شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 17:47 منتشر شده در مورخ: 1398/04/27 شناسه خبر: 1504926
گزارش اختصاصی دانا؛
پیشنهاد رشوه 200 میلیون ریالی به یک خبرنگار برای حمایت از مافیای دارو+سند
طی روزهای گذشته خبر دستگیری تعدادی از مدیران سازمان غذا و دارو نیز سر وصدایی به پا کرد و برخی از احزاب معلوم الحال سعی در فراری دادن اعضای مافیای دارو از پاسخگویی دارند.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سال 96 بود که سازمان «دیده‌بان شفافیت و عدالت» گزارشی از فساد در سازمان غذا و دارو ارائه داده است. بنابر این گزارش اعضای بلندپایه این سازمان و اعضای خانواده آنها در شرکت‌های خصوصی داروسازی سهم و نفع داشتند و از مقام و نفوذ دولتی خود در راستای منافع این شرکت‌ها استفاده کرده بودند.

طبق این گزارش، الیاس نادران عضو سازمان «دیده‌بان شفافیت و عدالت» از حضور مقامات سازمان غذا و دارو در شرکت‌های خصوصی و فعالیت اقتصادی آنها خبر داده و گفته بود «رفت‌وآمد بین بخش خصوصی و دولتی و مجموع فعالیت‌های خاص باعث می‌شود تصمیم‌گیری‌ها به نفع برخی از شرکت‌های خاص سمت و سو گیرد. توجه به برخی برندها و شرکت‌های خاص باعث ایجاد تفاوت قیمت‌ها در بازار و بازار سیاه شده است و همچنین افزایش قیمت داروهای وارداتی قاچاقچیان را ترغیب کرد که از کشورهای دیگر کالا وارد کنند». وی برای نمونه از وارد شدن نوعی آمپول چشم از ترکیه به ایران خبر داده که منجر به نابینایی ۵۲ نفر شده اما تا به‌امروز سازمان غذا و دارو علیه افراد وارد کننده اقدامی انجام نداده و از سازمان غذا و دارو نیز هیچ شکایتی صورت نگرفته است.

نادران درباره مدارک موجود در این زمینه گفته «رسول دیناروند (رئیس سازمان غذا و دارو) پس از سال ۹۲ عضویت خود در هیئت مدیره دکتر ادیبی را پایان یافته اعلام کرد اما در پای بعضی از اسناد امضای ایشان همچنان وجود داشت که ایشان ادعا می‌کردند هیچ سندی را امضا نکردند و اذعان داشتند که اگر امضا کرده باشند از سازمان غذا و دارو استعفا می‌دهم. ما این سند امضا شده را به ایشان نشان دادیم. در کنار تمام اینها می‌توان به موارد دیگری همچون سوء استفاده از منصب دولتی، فرار مالیاتی، کمتر پرداخت کردن یارانه‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق دولت اشاره کرد.»

همان زمان نیز رسول دیناروند رئیس وقت سازمان غذا و دارودر واکنش به این مسائل مطرح شده گفت: مدتهاست که عده‌ای ابهاماتی را مطرح می‌کنند که آخرین‌ آن هم مربوط می‌شود به کسانی که اسم خود را دیده‌بان شفافیت گذاشته‌اند. البته اینها بیشتر  برای سهم خواهی، امتیاز گرفتن و سوء استفاده از بزنگاه‌ها جهت رسیدن به اهداف‌شان است.

دیناروند بدون اشاره به اینکه دادگاهی برای رسیدگی برای تخلفتاش تشکیل شده است یا خیر و چه اتهاماتی در دادگاه به وی مربوط بود تنها با فرار رو به جلو گفت: حتما مواردی که تهمت و دروغ است به صورت قضایی پیگیری می‌کنیم اما در جایی که ما را نقد می‌کنند و یا تفاوت دیدگاه وجود دارد، وظیفه پاسخگویی داریم.

هر چند در آن زمان عده ای سعی کردند تا رسیدگی به این تخلفات را از دستور کار خارج یا به تاخیر بیندازند اما تلاش های اعضای دیده بان شفافیت و نهادهای نظارتی با قوت ادامه پیدا کرد. بسیاری از رسانه های منتقد نیز با زیر ذره بین قرار داد فعالیت های وزارت بهداشت مرتب در این خصوص طی گزارش های مختلفی به مسئولان و دولت هشدار می دادند.

این رسیدگی ها اما در دوران قاضی زاده توفیق چندانی نداشت و وزیر سابق بهداشت تنها با برکناری دیناروند سعی در آرام کردن منتقدان داشت. پس از دیناروند اصغری به عنوان رییس سازمان غذا و دارو منصوب شد اما اکثر مدیران و بدنه اجرایی سازمان غذا و دارو در دوران دیناروند عملا دست نخورده در سمت خود ابقا شدند. دیناروند نیز به عنوان مشاور وزیر بهداشت در امور دارویی به عنوان سکان دار دوم نظام دارویی کشور دوباره به کارگیری شد.

این جریان تا زمان استعفای قاضی زاده از سمتش ادامه داشت و خبری از دادگاه یا رسیدگی به تخلفات که به صورت علنی و رسانه یا مطرح شود نبود. پس از رفتن قاضی زاده از وزارت بهداشت نمکی فرمان هدایت این وزارتخانه را در دست گرفت. نمکی بلافاصله پس از تصدی این پست اصغری را از سمت برکنار کرد و برای اینکه شیرازه سازمان غذا و دارو حفظ شود یکی از مدیران میانی را جایگزین وی کرد.

وزیر بهداشت از روزهای اول به وجود فساد و رانت ریشه دار در صنعت دارو اشاره و کرد و قول رسیدگی و برخورد با این مسائل را داد.

