شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 14:39 منتشر شده در مورخ: 1398/05/01 شناسه خبر: 1506047

وجود 31 هزار و 189 هکتار زمین کشاورزی در حاجی آباد/ شمال هرمزگان منطقه ای مستعد برای تولید میوه های تابستانی است

وجود 31 هزار و 189 هکتار زمین کشاورزی در حاجی آباد/ شمال هرمزگان منطقه ای مستعد برای تولید میوه های تابستانی است
حاجی آباد شمالی ترین شهر هرمزگان است که به دلیل دارا بودن آب و هوای سردتر نسبت به سایر شهرستان های استان منطقه ای مستعد برای کشت انواع میوه های تابستانی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از هرمز؛ شهرستان حاجی آباد دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد است و اطراف آن را کوه های سر به فلک کشیده احاطه کرده؛ این شهرستان به دلیل شرایط آب و هوایی خاص خود در حال حاضر تولید میوه های تابستانی اعم از خربزه، هندوانه، هلو، زردآلو، انگور یاقوتی و خرما بسیار مستعد و پر رونق است.

شهرستان حاجی آباد 31 هزار و 189 هکتار زمین های کشاورزی دارد که 21 هزار و 238 هکتار آن زیر کشت انواع محصولات زراعی شامل چهار هزار و 824 هکتار مرکبات، 50 هزار و 52 هکتار کشت نخل و 80 هکتار نیز کشت گلخانه ای است.

24 هزار و 700 نفر در شهرستان حاجی آباد در زمینه کشاورزی و  22 هزار و 500 نفر در بخش زراعت، باغبانی و صنایع مختلف تبدلی مشغول به کار هستند.

محصولات باغی این شهرستان شامل خرما، لیموترش، نارنگی، پرتقال، انجیر، طالبی، زیتون، انگور، لیمو شیرین و اغلب درختان منطقه های سردسیری و گرمسیری است؛ محصولات لیموترش، نارنگی و لیموشیرین مناطق فارغان، احمدی، سیاهک و سیرمند نیز شهرت بسیار زیادی دارد.

صیفی جات حاجی آباد از جمله جو، ذرت،هندوانه، خیار، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز، طالبی، گرمک و کمی هم حبوبات می باشد که مرغوب و برای کشاورزان و سرمایه گذاران در تولید کشاورزی سودآور است.

این شهرستان در تولید انواع خرما ممتاز است و یکی از محصولات با ارزش در این شهرستان می توان خرمای پیارم نام برد.

«گیس»، یکی از روستاهای حاجی آباد دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است که اغلب اهالی آن به شغل دامداری و باغداری مشغول هستند و محصولات باغی این روستا انجیر، انگور و بادام است.

میوه های تابستانه در روستای گیس در تمام مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ بوده و در خاکی که از مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می شود جزو محصولات ارگانیک و سالم است.

میوه های دیم منطقه گیس به شهرستان حاجی آباد، میناب، بندرعباس و استان های همجوار (فارس وکرمان) ارسال می شود.

کاشت انگور در حاجی آباد به دو صورت دیم و آبی است که ۱۱۸ هکتار کاشت آبی و ۱۲۰ هکتار به صورت دیم به عمل می آید؛ فصل برداشت انگور، انجیر و بادام دیم اوایل تیرماه آغاز و تا اواخر تیرماه ادامه دارد.

مهدی عباسپور، مدیر جهاد کشاورزی حاجی آباد در گفت و گو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: این شهرستان دارای 12 نوع خرما می باشد که این ارقام شامل زرد، پیارم، خاصویی، نقار (نگار)، مضافتی، تخم مرغی، شاهانی، فرکم، نودون گزی و پاسلاری است.

 عباسپور افزود: سالانه بیش از نیمی از تولید خرمای پیارم حاجی آباد معادل شش هزار تن به کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای اروپایی و آسیای مرکزی صادر می شود.

مدیرجهاد کشاورزی حاجی آباد عنوان کرد: خرمای نقار (نگار) از نوع زودرس است که اواخر خرداد برداشت آن آغاز می شود.

وی عنوان کرد: خرمای نگار در روستاهای گنج، سیرمند، تزرج، طارم، در آگاه، دهستان، آبگرم و برآفتاب کشت می شود و در روستای آبگرم و گنج نیز زودتر از دیگر روستاها وارد بازار می شود.

به گفته این مقام مسوول، رطب نگار در بازار به قیمت 12 هزار تومان به فروش می رسد، اما از کشاورز 10 هزار تومان خریداری می شود.

عباسپور گفت: بیشتر نخل داران دو تا سه نخل نگار دارند که در مجموع از پنج هزار هکتار حدود 10 هکتار به این رقم اختصاص دارد.

مدیر جهاد کشاورزی حاجی آباد افزود: رقم خرمای نگار در نیمه دوم خرداد بصورت رطب وارد بازار می شود.

وی از دیگر میوه های تابستانی حاجی آباد به انگور و انجیر گیس اشاره کرد و ابراز کرد: این میوه ها در 500 هکتار از باغ های کشاورزی در نیمه مرداد برداشت می شود.

عباسپور تعداد بهره برداران باغ های انگور و انجیر گیس را 600 نفر اعلام کرد و ادامه داد: میوه های انار نیز از اواخر شهریور در 190 هکتار با 150 نفر بهره بردار برداشت می شود.

وی تصریح کرد: انجیر به علت سردسیری بودن تنها در شهرستان حاجی آباد و در منطقه گیس به عمل می آید که از ۸۲ هکتار کشت آبی این محصول ۶۵ هکتار بارور و سالانه حدود ۳۵۵ تن محصول برداشت می شود.

عباسپور  زمان برداشت پسته کال در حاجی آباد را اواخر مرداد اعلام و اظهار کرد: 430 هکتار از باغ های این شهرستان به کشت پسته اختصاص دارد و دارای 130 کشاورز بهره بردار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان حاجی آباد در ادامه افزود: شهرستان حاجی آباد علاوه بر میوه های تابستانه انگور ، هلو و گیلاس انجیر و خرما  دارای چهار هکتار باغات زرد آلو نیز می باشد که پیش بینی می شود 25 تن زردآلو از باغهای شهرستان حاجی آباد امسال برداشت شود.

عباس پور افزود: شهرستان حاجی آباد به علت شرایط آب و هوایی مناسب تنها منطقه کشت زردآلو در هرمزگان است .

مدیرجهادکشاورزی حاجی آباد سطح زیر کشت زردآلو در حاجی آباد را چهار هکتار اعلام کرد و افزود: این محصول 10 نفر بهره بردار دارد و  تخم گردی ، تخم خیاری ، شدو ، از ارقام کشت شده زردآلو در شهرستان حاجی آباد است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1506047
ارسال نظر
نظرات