شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 14:01 منتشر شده در مورخ: 1398/05/10 شناسه خبر: 1508987
در میزگرد مقابله با گرد و غبار مطرح شد

خراسان جنوبی جزو 5 استان درگیر با گردوغبار/ 53 درصد مساحت استان متأثر از خشکسالی بسیار شدید است/ وجود 35 کانون گردوغبار در خراسان‌جنوبی

خراسان جنوبی جزو 5 استان درگیر با گردوغبار/ 53 درصد مساحت استان متأثر از خشکسالی بسیار شدید است/ وجود 35 کانون گردوغبار در خراسان‌جنوبی
در میزگرد تخصصی مقابله با گرد و غبار، خشکسالی و کاهش بارندگی به عنوان دلایل اصلی وقوع گرد و غبار در خراسان جنوبی مطرح شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، میزگرد بررسی علت‌ها و راهکارهای مقابله با گرد و غبار با حضور علیرضا خندان‌رو مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی، علیرضا نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، سید هادی هاشم‌آبادی رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان و رؤیا هدایتی‌زاده رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی به همت پایگاه خبری تحلیلی خاورستان، چهارشنبه 2 مرداد 1398 برگزار شد.

27 درصد افزایش بارندگی در سال‌زراعی‌جاری نسبت به بلندمدت/ خشکسالی‌های 18 ساله مراتع را فقیر و کشاورزی برخی مناطق را از بین برده است

علیرضا خندان‌رو مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص میزان بارندگی‌ها در سال زراعی جاری، اظهار کرد: میانگین میزان بارندگی در سال زراعی از ابتدای مهر سال گذشته تا آخر تیر‌ماه سال جاری 138.5 میلی‌متر بارندگی در سطح استان بوده که نسبت به سال گذشته حدود 180 درصد افزایش بارندگی داشتیم و این میزان نسبت به بلندمدت 27 درصد افزایش بارندگی را نشان می‌دهد.

 

میزگرد گردوغبار در خراسان‌جنوبی

 

وی افزود: میزان بارندگی سال گذشته در مدت مشابه 44.9 بوده و میانگین بارندگی‌ها در بلندمدت 109.5 میلی‌متر بوده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی بیان کرد: بیشترین بارندگی در شهرستان قاینات با 259 میلی‌متر بوده که نسبت به بلند مدت 45 درصد افزایش بارندگی را شاهد بودیم و  کمترین میزان بارندگی از شهرستان نهبندان با 88.4 میلی‌متر گزارش شده که نسبت به بلند مدت 7 درصد افزایش بارندگی را نشان می‌دهد.

خندان‌رو اظهار کرد: در مجموع سال نسبتا پربارانی را در سطح استان شاهد بودیم که نسبت به سال گذشته افزایش بارندگی چشم‌گیر است اما نسبت به بلند مدت، میانگین بارندگی حدود 27 درصد افزایش را در سطح استان نشان می‌دهد.

وی عنوان کرد: بیشترین میزان بارندگی از اواخر اسفند سال‌گذشته آغاز شد و تا اردیبهشت ادامه داشت.

مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که یکی از دلایل اصلی ایجاد گرد و غبار در خراسان‌جنوبی بحث خشکسالی است، گفت: خشکسالی‌های بیش از 18 سال گذشته باعث شده که مراتع تقریبا فقیر، بیابان‌ها خشک و کشاورزی در برخی از جاها از بین برود.

خندان‌رو بیان کرد: خشکسالی یکی از دلایل بروز گرد و غبار در استان است و آمار نشان می‌دهد امسال که سال پربارانی بوده نسبت به سال گذشته شاهد وقوع گرد و غبار کمتری در استان بودیم اما نسبت به بلندمدت همچنان اعداد و ارقام بالا است.

