شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 14:15 منتشر شده در مورخ: 1398/04/26 شناسه خبر: 1504508
معاون آموزشی اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی عنوان کرد
آموزش ۱۴۳۵ نفر از اتباع خارجی طی ۸ سال/۹۰ درصد اتباع آموزش‌دیده به کشورشان بازنگشته‌اند
معاون آموزشی اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی ضمن تأکید بر ایجاد شبکه حمایتی از تولیدات در زمینه های مختلف گفت: از سال 90 تا 98 در جمع اتباع خارجی 1435 نفر در 89 حرفه مورد آموزش قرار گرفته‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رضا سقاخراسانی، معاون آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی در گفتگو با مشهدپیام، ضمن اشاره به انعقاد تفاهم نامه های سالانه به منظور آموزش اتباع کشورهای خارجی اظهار کرد: اقداماتی آموزشی برای اتباع خارجی در شهر مشهد انجام می‌شود.

وی افزود: هدف در توانمندسازی مهاجرینی که در ایران حضور دارند این است تا بتوانند به وطن خود برگشته و دارای توانمندی شغلی خاصی باشند.

معاون آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی گفت: این اتباع می‌توانند برای شرکت‌های تولیدی فعالیت داشته باشند یا خودشان کارآفرینی کنند.

وی افزود: لازمه این توانمندی آموزش مهارتی و توانمندسازی است که در همین راستا این پروژه با مشارکت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و انجمن پناهندگان دانمارک و نروژ حدود 10 سال ادامه دارد.

مشهد بیشترین پناهنده را دارد

خراسانی تصریح کرد: شروع این پروژه در مشهد بوده است چراکه بیشترین پناهنده را دارد.

وی با بیان اینکه در مرکز خواهران و برادران و مرکز هتل‌داری و همچنین در تربت جام نیز ظرفیت وسیع آموزشی دارد افزود: مخاطبان مرد بیشتر در رشته‌های فنی و بانوان نیز در رشته‌های هنری، صنایع دستی و خدمات، خیاطی، آرایش و پیرایش و حرفه های هتلینگ هستند.

معاون آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: معمولا در پایان دوره نیز با اعتماد به نفس و توانمندی های ایجاد شده می‌توانند فعالیت شغلی داشته باشند.

وی ضمن تأکید بر اهمیت تکمیل این شبکه اشتغال افزود: بعد از اتمام دوره مهارتی کارآموزان که اکثرا تحصیل کرده نیز هستند باید آموزش‌های کسب و کار نیز فرابگیرند تا بتوانند خودشان در زمینه‌های بازاریابی، طراحی کسب و کار، ارتباط با مشتری و فروش محصول را ایجاد کنند.

خراسانی گفت: برای اینکه مدرک دوره مهارتی بتواند کارایی داشته باشد باید شبکه اشتغال نیز کامل شود.

وی افزود: پس از آموزش‌های پایه باید آموزش های مهارتی ببینند و بعد از آن نیز مهارت‌های کسب و کار  و تأمین منابع را فرابگیرند.

معاون آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی اظهار کرد: بعد از فراگیری این آموزش‌ها باید شبکه حمایتی از تولیدات ایجاد شود و در عرضه محصولات تسهیل شود.

وی افزود: افراد حمایت‌گر باید خرید اینها را تضمین کنند تا وارد چرخه اشتغال شوند.

شبکه اشتغال بعد از آموزش با عرضه تولیدات و حمایت‌گران تکمیل خواهد شد

خراسانی تصریح کرد: هدف کمیساریا این است که پس از انجام آموز ش ها و توانمندسازی، اتباع به کشور خودشان بازگردند و اقتصاد آن کشور را شکوفا کنند اما باتوجه به اینکه از نظر فرهنگی ریشه‌های مشترکی داریم، 90 درصد این اتباع به دلیل ناامنی در کشورشان، باقی می‌مانند و به کشور خودشان برنگشته‌اند.

معاون آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه معمولا در کشور فعالیتی را در زمینه های ساختمانی و صنایع چوب آغازمی‌کنند و کمک معیشت خانوار هستند خاطرنشان کرد: از سال 90 تا 98 در جمع اتباع خارجی 1435 نفر در 89 حرفه مورد آموزش قرار گرفته‌اند.

وی افزود: اکثرا افغانستانی‌ها نیز در این فعالیت‌های آموزشی استان خراسان رضوی حضور دارند و اتباع عراقی نیز در سایر استان های غربی حضور دارند.

امنیت اجتماعی و کاهش ناهنجاری‌ها، منفعت آموزش و ایجاد کسب و کار است

خراسانی با بیان اینکه آموزش اتباع خارجی که پناهنده هم نیستند در دستور کار داریم گفت: سازمان ملل و سمن های غیر دولتی در آموزش اتباع خارجی حمایت‌هایی دارند البته منافعی برای دولت ایران ندارند.

وی با اشاره به اینکه هر چقدر در اعتبارات آموزش حمایت شود، می‌توانیم این ظرفیت را توسعه دهیم، افزود: منفعت این آموزش ها همین است که ظرفیت اشتغال پیدا می‌کنند و بزهکاری و ناهنجاری‌ها کاهش می‌یابد و لذا امنیت اجتماعی نیز تأمین می‌شود.

انتهای پیام/

https://dana.ir/1504508
ارسال نظر
نظرات