شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فضای مجازی
ساعت: 20:07 منتشر شده در مورخ: 1398/05/02 شناسه خبر: 1506818
گزارش دانا از داغ‌ترین‌های فضای مجازی؛

تلاش کاربران فضای مجازی برای درمان شیخ زکزاکی به نتیجه رسید/ طوفان توئیتری کاربران از 4 قاره دنیا در حمایت از رهبر شیعیان نیجریه

تلاش کاربران فضای مجازی برای درمان شیخ زکزاکی به نتیجه رسید/ طوفان توئیتری کاربران از 4 قاره دنیا در حمایت از رهبر شیعیان نیجریه
موج توییتری ایجاد شده برای آزادی شیخ زکزاکی یکی از موثرترین موج های توییتری بود چرا که با وجود این موج و تلاش های صورت گرفته از سوی کشورهای مختلف و شیعیان در این کشورها، اخیراً دولت نیجریه برای درمان شیخ زکزاکی روش های جدیدی را در پیش گرفته است.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پس‌ از اینکه اخباری مبنی بر مسمومیت شیخ زکزاکی در زندان‌های نیجریه منتشر شد دو هشتگ #شیخ_زکزاکی و #FreeZakzaky در فضای مجازی داغ شدند.

ارتش نیجریه به فرماندهی رییس جمهور بوهاری جمع کثیری از اعضای حرکت اسلامی نیجریه را به قتل رسانده و در گورستان های دسته جمعی دفن کرده است. اکنون شیخ زکزاکی پس از کشته شدن 6 فرزندش در اسارت بوهاری است و ایشان را با سرب و کادمیوم مسموم کرده اند.

در همین راستا دولت بوهاری حتی اجازه معاینه شیخ زکزاکی را برای مدتها ندادند تا اینکه به همت کمیسیون حقوق بشر اسلامی به ریاست آقای مسعود شجره، یک تیم بین المللی از پزشکان موفق به معاینه شیخ شدند و گزارش مسمومیت شدید ایشان را دادند.

تعداد زیادی از کاربران خواستار رسیدگی به اوضاع وخیم جسمی شیخ زکزاکی پرداخته و در همین راستا هشتگ FreeZakzaky به ترند اول توییتر فارسی تبدیل شد.

این هشتگ در فضای توییتر از کشورهای دیگر جهان نیز حمایت شد؛ بررسی ها نشان می دهد بیش از 92 هزا پست با هشتگ FreeZakzaky در توییتر متشر شد که در موضوعات بین المللی به نوبه خود این تعداد رکورد محسوب می شود.

تعداد 6500 کاربر نیز از سه قاره مهم  یعنی جنوب غرب آسیا، آفرقا و آمریکا با این موج همراه شده و خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده و از سازمان ملل خواستند تا با ورود به این ماجرا شیخ زکزاکی را از زندان بوهاری در نیجریه آزاد کنند.

 

بر اساس آمار یکی دیگر از پایشگر ها و داده‌کاوی‌ها انجام‌شده، با موضوع هشتگ FreeZakzaky تنها در 8 ساعت بالغ بر 850 توئیت ثبت شده که با احتساب ریتوییت این رقم به بیش از 13 هزار توییت نیز رسیده است.

 

 

گزارش وضعیت لحظه به لحظه شرایط جسمی شیخ زکزاکی از سوی دختر او برای رسانه ها و بازتاب آن در رسانه های ایرانی و خارجی، افکار عمومی در سطح دنیا را جریحه دار کرد و در نهایت این هشتگ واحد برای آزادی شخ زکزاکی در فضای مجازی شکل گرفت که قالب این هشتگ ها به زبان های ایرانی، انگلیسی،عربی، اردو، هندی و ... بودند.

این آمار بر اساس داده کاوی ها به دست آمده و نکته قابل توجه تولید حجم انبوهی از توییت های حمایتی برای شیخ زکزاکی از کشورهای مختلف دنیا بوده است. در این میان سهم توییت های انگلیسی 55 درصد بوده و بعد از آن توییت های فارسی با 15.5 درصد بیشترین حجم محتوا را به خود اختصاص داده اند.

 

 

موج حمایت ها از شیخ زکزاکی به کشور هندوستان هم رسید تا جایی که حدود 12 درصد توییت های تولید شده در حمایت از آزادی شیخ زکزاکی به زبان هندی منتشر شده اند.

بررسی منطقه جغرافیایی کاربران هم نشان می دهد که کاربران توئیتر در کشورهای ایران و نیجریه بیشترین توییت را  تولید کرده اند و بعد از آن کاربرانی در پاکستان، هندوستان، و کشورهای آمریکایی و اروپایی در این طوفان توئیتری برای آزادی شیخ زکراکی شرکت کرده اند.

کاربران ایرانی هم هم صدا با کاربران در تمام دنیا در کنار هشتگ آزادی شیخ زکزاکی، هشتگ #شیخ_زکزاکی را هم به ترند اول توییتر فارسی تبدیل کردند؛ در همین راستا تعداد 2557 کاربر در توییتر فارسی در حمایت از شیخ زکزاکی و اعتراض به روند کند درمان او بالغ بر 10 هزار و 500 توییت را به ثبت رساندند.

 

 

در این توییتها کلید واژه «شیخ زکزاکی» پرکاربرد ترین واژه بوده است که همه کاربران توییت های حمایتی از رهبر شیعیان نیجریه به ثبت رسانده اند.

 

 

نکته قابل تأمل این است که سلامتی شیخ زاکزاکی در خطر بوده و وضعیت جسمانی او وخیم و بسیار نگران کننده گزارش شده بود تا جایی که ترکش‌های موجود در بدن شیخ زکزاکی که از حملات گذشته در بدن وی به جا مانده و موجب مسمومیت شیخ شده است.

موج توییتری ایجاد شده برای آزادی شیخ زکزاکی یکی از موثرترین موج های توییتری بود چرا که با وجود این موج و تلاش های صورت گرفته از سوی کشورهای مختلف و شیعیان در این کشورها، اخیراً دولت نیجریه برای درمان شیخ زکزاکی روش های جدیدی را در پیش گرفته است.

بعد از این اعتراضات بود که هوسا تی وی خبر داد که درخواست شیخ زکزاکی، رهبر زندانی شیعیان نیجریه و همسرش برای انجام یک سفر درمانی و پزشکی در دادگاه عالی نیجریه مطرح شده است.

 

انتهای پیام/ط

https://www.dana.ir/1506818
ارسال نظر
نظرات