شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 17:18 منتشر شده در مورخ: 1398/04/28 شناسه خبر: 1505072
ائمه جمعه استان گلستان:
ناامید کردن جوانها، گرفتن فرصت و قدرت عنصر جوانی از کشور است/گسترش تقوا حلال مشکلات مادی و معنوی جامعه
خطیب نماز جمعه آزادشهر گفت: برخی ها در مدارس ، دانشگاه‌ها و حتی در محیط کسب و کار به گونه‌ای صحبت می کنند که جوانها از آینده ناامید شوند. ناامید کردن جوانها یعنی گرفتن فرصت و قدرت عنصر جوانی از کشور و جامعه اسلامی که این یک منکر بزرگ است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گلستان ما؛ حجت الاسلام عین ا... شهابی امام جمعه آزادشهر در خطبه‌های این هفته نماز جمعه، ضمن دعوت خویش و مومنان به تقوای الهی اظهار کرد: در هفته گذشته دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی را داشتیم. رهنمودهای خردمندانه حضرت آقا به ائمه جمعه راهگشای خوبی برای همه‌ی ما در این برنامه عظیم عبادی، سیاسی خواهد بود.

حجت الاسلام شهابی افزود: حضرت آقا فرمودند که سلوک و رفتار مردمی ائمه جمعه ضرورت است. ایشان تقوا را یکی از نیازهای امروز جامعه دانسته و زمینه ساز نیازهای مادی و معنوی جامعه معرفی نمودند.

امام جمعه آزادشهر بیان کرد: این تقوا نه به عنوان توصیه کلی و بدون مصادیق بلکه باید مصداقی و عینی در نماز جمعه باید تبیین شود. حضرت آقا یکی از مصادیق تقوا را اجتناب از ناامید کردن جوانها معرفی کردند.

خطیب نماز جمعه آزادشهر تصریح کرد: برخی ها در مدارس ، دانشگاه‌ها و حتی در محیط کسب و کار به گونه‌ای صحبت می کنند که جوانها از آینده ناامید شوند. ناامید کردن جوانها یعنی گرفتن فرصت و قدرت عنصر جوانی از کشور و جامعه اسلامی که این یک منکر بزرگ است.

وی اعلام کرد: باید به جوانها و جامعه امید بدهیم. این همه برکات از انقلاب می بینیم، این قدرت و عزت و این عظمت انقلاب اسلامی را که خداوند به ما داده است را باید حفظ کنیم.

حجت الاسلام شهابی گفت: شاید فشار اقتصادی و مسائل دیگر باشد، اما هجمه عظیم دشمن را نگاه کنید. فشار اقتصادی را همه‌ی ما لمس و درک می کنیم. مردم ، مسئولین و رهبر معظم انقلاب هم از این موضوع رنج می برند. همه‌ی ما باید دست به کار شویم تا این معضل بزرگ را برطرف کنیم.

امام جمعه آزادشهر خاطرنشان کرد: ایستادگی و مقاومت ما پیروزی را برای ما به ارمغان خواهد آورد. شاید عده‌ای بگویند که راه مذاکره هم هست، اما مذاکراتی که تا به حال انجام دادیم چه نتیجه ای برای ما داشته است! آمریکا شیطان بزرگ است و همه‌ی حرکاتش شیطانی می باشد.

خطیب نماز جمعه آزادشهر اظهار کرد: در معمول مرزهای ما دشمنان در حال تحرک هستند که با پاسخ کوبنده جوانان حافظ امنیت کشور مواجه می شوند. حافظان امنیت کشور دمار از روزگار دشمنان درآورده اند.

وی افزود: در پی تحرک تمنیتی گروهکهای تروریستی ضد انقلاب در شمال کشور، در روز چهار شنبه سپاه پاسداران مقر استقرار، اموزش و عملیات این گروهک را موشک باران کرد تا نشان دهد که امنیت خط قرمز حافظان امنیت ما می باشد و هر حرکتی را سریع، با قدرت و کوبنده پاسخ خواهیم داد و به هیچ دشمنی حتی امریکا رحم نخواهیم کرد.

