شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 14:14 منتشر شده در مورخ: 1398/04/26 شناسه خبر: 1504510
کارشناس آداب و رسوم مردم مازندران:
سنت «چاهوشی خوانی» در مازندران کمرنگ شده است
کارشناس آداب و رسوم مردم مازندران گفت: متاسفانه امروز سنت چاهوشی خوانی کمرنگ شد و کمتر جوانان به این سمت علاقه‌مندی نشان می‌دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، این روزها با فرارسیدن موسم حج در کوچه و بازار آواز خوش چاهوشی خوانی به گوش می‌رسد، این سنتی دیرینه است.

در گذشته هنگامی که بزرگان خاندان که راهی سفرهای زیارتی می‌شدند یک یا چند چاهوشی خوان به همراه سیلی از جمعیت افراد آشنا و فامیل آنها را بدرقه می‌کردند.

چاهوشی خوان با خواندن آواز و شعر در وصف و مدح اهل بیت فضا را زینت بخشیده و به عطر صلوات معطر می‌کند.

از این رو به سراغ یک چاهوشی خوان اهل شهرستان ساری رفتیم وی چاهوشی خوانی را از دوران کودکی آموخت.

کارشناس آداب و رسوم مردم مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما، گفت: رسم چاهوش خوانی بیشتر از دوره قاجار در مازندران نهادینه شد و برای اطلاع‌رسانی و اجرای برگزاری مراسم فرد خوش صدا مردم را دور هم جمع می‌کرد.

غلام‌علی ذلیکانی با بیان اینکه چاووشی‌خوانی در هر محله یا روستا با رسوم خاص خود اجرا می‌شد، افزود: مردم ایران علاقه خاص به این اوا و سنت آیینی دارند و همانند نوروز خوانی و سحر خوانی جنبه خبری و خوش آمد گویی دارد.

وی بیان کرد: معمولا این آیین برای بدرقه و استقبال مکه خانه خدا، کربلا و مشهد خوانده می‌شد که اشعار مخصوص خود را دارد.

این کارشناس ادامه داد: مردم با شنیدن این آوا به وجد می‌آیند و سراسیمه به استقبال زائر می‌روند و نزدیکان نیز با دود کردن اسفند زیبایی خاصی به این مراسم می‌دهند و چاهوش‌خوان را همراهی می‌کنند.

ذلیکانی تصریح کرد: در شب قبل از اعزام زائر بستگان جمع می‌شوند در منزل چاهوش خوانی می‌کنند، چاهوش خوان محله به محله کوچه به کوچه مردم را جمع می‌کند تا به زائر ملحق شود با صدای صلوات یا الله و یا حسین یا علی از مردم جواب می‌گیرد.

وی اضافه کرد: مردم با خوشحالی آرزوی زیارت برای یکدیگر می‌کنند معمولا این اشعار را چاووش خوان با صدای خود می‌خواند.

این کارشناس با تاکید بر اینکه متاسفانه امروز این سنت کمرنگ شد و کمتر جوانان به این سمت علاقه‌مندی نشان می‌دهند، خاطرنشان کرد: مردم اگر در مراسمی دعوت می‌شوند به‌عنوان سرگرمی دعوت می‌کنند همانند قدیم نیست، امروز زائر که از سفر برمی‌گردد همه مشغول گفت و شنود هستند کمتر به این آواها دل می‌دهند اما باز هم افراد علاقه‌مند وجود دارند.

انتهای پیام/

https://dana.ir/1504510
ارسال نظر
نظرات