علیرضا نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی در این خصوص اظهار کرد: زمانی می‌توان برای مقابله با گرد و غبار اقدام کرد که عوامل وقوع گرد و غبار بیش از حد بوده یا تداوم زمانی بیش از حد را داشته باشد که حالت بحران پیدا کند.

وی بیان کرد: عوامل زیادی برای وقوع گرد و غبار وجود دارد و خشکسالی یکی از مهمترین دلایل ایجاد گرد و غبار است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی گفت: بارندگی ارتباط مستقیمی با تقویت پوشش گیاهی دارد و هر چه پوشش گیاهی قوی‌تر باشد کانون‌هایی که محل برداشت ذرات رسوبی و بحث حمل و رسوب‌گذاری است به شدت کاهش پیدا می‌کند.

نصرآبادی با بیان این‌که چرخه گرد و غبار و طوفان سه مرحله دارد، خاطرنشان کرد: در موضوع فرسایش بادی نیز سه منطقه را تعریف می‌کنیم شامل مناطق برداشت، حمل و رسوب‌گذاری که در هر کدام از این مناطق و مراحل هر چه پوشش گیاهی قوی‌تر باشد شدت در  سه مرحله ذکر شده را کاهش می‌دهد.

وی گفت: کاهش بارندگی در وقوع گرد و غبار بیشترین نقش را دارد. گرمای زمین که هم‌اکنون در حال گسترش است یکی از موضوعات مهمی است که ناشی از ضعف پوشش گیاهی بوده و در نتیجه آن شاهد بلندشدن ذرات گرد و خاک هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی عنوان کرد: موضوع بعدی وزش بادهای موسمی است که با توجه به شرایط خشکسالی که در استان حاکم است از 120 روز به بیش از 180 روز رسیده است و این‌ها تاثیر شدیدی در افزایش تبخیر از سطح زمین دارد و باعث کاهش رشد پوشش گیاهی شده است.

نصرآبادی افزود: عوامل جغرافیایی نیز در این زمینه دخیل است و یکی از عواملی که در خراسان‌جنوبی تشدیدکننده وقوع گرد و غبار است مجاوربودن با دو کویر لوت و مرکزی است که ذاتا این کویرها در هر سانتی‌متر پیش‌روی به سمت استان پدیده گرد و غبار را تشدید می‌کند.

خراسان‌جنوبی جزو 5 استان درگیر با گردوغبار در کشور

وی گفت: خراسان‌جنوبی دومین استان بیابانی کشور به لحاظ وسعت است و با توجه به دفعات و تکرار پدیده گرد و غبار جزو 5 استان درگیر با گرد و غبار هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی بیان کرد: مهم‌ترین عاملی که عوامل طبیعی نیز تحت‌تأثیر آن است عامل انسانی بوده یعنی روند عادی زندگی انسان و برداشت از عرصه‌های منابع طبیعی در حوزه آب و خاک باعث می‌شود پدیده‌های دیگر نیز تشدید شود. برداشت بی‌رویه از منابع آبی باعث اُفت شدید منبع آب شده، بافت خاک، فرونشست زمین و برداشت خاک نیز باعث می‌شود که زمینه حمل رسوبات از این عرصه‌ها تشدید شود.

نصرآبادی اظهار کرد: در استان، مرتع ضعیفی داریم و برداشت بی‌رویه از این مرتع نیز باعث می‌شود بحث گرد و غبار تشدید شود. برداشت بی‌رویه از مراتع چند حالت دارد که هرکدام باعث می‌شود شاهد رشد منفی پوشش گیاهی باشیم. ورود بی‌رویه دام و از بین رفتن پوشش گیاهی یکی از دلایل است.

وی ادامه داد: تغییر کاربری عرصه مرتعی و جنگلی نیز یکی دیگر از دلایل فقر مرتع و در نتیجه وقوع گرد وخاک است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی گفت: این دلایل ذکر شده همه می‌تواند باعث وزش بادهای شدید و در نهایت وقوع گرد و خاک باشد.