حجت الاسلام شهابی در پایان گفت: دزدیدن نفتکش ایران توسط انگلیس بدون جواب نخواهد ماند.این گفتار پیر اینبار طعمه بدی را دزدیده و باید منتظر عواقب آن باشند. خلیخ فارس نیز با حضور مدافعان امنیت ما در امنیت کامل به سر می‌برد و آمریکایی‌ها بعد از شکستهایی که در سوریه و عراق داشته اند و بعد از سرنگونی پهپاد متجاوزشان بعید است که علیه ما دست به اقدامی بزنند.

گسترش تقوا زمینه ساز حل مشکلات مادی و معنوی جامعه

حجت الاسلام قربانعلی برقرار در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: منشأ انحرافات و خلاف در جامعه ضعف ایمان بوده و اگر انسان مومن باشد جرأت نمی‎کند به بندگان خدا ظلم کند.

وی با اشاره به اینکه مسیر تکامل انسان بی‎نهایت است، افزود: نتایج تقوای الهی در زندگی فردی و اجتماعی مومنان بسیار گسترده و نامحدود است بنابراین باید مصادیق عینی تقوا توسط خطیبان نمازجمعه برای مردم بازگو شود.

برقرار گفت: البته تنها ذکر نکات کوتاه در خطبه های نماز جمعه کفایت نمی کند بلکه باید مولفه های تقوا دقیق ارائه تا مورد استفاده عملی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه اگر ملت متقی شوند جامعه در برابر بسیاری از آفات ایمن می شود، تصریح کرد: یکی از نیازهای امروز جامعه ما تقوا است که اگر در جامعه گسترش یابد زمینه‌ساز حل مشکلات مادی و معنوی جامعه است.

برقرار یادآور شد: اهل تقوا بهترین سهم را در دنیا و در آخرت دارند اما متکبران و اهل دنیا در آخرت از نعمات الهی بی بهره اند.

وی با تأکید بر اینکه برخی از حرکات اجتماعی جامعه را ملتهب می‎کند، یادآور شد: تقوا موجبات سلامت جسمی و روحی بشر را فراهم کرده و این امر در نشست های سازمان بهداشت جهانی به تأیید رسیده است.

 

امام‌جمعه باید مردمی باشد و بین مردم باشد


امام‌جمعه گالیکش گفت: انتقاد کردن در نماز جمعه باهدف اصلاح امور، نقدی بجا، منصفانه و مؤدبانه باشد.

حجت‌الاسلام سید محمد دلبری ضمن توصیه خود و نمازگزاران جمعه گالیکش به رعایت تقوا الهی و ترک گناهان و محرمات به سالروز اقامه اولین نماز جمعه در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد گفت: پنجم مردادماه سالروز اقامه اولین نماز جمعه جمهوری اسلامی ایران به امامت آیت‌الله طالقانی است.

وی با اشاره به بیست و چهارمین همایش ائمه جمعه کشور و دیدار با رهبری به اهم بیانات رهبری در این دیدار اشاره کرد و گفت: امام‌جمعه باید مردمی باشد و بین مردم باشد، در هرلحظه و هر آن در دسترس مردم باشد، دفتر امام‌جمعه به روی همه مردم با هر فکر و تفکر و نگاهی باید باز باشد.

خطیب جمعه گالیکش افزود: نماز جمعه باید تأمین‌کننده جامعه به ذکر، اجتماع و همدلی باشد. در این نماز جمعه‌ها است که گفتمان‌های عالی و بصیرت بخش شکل می‌گیرد.

حجت‌الاسلام دلبری با اشاره به اینکه نیاز کنونی جامعه ما تقوا است گفت: خصوصاً در فضای مجازی رعایت تقوا ضروری‌تر است. اهمیت دادن به جوانان مؤمن، انقلابی ولایی و استفاده از حضور آن‌ها و فکر آن‌ها در نمازهای جمعه و ستادهای نماز جمعه باید مدنظر باشد.

امام‌جمعه گالیکش اظهار داشت: شاید مشکل و منکر بزرگی است که با پیگیری‌های مکرر حل‌نشده است و بیان کردن آن در نماز جمعه هیچ اشکالی ندارد، اما نباید به‌محض دیدن مشکلی در دستگاه‌های دولتی، قضایی و مراکز دیگر آن را در خطبه‌های نماز جمعه بیان کرد، چراکه اثر مثبت ندارد و باعث افزایش شکاف‌ها و اختلاف‌ها می‌شود و مردم را دچار تشویش می‌کند.

