شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 14:37 منتشر شده در مورخ: 1398/05/12 شناسه خبر: 1509512
بوستان چشمه بی بی حبش کنگان و خطر جدی برای از بین رفتن سیستم اکولوژیک+ تصویر
بوستان چشمه بی بی که اخیرا توسط شهرداری کنگان طراحی و در حال اجرا و با ظاهری نیمه کاره در دست افتتاح است با معضلات و خطرات بسیار جدی در زمینه های های اکولوژیکی، طراحی و اجرا روبروست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل سپاس،در سال های اخیر اهمیت وجود فضای سبز در سطح شهرها بیش از پیش نمایان شده است. به همین خاطر مسئولان شهری می‌کوشند تا این دست از فضا ها را در نقاط مختلف شهر گسترش دهند.

 فقدان رویکردهای اکولوژیک در طراحی و برنامه ریزی شهری، پایداری شبکه اکولوژیک شهری را دچار اختلال کرده و به همین دلیل نیز ساختار و کارکردهای اکولوژیک شهری با اشکال مواجه شده و پایداری آنها در معرض آسیب جدی است.

بوستان چشمه بی بی که اخیرا توسط شهرداری کنگان طراحی و در حال اجرا و با ظاهری نیمه کاره در دست افتتاح است با معضلات و خطرات بسیار جدی در زمینه های های اکولوژیکی، طراحی و اجرا روبروست. در طراحی و اجرای این بوستان ( که البته طرح اجرا شده فعلی شبیه طرح آبروها و آبنماهای پیاده روهاست)، به خطری جدی برای از بین بردن سیستم اکولوژیک چشمه بی بی حبش تبدیل شده است.

در این طراحی از یک طرف به از بین بردن گونه های بومی منطقه که سالیان سال در این مکان روییده و رشد کرده اند (از جمله درخت های بسیار زیبا و سازگار نخل و کنار) اقدام شده، و از طرفی دیگر هیچ اقدامی اصولی ای جهت جانمایی و کاشت این درختان صورت نگرفته است.

طرح اجرا شده فعلی بسیار مبتدیانه و محدود به محدوده ای کوچک شده و با مشاهده کانالهای آب اجرا شده به نظر می رسد آب چشمه فقط به همین ناحیه محدود شده است که این اقدام به خطری جدی جهت نابودی درختانی که در قسمت های غربی واقع شده اند تبدیل شده است.

در طراحی پارک های جنگلی در صورت عدم داشتن بودجه کافی، در ابتدا طرح کلی پارک تهیه و فاز بندی می شود. در این بوستان بسیار وسیع نیز می بایست طرح در چندین فاز دیده شده به طوری که هم این بوستان به طور اصولی قابل توسعه بوده و هم طرح اجرا شده فعلی، خطری برای سایر درختان و گونه های فعلی نداشته باشد.

در این طرح (که بسیار مبتدیانه به نظر می رسد)، نواقص و ایرادت بسیاری مشاهده می گردد که عنوان وار در ذیل آمده است:

1- عدم وجود طرحی مناسب برای خود چشمه که محل خروج آب را می توان با طرحی بسیار زیبا اجرا کرد.

2- طراحی و جانمایی اصولی فضای سبز (در نواحی پیرامون و شیب ها) و درختان جهت ایجاد محیطی زیبا و تامین فضایی دنج و خنک به هیچ عنوان صورت نگرفته است.

3- درخت ها و گونه های اجرا شده در قسمت شمالی فضای موجود بومی منطقه نبوده و به شکلی بسیار نامناسب و نامنظم کاشته شده اند.

4- عدم وجود فضاهای پارکینگ، پارک بازی کودکان، محیط نشاط بزرگسالان، سرویس بهداشتی، نمازخانه، پیست مخصوص دوچرخه سواری و پیاده روی، شهربازی، یادمان دفاع مقدس و شهدا، روشویی و شیرآبه، بوفه ها و فروشگاه های مورد نیاز، زباله دان و ...

5- به لحاظ اجرایی و مشخصات فنی مشاهده می گردد که در حوضچه ها و کانالها ی آب اجرا شده از مصالح نامناسب استفاده شده همچنان که همین الان قبل از افتتاح نیز در کف آنها ترک های گسترده ای مشاهده می شود که نفوذ آب به زیر کف حوضچه، تخریب سریع آن را در می خواهد داشت. بحث آب بندی و مصالح مناسب جهت آب بندی نیز رعایت نشده است. در دیوار های کانالها نیز می بایست بجای سنگ ساختمانی از سنگ های چینی طبیعی مخصوص نما استفاده شود.

 

انتهای پیام/

https://dana.ir/1509512
ارسال نظر
نظرات