شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 08:52 منتشر شده در مورخ: 1398/04/31 شناسه خبر: 1505664
کارشناس مسئول پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی استان یزد:
قریب 80 مورد سقط درمانی در یزد انجام شد/ پرداخت کمک هزینه 640 میلیونی برای انجام آزمایش ژنتیک
کارشناس مسئول پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی استان یزد گفت: سال گذشته 78 مورد سقط درمانی با مجوز قانونی توسط مرکز دولتی ژنتیک بهزیستی استان یزد انجام گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سعیده مظفری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص سقط درمانی دراستان یزد گفت: با توجه به زمانبر بودن مراحل انجام آزمایش ژنتیک و تشخیص آن آمار سقط درمانی در پایان هر شش ماه اعلام می‌شود، سال گذشته 78 مورد سقط درمانی با مجوز قانونی توسط مرکز دولتی ژنتیک بهزیستی استان یزد انجام گرفته است که در این خصوص با توجه به آزمایش‌های ژنتیک انجام شده، معلولیت جنین شناسایی، تشخیص و مجوز سقط قانونی صادر می‌شود.

وی ادامه داد: طبق برنامه ششم توسعه غربالگری ژنتیک به دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت واگذار شده است، پس از انجام غربالگری و مشاوره ژنتیک برای زوجین، شاید 20 تا 30 درصد با توجه به مشکلات و معلویت‌هایی که در خانواده آنها وجود داشته به مشاوره تخصصی ژنتیک نیاز پیدا می‌کنند و از این تعداد نیز پس از مشاوره، افرادی که نیاز به آزمایش ژنتیک دارند مشخص می‌شوند.

مرکز تحقیقات میبد تنها مرکز دولتی انجام آزمایش ژنتیک در کشور

کارشناس مسئول پیشگیری از معلولیت‌های اداره کل بهزیستی استان یزد با بیان اینکه سقط درمانی مربوط به دوران بارداری است، عنوان کرد: افرادی که باردار هستند پس از انجام غربالگری دوران بارداری، در صورتی که مورد مشکوک تشخیص داده شود نیاز به آزمایش تخصصی ژنتیک پیدا می‌کنند تا پس از این آزمایش، اگر مورد مثبت بود در یک زمان مشخص با مجوز قانونی برای سقط جنین اقدام شود.

مظفری با بیان اینکه تنها آزمایشگاه دولتی ژنتیک کشور در استان یزد وجود دارد، تصریح کرد: مرکز تحقیقات ژنتیک میبد یک مرکز دولتی و زیر نظر بهزیستی است و استان‌های دیگر از وجود چنین مرکزی بی بهره هستند، البته مرکزی نیز در آزادشهر یزد وجود دارد که تنها نمونه‌گیری در آن انجام می‌شود و به دلیل بعد مسافت و رعایت حال مراجعان، نمونه‌ها از این مرکز به مرکز میبد منتقل می‌شود، علاوه بر این مرکز، چند مرکز خصوصی و نیمه دولتی ژنتیک نیز در استان یزد فعال هستند.

انجام بیش از 3500 آزمایش ژنتیک در استان یزد

وی افزود: سال گذشته در مرکز تحقیقات میبد که  از مراکز بهزیستی به شمار می‌آید بیش از سه هزار و 500 آزمایش ژنتیک شامل دو هزار و 400 غربالگری انجام شد که در این زمینه سازمان بهزیستی در مجموع مبلغ 643 میلیون تومان به 829 نفر مددجویان این سازمان و یا افراد دیگر جهت انجام آزمایش‌های ژنتیک پرداخت کرد.

مظفری با بیان اینکه آزمایش ژنتیک یک علم صد در صد برای شناسایی مشکلات و معلولیت‌های جنین نیست، گفت: با انجام آزمایش‌های ژنتیک درصد مشخصی احتمال از معلولیت‌های ذهنی و جسمی جنین و یا مشکلاتی چون سندروم دان مشخص می‌شود که براساس آن مجوزهای قانونی برای سقط درمانی صادر می‌شود و اینگونه نیست که آزمایش ژنتیک به طور کامل مشکلات ژنتیکی را شناسایی کند و ممکن است مواردی باشد که از این طریق شناسایی نشود.

وی با بیان اینکه آزمایش‌های ژنتیک مخصوصا آزمایش‌های تخصصی هزینه بسیار بالایی دربردارند، افزود: بسیاری از غربالگری‌های ژنتیک را تهران انجام می‌دهد و باید به تهران ارسال شوند همچنین آزمایش‌های ژنتیک تخصصی که بسیار هزینه بالایی نیز دارند به تهران و یا به خارج از کشور ارسال می‌شوند چرا که در کشور ما برخی آزمایشات انجام نمی‌شود و حداقل شش ماه زمان می‌برد تا نتیجه آن‌ها اعلام شود.

نبود پوشش بیمه‌ای برای انجام آزمایش‌های ژنتیک

کارشناس مسئول پیشگیری از معلولیت‌های اداره کل بهزیستی استان یزد با بیان اینکه مرکز تحقیقات ژنتیک میبد قطب آزمایشگاه ژنتیک جنوب شرق کشور محسوب می‌شود، گفت: استان یزد در زمینه ژنتیک، امکانات و نیروی تخصصی دارد که برای مردم استان مزیت محسوب می‌شود و علاوه بر بالا رفتن آگاهی مردم، از ولادت معلولان زیادی جلوگیری می‌شود و یزد توانسته در این زمینه بسیار خوب عمل کند به گونه‌ای که پارسال از ولادت نزدیک به 80 معلول جلوگیری شد.

مظفری تصریح کرد: مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک، هزینه‌های سنگینی را در بردارد که علیرغم اهمیت این آزمایش‌ها در تشخیص معلولیت‌ها متاسفانه هزینه‌های آن تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است، بنابراین باید تلاش شود تا جای ممکن بیمه این هزینه‌ها را تحت پوشش قرار دهد تا دغدغه مالی برای انجام این مشاوره‌ها و آزمایش‌ها وجود نداشته باشد و از تولد فرزندان معلول جلوگیری شود.

انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1505664
ارسال نظر
نظرات