وی تصریح کرد: انتقاد کردن در نماز جمعه باهدف اصلاح امور، نقدی بجا، منصفانه و مؤدبانه باشد.

به گفته امام‌جمعه گالیکش، رعایت وحدت به معنای این نیست که نماز جمعه‌ها تبدیل به یک‌روزه و سخنرانی معمولی بشود و هیچ‌گونه بصیرت دهی در آن نباشد. این خطبه نیست و بین خطبه و سخنرانی تفاوت وجود دارد.

حجت‌الاسلام دلبری گفت: آشنا ساختن مردم به وظایف خطیر خود خصوصاً در قبال انقلاب اسلامی با توجه به شیطنت‌های که دشمنان داشته و دارند. پیگیری مشکلات مردم با چهره باز و گشاده و آن چیزی که از همه مهم‌تر بود اجتناب از رفت به سمت صاحبان قدرت و ثروت و افراد چرب‌زبان مواردی است که ائمه جمعه باید مدنظر داشته باشند.

خطیب جمعه گالیکش تأکید کرد: هر امام‌جمعه‌ای که به سمت افراد فئودال برود و فقرا را فراموش کند و فریب افراد چرب‌زبان را بخورد مشکل دارد.

وی اضافه کرد: هیچ فرقی نمی‌کند این امام‌جمعه یک بخش و شهرستان باشد یا نماینده ولی‌فقیه در مرکز استان باشد؛ مردم خودشان قضاوت می‌کنند.

امام‌جمعه گالیکش گفت: امام‌جمعه باید ساده‌زیست باشد و مثل مردم معمولی زندگی کند؛ امام‌جمعه هم باید مواظب خودش باشد هم مواظب خانواده‌اش؛ مواظب اقوام و خویشانش باشد؛ اگر امام‌جمعه بیایید و تنها به فکر اشتغال فرزندان خود باشد این امام‌جمعه مشکل دارد.

وی بیان داشت: ازجمله برنامه‌های نماز جمعه باید حمایت از جریان‌های انقلابی باشد، وقتی در خطبه‌های نماز جمعه جریانات انقلابی همایت شوند کشور پیشرفت می‌کند و این تفکر بیمه می‌شود؛ دشمنان خارجی و بدبخت‌های داخلی منکوب می‌شوند ولی وقتی ببینند امام‌جمعه بودونبودش فرقی ندارد نزدیک می‌شوند و دفتر و ستاد را تصرف می‌کنند.

امام‌جمعه گالیکش تصریح کرد: خروجی خطبه‌ها نماز جمعه باید تقویت ولایت باشد.

حجت‌الاسلام دلبری با اشاره به اینکه ائمه جمعه باید مراقب باشند گفت: برخی به ائمه جمعه نزدیک می‌شوند تا با امام‌جمعه هم لقمه شوند و او را گرفتار خودشان بکنند.

به گفته وی؛ همان‌طور که مقام معظم رهبری در کشور و جهان اسلام حرف اول را میزند امام‌جمعه هم نماینده رهبری است در هرجایی که خدمت می‌کند باید همان راه، روش وزندگی را داشته باشد.

خطیب جمعه گالیکش گفت: نتیجه نگاه و حمایت از جریان‌های انقلابی در خطبه‌های نماز جمعه این است که در بعد داخلی شاهد شکل‌گیری مجلس جوان و انقلابی، دولت جوان و انقلابی و دستگاه قضای انقلابی بوده‌ایم و خواهیم بود.

وی به سخنان دبیر کل حزب‌الله لبنان در سالگرد جنگ 33 روزه اشاره کرد و گفت: دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: در آینده‌ای نزدیک در قدس شریف اقامه نماز خواهم کرد؛ این نتیجه حرکت در مسیر ولایت و انقلاب است. هرکجا بر مبنای مقاومت و ولایت حرکت کردیم دشمن از ما ترسید.

انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1505072
ارسال نظر
نظرات