ما نسبت به این کشورها به شدت پایین است اما باید بدانیم چه پزشکی را می خواهیم تربیت کنیم. در حال حاضر سرانه کشور به ازای هر 10 هزار نفر، 11 پزشک است. در حال حاضر هم سرانه پزشک پایین است و هم نامتوازن پزشکان در رشته های مختلف تربیت شده اند.

وی در ادامه گفت: در وزارت بهداشت چون مسئولین ذی نفع هستند، هرکس به اندازه قدرتش توان تاثیرگذاری بر سیاست های تربیت پزشک دارند. به عنوان مثال در رشته گوش و حلق و بینی 10 سال ظرفیت پذیرش تنها 5 نفر بود. یا در مثالی دیگر در رشته هایی نظیر چشم پزشکی و رشته هایی که سیاسیون در آنها تخصص دارند، ظرفیت پذیرششان به شدت پایین است.

اسفندیار افزود: در خصوص نظام پذیرش پزشکی باید به سمت بومی گزینی نیز برویم تا همه شهرها پزشک به تعداد مورد نیاز داشته باشند. حقوق پزشک عمومی در ایران  متناسب است و این حقوق بین 15 میلیون تا 20 میلیون تومان متفاوت است.

وی در خصوص سرانه دندانپزشک نیز گفت: این سرانه در کشور افتضاح است. همین مسئله باعث شده است که هزینه های دندانپزشکی در کشور افزایش یابد. حتی در تهران نیز تعداد دندانپزشکان کم است.

اسفندیار در خصوص ظرفیت  پذیرش پزشکی در دانشگاه ها با اشاره به اینکه در 24 سال اخیر این ظرفیت رو به کاهش بوده است، بیان کرد:  در این 24 سال ظرفیت بیش از 40 درصد کاهش داشته است و در حال حاضر به 7000 نفر در سال رسیده است. ما در رشته پزشکی عمومی در همین سال می توانیم 30 درصد افزایش داشته باشیم.

وی در پایان در زمینه استخدام هیئت علمی در رشته های پزشکی نیز افزود: همان افرادی که ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی را تعیین می کنند، مانع از افزایش تعداد هیئت علمی این رشته ها شده اند و همین کم بودن تعداد هیئت علمی را دست مایه عدم افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو کرده اند. با وجود اینکه در همه زمینه ها ظرفیت ها زیاد است. همه مشکلات نظام سلامت ایران حاصل از تعارض منافع پزشکان در سیاست گذاری است.

«پایش» به تهیه‌کنندگی الهام پیرهادی و سردبیری محمد عنبری کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که روزهای یکشنبه و سه شنبه، ساعت 19:45 با اجرای محمد دلاوری به‌طور زنده از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

 

https://dana.ir/1504490
ارسال نظر
نظرات