شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:00 منتشر شده در مورخ: 1398/04/27 شناسه خبر: 1504911
مدیرعامل صندوق توسعه ملی خبر داد:

تخصیص 150میلیون یورو از صندوق توسعه به پروژه‌های آبخیزداری

تخصیص 150میلیون یورو از صندوق توسعه به پروژه‌های آبخیزداری
مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: ۱۵۰میلیون یورو از صندوق توسعه به پروژه‌های آبخیزداری برای جلوگیری از سیل اختصاص یافت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مرتضی شهیدزاده ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان لرستان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: یکی از ابتکارات مقام معظم رهبری این بود که بعد از اینکه حساب ذخیره ارزی تشکیل شد و نتوانست اهداف موردنظر را برای ممکلت به‌وجود بیاورد با دستور مقام معظم رهبری صندوق توسعه ملی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

وی این منابع را برای نسل آینده و برای بخش خصوصی دانست و افزود: بخش دولتی در این بخش هیچ سهمی ندارد، این مطالب چندین بار در سخنرانی‌های مقام معظم رهبری تأکید شده‌است.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی عنوان کرد: ما دو تسهیلات در رابطه با صندوق توسعه ملی داریم، عمده تسهیلات ما ارزی بوده و در سال 94 مجلس با مطالعاتی که کردند و اذنی که از رمقام معظم هبری گرفتند 10درصد از ورودی هرسال را برای بخش کشاورزی و 10درصد از ورودی هرسال را برای بخش صنعت درنظر گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه حدود 80 درصد طرح‌های ما ارزی و در حوزه پتروشیمی و نفت است، بیان کرد: طرح‌هایی که از محل تسهیلات صندوق ایجاد می‌شود باید تولید صادراتی داشته باشد چون بازپرداخت آن از محل صادرات است.

شهیدزاده گفت: صندوق توسعه ملی در مناطق محروم مانند لرستان کارمزد ریالی آن 4درصد زیر مناطق توسعه‌یافته است، بخش کشاورزی که 14درصد وام می‌گیرد در این مناطق 12درصد است، هم‌چنین در بخش ارزی نیز آورده آن کمتر از آورده منطقه توسعه‌یافته است.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: ما براساس جلساتی که با سیستم‌های بانکی در اردیبهشت‌ماه گذشته داشتیم مجوز گرفتیم که طرح‌هایی که با افزایش قیمت‌ها همزمان شده و می‌گفتند که قابلیت تکمیل ندارند را با نظر بانک‌های عامل تا 40درصد منابع تکمیلی بدهیم، طرح‌های ریالی که به‌دلیل افزایش قیمت‌ها مشکل دارد با تأیید کارگروه تسهیل اقتصاد مقاومتی و بانک عامل می‌تواند تا 40درصد منابع تکمیلی اخذ کند.

شهیدزاده اظهار داشت: استفاده مجدد از منابع صندوق توسعه ملی در صورت دارابودن ویژگی‌های مانند خوش‌حساب بودن و پیشرفت فیزیکی سرمایه‌گذاری قبلی مناسب با برنامه صورت می‌گیرد.

وی افزود: ما در ارتباط با آبخیزداری براساس بند ح تبصره 4قانون بودجه حدود 150میلیون یورو پول تخصیص در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سیل و ایجاد طرح‌های آبخیزداری قرار داده‌ایم، این پول موجود است و لرستان سهم خود را بگیرد.

 

https://www.dana.ir/1504911
ارسال نظر
نظرات