شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 22:36 منتشر شده در مورخ: 1398/04/30 شناسه خبر: 1505781
امام جمعه موقت همدان:

مردمی بودن آخوند ملاعلی همدانی، زبانزد عام و خاص بود

مردمی بودن آخوند ملاعلی همدانی، زبانزد عام و خاص بود
امام جمعه موقت همدان، گفت: پس از گذشت ۴۰ سال از درگذشت این بزرگمرد، مردمی که ایشان را ندیدند از شخصیت وی آگاهند و مردمی بودن ایشان از گذشته تا حال زبانزد عام و خاص بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام محمد جوادی، امام جمعه موقت همدان، در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان، با بیان اینکه چهلمین سالگرد آخوند ملاعلی همدانی را در پیش داریم گفت: شخصیت او شخصیتی فراگیرر در بعد علم اخلاق سیاست و علوم اجتماعی بود.

حجت‌الاسلام جوادی، با اشاره بر اینکه درست است که آن شخصیت بزرگ از نظر علمی اعلم مراجع زمان خود نبود اما مساوی با مراجع زمان بود افزود: ایشان درعلوم عقلی و در علوم نقلی تبحر بالایی داشت و تعبیر بزرگان درباره شخصیت این عالم وارسته این بود که جامع بین معقول و منقول است.

امام جمعه موقت همدان، با تاکید براینکه علوم فقه، اصول فلسفه، ریاضیات، هیئت و نجوم از علومی بود که آخوند ملاعلی همدانی در آن ها ید طولایی داشت یادآور شد: ایشان بسیار مردمی بودند و این موضوع همواره زبانزد عام و خاص بود.

وی، با بیان اینکه پس از گذشت ۴۰ سال از درگذشت این بزرگمرد حتی مردمی که ایشان را ندیدند از شخصیت این بزرگمرد آگاهند گفت: همواره افرادی در کنارآرامگاه مقدس و مزار نورانی ایشان هستند و دست دعا و نیایش به درگاه پروردگار بلند میکنند.

حجت‌الاسلام جوادی، به وصیت آخوند ملاعلی همدانی اشاره کرد و افزود: ایشان فرمودند من در زندگی میان مردم بودم و قبرم را هم بین قبور مردم قرار دهید و گنبد و بارگاه هم برایم نسازید؛ حال می بینید که در باغ بهشت همدان بایک قبر ساده دفن شد و امروز علما و شاگردانش به احترام او سایبانی بالای قبرش ساختند.

امام جمعه موقت همدان، با تاکید بر اینکه مسئله مهم دیگر در زندگی آخوند ملاعلی همدانی این است که در اواخر عمر مریض شدند و توسط شاگردانشان برای درمان به تهران رفتند تصریح کرد: ایشان مدتی در تهران و در منزل یکی از بستگانش بود و سپس مرحوم حاج آقا فلسفی که سخنوری بزرگ و از علاقمندان به وی بود در کنار بسترش آمد وبا اصرار زیاد ایشان را به خارج سفارش کردند تا برای مداوا بروند.

وی، با بیان اینکه آخوند ملاعلی همدانی بعداز مدتی از انگستان بازگشت و تقدیر الهی بر این شد این بزرگ مرد در آنجا به دیار باقی بشتابد گفت: جنازه مقدس وی از تهران به همدان منتقل شد و بنده شاهد بودم در مراسم استقبال و تشییع جنازه ایشان تمام خیابان ها پراز جمعیت بود.

حجت‌الاسلام جوادی، با اشاره بر اینکه وقتی ایشان را آودند فریاد مرگ بر شاه و مرگ بر نظام طاغوت به گوش میرسید ادامه داد: طی مسیر تشییع شعار مردم اوج گرفت و چند شراب فروشی را از بین بردند و زمانی که جنازه منتقل به باغ بهشت شد و افراد شاه شروع به تیراندازی سمت مردم کردند وتعدادی مجروح و شهید شدند.

 ملا علی همدانی آغازگر مبارزه مردم همدان با نظام طاغوت شد

امام جمعه موقت همدان، با تاکید بر اینکه شخصیت ملا علی همدانی آغازگر مبارزه مردم مجاهد همدان با نظام طاغوت شد افزود: ابعاد زندگی این مرد بزرگ آنقدر وسیع است که با یک گفت و گوی کوتاه، یک دهم شخصیت ایشان بیان نخواهد شد.

وی، در پایان شخصیت آخوند ملاعلی همدانی را علمی، اجتماعی و سیاسی دانست و گفت:ایشان در بعدانقلابی در اوج بود و همانطور که به امام خمینی(ره) علاقمند بودند امام نیز به ایشان علاقه داشت.

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1505781
ارسال نظر
نظرات