نصرآبادی با اشاره به وزش باد در استان، افزود: وزرش بادهای 120 روزه در تمام استان وجود دارد اما در شهرستان‌های مرزی زیرکوه، درمیان، نهبندان و سربیشه بیشتر است.

وی بیان کرد: تا پایان سال گذشته حدود سه میلیون و 400 هزار هکتار اراضی تحت تاثیر فرسایش بادی در استان داشتیم که از این میزان بیش از یک میلیون و 300 هزار هکتار در کانون‌های بحرانی فرسایش بادی بود که طبق مطالعاتی که تا سال 1393 انجام شده 28 کانون در استان وجود داشته است.

وجود 35 کانون گرد و غبار در خراسان‌جنوبی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: در سال گذشته نیز با توجه به مطالعاتی که انجام شده تعداد کانون‌ها به 35 کانون افزایش پیدا کرده و عرصه‌های تحت تاثیر فرسایش بادی به 5 میلیون و 400 هزار هکتار و عرصه‌های تحت تاثیر بحرانی حدود سه میلیون و 400 هزار هکتار شده که این نشان دهنده روند رو به رشد عرصه‌های بیابانی استان است و رشد بیابان‌زایی استان نسبت به پایداری که داشتیم با توجه به خشکسالی‌های 20 ساله یکی از عوامل این مسئله بوده و عوامل محوری که به لحاظ طبیعی، انسانی و جغرافیایی در سطح استان موثر بوده باعث رشد بیابان در منطقه شده است.

نصرآبادی با بیان این‌که تالاب‌ها اگر خشک شود خود می‌تواند کانونی برای ایجاد گردوغبار باشد، گفت: در سال 1396 برای مبارزه با بیابان‌زایی اعتباری حدود 14 میلیارد تومان در نظر گرفته شد و اقدامات خوبی در زمینه‌های مختلف در استان انجام شده است اما در سال گذشته به دلیل مشکلاتی که در استان خوزستان به وجود آمد باعث شد نگرش کشور به سمت آن استان باشد و به دلیل محدودیت‌های اعتباری و حساسیت‌هایی که در این منطقه به وجود آمد اعتبارات استان خراسان‌جنوبی در خصوص بیابان‌زایی کاهش داشته باشد.

اختصاص 100 میلیون یورو اعتبار برای مقابله با گرد و غبار

وی اظهار کرد: با پیگیری‌هایی که به وجود آمده در سال جاری نیز اعتباری حدود 100 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی برای مقابله با گرد و غبار در نظر گرفته شده که امسال استان‌های کویری از جمله خراسان‌جنوبی را پوشش خواهد داد.

 

میزگرد گردوغبار در خراسان‌جنوبی

 

وجود 2 ایستگاه پایش هوا در استان

سید هادی هاشم‌آبادی رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی در خصوص ایستگاه پایش هوا در استان، اظهار کرد: در استان از سال 1390 اقدام به تهیه، خرید و نصب ایستگاه پایش هوا در شهرستان بیرجند کردیم که از سال 1391 آنالیزور سنجش ذرات گردوغبار به ایستگاه موجود اضافه شد.

وی افزود: در سال 1393 در شهرستان نهبندان نیز ایستگاهی برای سنجش ذرات گرد و غبار با پی‌اِم نصب شده و در حال حاضر در استان دو ایستگاه پایش هوا داریم.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی بیان کرد: دیتاهایی که در استان گزارش می‌شود بر اساس رصد ایستگاه شهرستان بیرجند بوده که کیفیت هوا را گزارش می‌کند.

هاشم‌آبادی گفت: تصمیم داریم دو ایستگاه دیگر به مجموعه ایستگاه‌های موجود در استان اضافه کنیم.

وی با بیان این‌که ایستگاه بیرجند در دو روز 30 و 31 تیرماه شاخص هوای ناسالم را برای خراسان‌جنوبی گزارش کرده، افزود: کیفیت هوا دسته‌بندی دارد که بر اساس شاخص AQI گزارش می‌شود و در مراحل خوب، قابل قبول، ناسالم برای گروه حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک دسته بندی می‌شود.

