شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 10:23 منتشر شده در مورخ: 1398/05/01 شناسه خبر: 1506129
دانا گزارش می دهد؛
نمایش اهانت به مردم در قالب استندآپ کمدی/ توجیه علیرضا خمسه برای ادبیات سخیف خود چیست؟
مسئله مسخره کردن سگ و کلاغ و ...نیست، درد اصلی مردم این است که چرا هنرمند ایرانی باید به تحقیر کشور و مردمش بپردازد، این مردم هستند که به واژه هنرمند معنا می بخشند، نباید فراموش کنند که حیات حرفه ای‌شان به محبوبیت و جایگاهی که دربین مردم دارند وابسته است.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در سال های اخیر در برنامه های مختلف مناسبتی مانند ویژه برنامه های نوروزی که به دعوت از هنرمندان می پردازند، شاهد بوده ایم که بارها خواننده و بازیگر با هم به یک برنامه دعوت شده اند، همیشه خواننده در برنامه به اجرای یک یا دو قطعه موسیقی می پرداخت و بازیگر می گفت ما بازیگرها هنرمان به گونه ای نیست که بتوانیم در برنامه زنده به نمایش بگذاریم که برای مردم جذابیت داشته باشد.

اما در 3 یا 4 سال اخیر که استندآپ کمدی به کشور ما وارد شده و رواج پیدا کرده است، فضا برای بازیگران زیادی فراهم شده که از این طریق هم کسب درآمد کنند و هم این که بیشتر خودی نشان دهند؛ طنز برای پیشگیری از توهین به وجود آمد، یعنی به جای آن که با زبانی تلخ و تند انتقاد کنیم، با زبانی شیرین و همراه با شوخی به نقد از کسی یا چیزی بپردازیم بی آن که به آن شخص توهین کرده باشیم.

ورود همین حرفه به کشور ما باعث شد که بسیاری از بازیگران طنزمان به این عرصه ورود کنند و می توان گفت که پول زیادی هم از این طریق به جیب زدند، استندآپ آن قدر مورد وثوق مردم قرار گرفت که خیلی از مردم عادی نیز در شبکه های اجتماعی و پیج های شخصیشان به این حرفه رو آوردند و سعی کردند از هرطریقی شده خودشان را مطرح کنند و دیدیم که بسیاری از آن ها نیز از همین روش در فضای مجازی توانسته اند کسب درآمد کنند، اما نکته اینجاست که آیا این حرفه نیازی به آموزش و کسب مهارت ندارد؟

علیرضا خمسه در کانادا استندآپ کمدی اجرا می کند و سوژه ای بهتر از مسخره کردن زندگی و شرایط زندگی در کشورش پیدا نمی کند؛ آقای کمدین که خود را معلم می داند و همچنین آموزشگاه بازیگری دارد، با همین ادبیات مبتذل سر کلاس با هنرجویانش حرف می زند و هنر بازیگری اش را در اختیار آن ها قرار می دهد؟
«خمسه در این برنامه که با عنوان «خمسه‌شو» در کشور کانادا اجرا کرده است، می‌گوید: «این قدر هوا خوبه که روی خلق‌وخوی مردم هم تأثیر گذاشته. روز اولی که رسیده بودم، به جای تهران که همه عصبی‌ان و به هم فحش میدن، [اینجا می‌گفتند] صبح بخیر، روز خوبی داشته باشید، سلام و... دقت کردم دیدم سگ‌هاشون هم همین جورن. وقتی رسیدم، رسما یه سگ به من گفت: هلو، گود مورنینگ!» و صدای سگ درمی‌آورد. او بعد این طور ادامه می‌دهد که سگ‌های ایرانی پاچه می‌گیرند، کلاغ‌ها هم به جای آن که «قارقار» کنند، «قِرقِر» می‌کنند و بر سر مردم خرابکاری می‌کنند.

متاسفانه استندآپ کمدی وارد ایران شد اما فرهنگش خیر، درست همان حرفه کلیشه ای معروف که همین سلبریتی ها می گویند چیزی جدیدی که وارد ایران می شود متاسفانه فرهنگ استفاده و به کارگیری از آن وارد کشور نمی شود به همین دلیل است که خیلی از مشکلات در استفاده از ابزار و یا آداب جدید بوجود می آید، این بار اما این مسئله فرهنگ سازی و عدم دانش بکارگیری از آن، دامن سلبریتی ها را گرفته است و به شدت آن ها را مورد توجه مردم قرار داده، به شکلی که وجهه این افراد در بین مردم و حتی هوادارانشان بسیار دچار افول شده است.

علرضا خمسه در بخشی از یادداشتی که خطاب به «کلاغ‌ها و سگ‌های نازنین سرزمین ایران زمین» نوشته، آورده است: «این جانب علیرضا خمسه مدتی است به نوع پیشرفته‌ای از سندروم شاپرک (سندرومی که بیمار با ابتلا به آن فکر می‌کند مرغ همسایه غازه) مبتلا هستم و مراحل درمان را طی می‌کنم.» خمسه در ادامه به کنایه نوشته که تاکنون نمی‌دانسته برخی کاربران مسئول صیانت از حریم کلاغ‌ها و سگ‌ها هستند. علیرضا خمسه در فراز انتهایی این یادداشت کوتاه نیز نوشته است: «ضمناً سخنی هم با آن دسته از کاربران شبکه‌های اجتماعی دارم که به جای بی‌تفاوتی راجع به مسائل اقتصادی و اجتماعی اقشار زحمتکش جامعه، همیشه هوشیار و بیدارِ مسائل مهم‌تر کشور هستند.»خمسه خوب می داند که مسئله مسخره کردن سگ و کلاغ و ...نیست، درد اصلی مردم این است که چرا هنرمند ایرانی باید به تحقیر کشور و مردمش بپردازد، این مردم هستند که به واژه هنرمند معنا می بخشند، نباید فراموش کنند که حیات حرفه ای‌شان به محبوبیت و جایگاهی که دربین مردم دارند وابسته است؛ آنها باید یاد بگیرند و بدانند که باید زبان مردم باشند نه این که خودشان نیز بر این مردم زخم زبان بزنند.

 

انتهای پیام/

 

http://dana.ir/1506129
ارسال نظر
نظرات