نمکی بارها در صحبت هایش به حذف رانت در واردات و توجه به تولید داحل اشاره کرده و گفته بود: هنوز در سازمان غذا و دارو رانت و امضاهای طلایی وجود دارد. باید این شبکه پوسیده و مزخرف جمع شود. اگر قرار باشد خودم آن‌جا بنشینم این رانت را جمع خواهم کرد و با کمال وجود و با تمام قدرتم این کار را انجام می‌دهم.

در 14 خرداد امسال وزیر بهداشت رییس سازمان غذا و دارو و جمعی از معاونان و کارشناسان را از کار برکنار و از  ایجاد هیأت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو و شورای مشورتی دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد.

وزیر بهداشت اعلام کرد دیگر در این سازمان یک نفر برای دارو تصمیم نمیگیرد و تمام تصمیمگیری ها در شورای مشورتی مطرح و برای آن رای گیری می شود. در این شورا نیز همه جور آدم را می توان یافت. از وارد کنند و تولید کننده و تا سندیکا و انجمن های دارو و تجهیزات پزشکی.

طی روزهای گذشته خبر دستگیری تعدادی از مدیران سازمان غذا و دارو نیز سر وصدایی به پا کرد. وزیر بهداشت هم در اینباره گفت: برخی افراد که در سازمان غذا و دارو با شرکت‌های متخلف همراهی کردند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند و اعترافاتی نیز کردند. مصمم هستیم که سازمان غذا و دارو را در نهایت پاکیزگی برای خدمت به مردم آماده کنیم.

اما پس از این عملیات گسترده وزیر بهداشت و زیر و روکردن نظام دارویی کشور عده ای با فعالیت های گسترده در فضاهای مجازی اقدام به تخریب نمکی و زیر سوال بردن فعالیت هایش داشتند. آنطور که از تلاش های برخی فعالان این حوزه مشخص است این موضوع به ذائقه خیلی ها خوش نیامده و برای به انحراف کشیدن روند فساد ستیزی و مبارزه با رانت در این حوزه دست به هر فعالیتی می زند.

موج تخریبی علیه وزیر بهداشت با هدف متوقف کردن تغییرات و موج دستگیری ها در سازمان غذا و دارو و برکندن مافیای دارویی ادامه داشت تا اینکه چند رو قبل وزیر بهداشت در جمع نمایندگان ولایی به موضوع رسیدگی به فساد در وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: جو سنگینی را تحمل کردم و می‌کنم، حتی زن و بچه من به تخریب و مرگ تهدید می‌شوند. شبکه رانت، فساد و انحصار به هزار و یک رنگ از جیب این ملت ارتزاق کرده اند، داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه می‌کنند، در انبارهای پیدا و پنهان احتکار می‌کنند، داروی تقلبی در بازار توزیع می‌کنند.

وی افزود: در کنار سازمان غذا و دارو سامانه‌ای درست کرده بودند که سرور آن در خارج از این مرزها قرار داشت و تنها افراد معدودی به اطلاعات آن دسترسی داشتند، ۴ ماه است روی این موضوع کار می‌کنیم. یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه کسی برده است و چه چیزی آورده و به چه کسانی داده است. بنده در سرازیری عمر خود هستم و البته از پیگیری، شناسایی و افشاگری علیه این شبکه رانت و فساد عقب نشینی نمی‌کنم.

وی با بیان اینکه یک جریان از بیرون وزارت بهداشت هدایت می‌شود و عده ای تطمیع می‌کنند که اتفاقا من را مصمم تر کرده تا با جدیت و سرعت بیشتری برخورد کنم تصریح کرد: از قرار موثق شبکه رانت و فساد اقتصادی بین برخی افراد و شبکه های مجازی هزینه میلیاردی می کنند که مثلاً بنده و وزارت بهداشت را تخریب کنند، ۲۰ میلیون تومان برای هر توییت علیه نمکی خرج می‌کنند، این پولها از کجا آمده است؟ از جیب اون مادری که گوشواره دختر بچه سرطانی خود را در خواب در آورد و فروخت تا فلان داروی قاچاق یا تقلبی اینها را تهیه کند؟

این صحبت های نمکی در حالی است که طبق مدارک و مستندات موجود این پیشنهاد به یکی از خبرنگاران فعال حوزه سلامت داده شده است و از وی خواسته شده در ازای یک گزارش در حوزه مورد نظر سفارش دهنده مبلغ 20 میلیون تومان دریافت کند!

 


 
از این موضوعات که بگذریم ، طی روزهای اخیر افرادی که هیچ سابقه ای در حوزه دارو و سلامت ندارند به موضوعات اخیر این حوزه واکنش نشان میدهند و مرتب از وزیر بهداشت می خواهند که پاسخگو باشد. تا آنجا که حزب ندای ایران نیز درباره موضوع جمع اوری یک دارو که شاید چندین بار در سال اتفاق بیفتد و امری عادی است بیانیه صادر کرد و از وزیر بهداشت خواست پاسخگو باشد.

 

این سوال مطرح است که چرا افراد تماما سیاسی به حوزه دارو ورود کرده اند و برایشان حساسیت  و دغدغه ایجاد شده و آنها را وادار به واکنش کرده است، باید پرسید این احزاب در دورانی که طرح تحول سلامت به اذعان کارشناسان نظام سلامت و بیمه ای کشور را به مرز ورشکستگی کشاند چرا ساکت نشسته بودند یا زمانی که سازمان غذا و دارو محلی برای رانت ایجاد کرده بود اما بحران دارویی و درمانی کشور را فرا گرفته بود چرا گلایه ای نداشتند.

 

انتهای پیام/

https://dana.ir/1504926
ارسال نظر
نظرات