گزارش سه روز هوای ناسالم در خراسان‌جنوبی طی چهار ماه

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون سه روز هوای ناسالم و بسیار ناسالم در خراسان‌جنوبی گزارش شده است.

هاشم‌آبادی با بیان این‌که گرد و خاک طی هفته‌های اخیر در استان ناشی از وزش بادهای 120 روزه و خشکسالی‌ها در استان بوده، اظهار کرد: در سال گذشته 11 روز هوای ناسالم در استان گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: در خراسان‌جنوبی بیشتر آلودگی در بحث گرد و غبار و گازهای اُزون است.

رؤیا هدایتی‌زاده رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی نیز در این میزگرد در خصوص تالاب کجی نمکزار نهبندان و تاثیرات آن بر پدیده گرد و غبار در استان، بیان کرد: تالاب کجی نهبندان با توجه به خشکسالی‌های اخیر و کاهش بارندگی یکی از کانون‌های گرد و غبار شناسایی شده و پیگیر هستیم بتوانیم بحث پایداری تالاب و آبگیری آن را انجام دهیم.

وی اظهار کرد: اعتباراتی برای تالاب کجی نهبندان جذب شده و برای جلوگیری از پیشرفت تالاب قسمتی از آن درخت‌کاری شده و فعالیت‌هایی در راستای فرهنگ‌سازی برای تخریب کمتر تالاب انجام شده است.

رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی گفت: کاهش بوته‌کنی و جلوگیری از ورود دام به داخل تالاب از دیگر اقداماتی بوده که در خصوص تالاب کجی نهبندان انجام شده است.

هدایتی‌زاده اظهار کرد: پیگیر جذب اعتبارات دیگر برای تالاب جهت جلوگیری از خشک‌شدن تالاب و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار هستیم که فعالیتهای عمرانی در خصوص آبگیری تالاب انجام دهیم.

وی افزود: طی سال‌های گذشته با توجه به بارندگی‌هایی که ایجاد شده با ایجاد آب‌راه و کانال توانستیم آب را به داخل تالاب هدایت کنیم و طول دوره آبگیری تالاب را افزاش دهیم امسال نیز دنبال جذب اعتبارات برای تالاب و سایر مناطقی که تحت تاثیر کانون فرسایش بادی است بودیم که با همکاری ادارات مربوطه با شناسایی مناطق حساس برنامه‌هایی برای تالاب در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: در استان کمبودهایی در حوزه محیط زیست داریم و پیگیر هستیم که ایستگاه‌هایی در سطح استان با اولویت شهرستان‌های حساس داشته باشیم.

 

میزگرد گردوغبار در خراسان‌جنوبی

 

در ادامه خندان‌رو مدیرکل هواشناسی خراسان‌جنوبی نیز در خصوص بادهای 120 روزه در استان، گفت: اکثر نقاط استان تحت تاثیر بادهای 120 روزه بوده و شهرستان نهبندان و قسمت نوار مرزی و شرقی استان بسیار بیشتر تحت تاثیر بادهای 120 روزه است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بحث توپوگرافی منطقه در شرایط عادی نیز وزش باد در شهرستان‌های مرزی بیشتر است.

خندان‌رو با بیان این‌که در ایستگاه‌های هواشناسی پدیده‌های جوی را شناسایی می‌کنیم، گفت: یکی از پدیده‌هایی که در ایستگاه هواشناسی پایش می‌شود گرد و غبار است که بر اساس کاهش دید گزارش می‌شود و این نشان دهنده تعداد روزهای دارای گرد و غبار در استان است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی افزود: در چهار ماه ابتدای امسال در شهرستان نهبندان 24 روز گرد و غبار همراه با دید کمتر از 5 هزارمتر داشته‌ایم که اگر در بلندمدت مقایسه شود نشان دهنده 80 درصد افزایش است.

