شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 11:08 منتشر شده در مورخ: 1398/04/27 شناسه خبر: 1504807
تکرار نشست ورشو در منامه؛

رایزنی ضد ایرانی وزرای خارجه آمریکا و بحرین در واشنگتن/ برگزاری نشست بین‌المللی ضدایرانی به میزبانی رژیم آل‌خلیفه

رایزنی ضد ایرانی وزرای خارجه آمریکا و بحرین در واشنگتن/ برگزاری نشست بین‌المللی ضدایرانی به میزبانی رژیم آل‌خلیفه
بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه این کشور و همتای بحرینی او در واشنگتن درباره «مقابله با فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران» صحبت کرده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از فارس، «شیخ خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین  که برای دیدار با مقام‌های آمریکایی به واشنگتن رفته، عصر چهارشنبه (به وقت محلی) با همتای آمریکایی خود دیدار کرد. طبق  اعلام وزارت خارجه آمریکا، طرفین در این دیدار درباره ایران رایزنی‌ کرده‌اند.

بنا بر اعلام «وزارت خارجه آمریکا»، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در این دیدار از همتای بحرینی خود به دلیل میزبانی از «نشست منامه» تشکر کرده است. با وجود آنکه مقام‌های دولت دونالد ترامپ درباره تأثیر نشست منامه بر حل منازعه فلسطینیان و صهیونیست‌ها تبلیغات زیادی کرده بوند، اما این نشست عملا به جایی نرسید و حتی نماینده ویژه رئیس‌جمهور این کشور هم به شکست نشست منامه اذعان کرد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین از تشکر پامپئو از خالد بن احمد آل خلیفه به دلیل «ادامه مشارکت مستحکم خود با ایالات متحده و همچنین تلاش‌هایش برای تقویت صلح و رفاه در منطقه» خبر داد.

طبق این بیانیه، وزرای خارجه آمریکا و بحرین درباره «تشدید تنش‌ها در منطقه و ضرورت تقویت امنیت دریایی به منظور ترویج آزادی دریانوردی» هم صحبت کردند.

در بخش پایانی بیانیه وزارت خارجه آمریکا از رایزنی‌های ضد ایرانی وزرای خارجه آمریکا و بحرین خبر داده شده است.

در بیانیه آمده است: «وزیر خارجه (پامپئو) و وزیر خارجه (بحرین) همچنین درباره طیف گسترده‌ای از مسائل دوجانبه و منطقه‌ای از قبیل مقابله با اقدامات ثبات‌زدای رژیم ایران و ترویج آزادی‌ مذهبی صحبت کردند».

در حالی که سازمان‌های بین‌المللی بارها از سرکوب اکثریت شیعیان بحرینی در کشور خودشان توسط اقلیت حاکم سُنی آل خلیفه انتقاد کرده‌اند، در بخشی از بیانیه وزارت خارجه آمریکا از رایزنی وزرای خارجه آمریکا و بحرین درباره «آزادی مذهبی» خبر داده است. 

رایزنی‌های وزرای خارجه آمریکا و بحرین در واشنگتن علیه ایران هم با تشدید تلاش‌های دولت ترامپ و درخواست آن از متحدان و شرکای واشنگتن به منظور ایجاد یک «ائتلاف دریایی» در خلیج فارس همزمان شده است.

همچنین روز گذشته خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه، که به آمریکا سفر کرده است با «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا و سناتور «جیم ریچ» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور دیدار کرد. در این دیدارها درباره روابط دوجانبه و تقویت همکاری های مشترک در زمینه‌های مختلف بحث و تبادل نظر شد.

روز گذشته «برایان هوک» فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران طی نطقی در جلسه اندیشکده آمریکا «شورای آتلانتیک» اعلام کرد که بحرین طی هفته‌های آینده نشستی بین‌المللی برای رایزنی درباره امنیت دریانوردی در منطقه خلیج‌فارس را میزبانی خواهد کرد.

هوک طی سخنرانی در این جلسه، که وزیر خارجه بحرین نیز در آن حضور داشت، اظهار داشت که این کنفرانس مذکور ادامه کنفرانس ورشو است که فوریه گذشته برای رایزنی درباره «تهدید ایران» برگزار شد.

پیشتر «برایان هوک»، نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران خبر داده بود که بحرین میزبان نشستی درباره «امنیت تردد دریایی» خواهد بود. 

به ادعای هوک، نمایندگان ۶۵ کشور در سطح وزارتی در این نشست شرکت خواهند کرد. او در توضیحات بیشتر مشخص کرده نمایندگان تمام کشورهایی که در نشست ضدایرانی ورشو حضور پیدا کرده‌اند به این نشست دعوت خواهند شد. 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1504807
ارسال نظر
نظرات