شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کهکیلویه و بویراحمد
ساعت: 22:10 منتشر شده در مورخ: 1398/04/30 شناسه خبر: 1505765

سرویس های اشتراک ویدئو داخلی؛ حیاط خلوت شبکه های ماهواره ای+تصاویر

سرویس های اشتراک ویدئو داخلی؛ حیاط خلوت شبکه های ماهواره ای+تصاویر
آپارات یکی از سرویس‌های اشتراک گذاری ویدئو در ایران است که براساس قوانین جمهوری اسلامی باید به رعایت قوانینی بپردازد که متاسفانه از بیشتر آن ها عدول کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از صبح زاگرس آپارات یکی از سرویس‌های اشتراک گذاری ویدئو در ایران است که در سال ۹۲ از سوی جشنواره وب ایران در بخش چندرسانه‌ای برخط، به انتخاب کارشناسان برگزیده شد و در سال ۹۰ نیز به عنوان بهترین وب‌گاه فیلم برگزیده شد.

 

در آپارات شما نه تنها قادر خواهید بود ویدئوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید بلکه می توانید با به وجود آوردن یک کانال ویدئو، دیگر کاربران را به صورت اختصاصی از ویدئوهای خود مطلع کنید.

 
 
 

جالب است که در قسمتی از این سایت به این نکته اشاره شده است که رعایت شئونات اسلامی _ اخلاقی و ملی در ویدئوهای به اشتراک گذاشته از اهمیت خاصی برخوردار است و عدم توجه به آن موجب حذف ویدئو های مربوطه خواهد شد. همچنین به اشتراک گذاری ویدئوهایی که مغایر با قوانین و مقررات جاری کشور و مصداق توهین به نظام، شخصیت های مذهبی، کشوری و لشگری می باشد ممنوع است.با توجه به کنترل کلیه گزارشات ویدیو های به اشتراک گذاشته شده چنانچه ویدیو شامل موارد فوق باشد، از سایت حذف خواهد شد.

 

 

اما به نظر می رسد این مساله به هیچ عنوان در این سرویس اشتراک ویدئو رعایت نمی شود و به سادگی قوانین خود را نقض کرده است که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم:

 

در ابتدا به این موضوع باید اشاره کنیم که سرویس اشتراک گذاری ویدئو آپارات حتی با منتشر کردن برنامه های شبکه های معاند همچون شبکه من و تو مشکلی نداشته و این ویدئوها را منتشر در سایت خود منتشر کرده است.

در میان ویدئوهای این سایت ویدئویی توجه ما را به خود جلب کرد که خوانندگی زن را به نمایش می گذاشت که خلاف موازین شرعی جمهوری اسلامی است.

از طرف دیگر هیچ گونه کنترل و نظارتی در محتوای فیلم و سریال های بارگذاری شده در ان وجود ندارد و بدون رعایت شئونات اسلامی ر این سرویس اشتراک ویدئو منتشر می شوند .

 

 

از طرفی در برخی از ویدئوهای سایت صحنه های ترسناک و دلخراشی وجود دارد که برای همه رده سنی مناسب نیست که حتی این سرویس اشتراک ویدئو به مشخص کردن سن (+18) آن نیز همتی نداشته است و این موضوع برای قشر کودک و نوجوان که قطعاً مخاطب این سایت هستند نامناسب به نظر می رسد.

 

موضوع بعدی که در سایت اشتراک گذاری ویدئو آپارات به چشم می خورد، عادی سازی روابط دختر وپسر است که بخشی از ویدئوهای این پایگاه اشتراک گذاری را به خود اختصاص داده است و البته برخلاف قوانین بیان شده در سایت است.

استفاده از چهره هایی که مطرود نظام جمهوری اسلامی نیز هستند و در شبکه های ماهواره ای فعالیت گسترده ای علیه کشور ایران دارند نیز بخشی از ویدئوهای آپارات را به خود اختصاص داده است.

حال بیایید بار دیگر به قوانین این سایت دقت کنیم و ببینیم که چه مقدار از این قوانین توسط این پایگاه اشتراک گذاری ویدئو رعایت می گردد:

مواردی که در حین بارگذاری ویدیو باید رعایت شوند عبارتند از :

  • رعایت حقوق ناشر و مولف
  • دلخراش و آزار دهنده نبودن
  • مغایرت نداشتن با شئونات اخلاقی و عرف جامعه
  • اهانت آمیز نبودن به مقامات سیاسی
  • نداشتن موزیک متن غیر مجاز
  • عدم ایجاد تنش و التهاب سیاسی در سایت
  • عدم تمسخر یک شهروند
  • اهانت آمیز نبودن به اقلیت های قومی و مذهبی

پس از بررسی قوانین این سایت در می یابیم که بسیاری از آنها توسط خود این سایت نقض شده است و معلوم است که محتواهای بارگذاری شده در این سایت به هیچ عنوان از فیلتر نظارت یا تعیین رده سنی نمی گذرد. در عین حال که این سایت هنوز نتوانسته سیستمی طراحی کند که همه فیلم ها و ویدئوهای بازگذاری شده برای همه افراد قابل دسترسی نباشد و بتواند رده سنی را در نمایش ویدئوها بکارگیرد.

به نظر می رسد که مسئولین نیز باید نسبت به نظارت بر چنین محتواهایی که محتوای خلاف شرع اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران دارد، را افزایش دهند چرا که بیش از این که در جهت پیشرفت فرهنگ اسلامی گام بردارد در جهت توسعه فرهنگ غربی گام بر می دارد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1505765
ارسال نظر
نظرات