خندان‌رو اظهار کرد: در سال گذشته شرایط نسبت به 10 تا 15 سال گذشته بدتر بوده که در نهبندان 35 روز در چهار ماه اول سال همراه با گردوغبار گزارش شده که بلند‌مدت در نهبندان 14 روز است.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در شهرستان طبس نیز سال گذشته 29 روز و امسال 21 روز همراه با گردوغبار گزارش شده و در مرکز استان نیز سال گذشته 20 روز و امسال 9 روز همراه با گرد و غبار گزارش شده که در بلندمدت برای بیرجند در چهار ماه اول سال 12 روز است.

خندان‌رو گفت: آمار را که بررسی می‌کنیم مشاهده می‌شود در بلندمدت برای شهرستان طبس و شهرستان‌های جنوبی استان آمار روزهای همراه با گرد و غبار قابل توجه است و آمارهای اخیر نشان دهنده آن بوده که تعداد روزهای گرد و غبار در استان در حال افزایش است.

وی با بیان این‌که یکی از دلایل کاهش گرد و غبار، بارندگی است، افزود: هر سال که افزایش بارندگی داشتیم گزارش‌ها حاکی از کاهش روزهای گرد و غباری در استان بوده و خشکسالی تعداد روزهای همراه با گرد و غبار استان را تشدید کرده است.

نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی نیز در ادامه اظهار کرد: پدیده گرد و غبار همان‌طور که موضوعی در مقیاس بین‌المللی است باید مقابله با آن نیز در سطح بین‌المللی انجام شود که در خراسان‌جنوبی پروژه‌های بین‌المللی برای مقابله با گرد و غبار در نظر گرفته و انجام شده بدون این‌که به وضعیت معیشت و اشتغال مردم منطقه آسیب وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: پروژه شاهرخت یا آهنگران در منطقه زیرکوه، ترسیب کربن در سربیشه و موضوع اراضی جنگلی در سرایان از جمله پروژه‌هایی بوده که در راستای مقابله با گرد و غبار انجام شده است.

نصرآبادی بیان کرد: در مقیاس ملی کارگروه مبارزه با گردوغبار تشکیل شده و برای اقدامات انجام شده اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص مقابله با گردوغبار، اظهار کرد: نهال‌کاری، ذخیره نزولات جوی، اجرای سازه‌های آبخیزداری در مناطق مختلف، ایجاد شیار، مالچ‌پاشی در دو نقطه استان شامل طبس و سرایان، ایجاد بادشکن زنده و غیر زنده، مبارزه با آفات، جایگزنی سوخت‌های فسیلی و توسعه و ترویج انرژی‌های نو با توزیع آبگرمکن خورشیدی از جمله اقداماتی بوده که برای مقابله با گرد و غبار انجام شده است.

نصرآبادی گفت: اقدامات فرادستگاهی و همکاری عمومی چند دستگاه از جمله اقداماتی است که باید در راستای مقابله با گرد و غبار انجام شود.

وی افزود: بحث توسعه معادن و ورود دام باید با توجه به ظرفیت استان و توجه به اشتغال و معیشت باشد و از همه مهم‌تر منابع آبی باید مدیریت شود چراکه همه این اقدامات مستقیم و غیرمستقیم با پدیده گرد و غبار و خشکسالی در ارتباط است.

هدایتی‌زاده رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی نیز در خصوص مقابله با گرد و غبار، گفت: ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار تشکیل شده و چندین سازمان عضو هستند که وظیفه محیط زیست هماهنگی و نظارت است.

نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی نیز اظهار کرد: یکی از شاخص‌های اصلی در خصوص مقابله با گرد و غبار و سایر اقدامات دیگر جلب مشارکت مردم برای انجام پروژه‌های ملی است که در این راستا سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان مشارکت مردم را در خصوص پروژه‌های ملی داشتیم.

وی اظهار کرد: خراسان‌جنوبی علی‌رغم وجود حساسیت‌های گرد و غبار شرایط مناسبی دارد و دلیل آن همکاری مردم است که در مناطق مختلف استان شاهد همکاری مردم در زمینه‌های مختلف هستیم.

در ادامه هدایتی‌زاده رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی تصریح کرد: قبل از وقوع گرد و غبار باید زیرساخت‌های لازم برای جلوگیری از پدیده گردوغبار فراهم شود و تمام دستگاه‌های ذیربط برای مقابله همکاری داشته باشند.

همچنین نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به هدر رفت روان‌آب‌ها، گفت: هدررفت روان‌آب‌ها و فرسایش آبی یکی از دلایل ایجاد کانون‌های گرد و غبار است که اگر در حوزه آبخیزداری و ذخیره‌سازی روان‌آب‌ها تلاش شود شاهد کاهش ایجاد گرد و غبار خواهیم بود.

53 درصد استان متاثر از خشکسالی بسیار شدید است

خندان‌رو مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش تعداد روزهای همراه با گرد و غبار توصیه می‌شود اطلاعیه‌ها و هشدارهای هواشناسی جدی گرفته شود و مردم آمادگی لازم را داشته و از حضورهای غیرضروری بیرون از خانه خودداری کنند. کشاورزان نیز به توصیه‌ها حتما توجه کنند که شاهد کاهش خسارات ناشی از گرد و غبار و طوفان باشیم.

وی بیان کرد: علی‌رغم بارندگی‌هایی که تاکنون شاهد بودیم اما همچنان بحث خشکسالی وجود دارد و در یک بازه 120 ماهه که بررسی شده و به خردادماه سال جاری منتهی شده، شاهد 5 درصد مساحت استان متاثر از خشکسالی خفیف، 30  درصد خشکسالی متوسط، 12 درصد خشکسالی شدید و 53 درصد مساحت استان همچنان متأثر از خشکسالی بسیار شدید بودیم.

خندان‌رو گفت: بارندگی در حد خود نسبت به سال گذشته خوب بوده اما ارقامی که وجود دارد نشان‌دهنده آن است که صددرصد مساحت استان متاثر از خشکسالی است.

خشکسالی در خراسان‌جنوبی ادامه‌دار است

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی تأکید کرد: لازم است مردم و مسئولان توجه داشته باشند و بدانند که بحث خشکسالی همچنان در خراسان‌جنوبی ادامه‌دار است.

در ادامه نصرآبادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر باید شرایط موجود را پذیرفت و درک کرد که در استان کویری قرار داریم.

وی خاطرنشان کرد: باید حساسیت‌ها را درک کرده و بپذیریم که از نظر مسائل زیست محیطی، آب، خاک و گیاه شرایط استان خاص است و هر تصمیمی که قرار است گرفته شود باید این حساسیت‌ها را در نظر گرفت و هر اقدامی که قرار است صورت گیرد باید فراگیر باشد. همه با هم به فکر راهکارهای عملی باشیم و به سمت تعادل بخشی در استان برویم.

هاشم‌آبادی رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی نیز در ادامه اظهار کرد: قانون حفاظت از خاک ابلاغ شده که باید به آن دقت شود و در بحث جلوگیری از تخریب معادن و به تبع کاهش گرد و غبار اقدامات صحیح انجام شود.

هدایتی‌زاده رئیس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی نیز تأکید کرد: توسعه پایدار باید به صورت هدفمند اتفاق بیفتد تا شاهد هدر رفت منابع در استان نباشیم.

انتهای پیام/

  • میزگرد گردوغبار در خراسان‌جنوبی
  • میزگرد گردوغبار در خراسان‌جنوبی
  • میزگرد گردوغبار در خراسان‌جنوبی
https://www.dana.ir/1508987
ارسال نظر
نظرات