شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 18:38 منتشر شده در مورخ: 1398/05/13 شناسه خبر: 1509929
ازدواج آسان و کاهش توقعات، راه حل مشکلات جوانان
بی جهت نیست که [به تأخیر انداختن ازدواج] بسیارى از جوانان را گرفتار ناراحتى هاى روانى و اضطراب و کج خلقى و پراکندگى فکر و بى اعتنایى به زندگى و ناامیدى و بدبینى کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل سپاس ؛ امروزه زندگى اجتماعى، در بسیارى از قسمت ها، از صورت یک زندگى طبیعى و صحیح خارج شده، که یک نمونه آن کاهش شدید ازدواج، و روى آوردن جوانان به زندگى مجردی است.

کاهش ازدواج و توسعه تجرّد، یک نوع سیستم زندگى بدون احساس مسئولیّت ، قطع پیوندهاى اجتماعى و بى تفاوتى در برابر رویدادهاى اجتماعى است که یک فاجعه بزرگ براى جوامع بشرى محسوب می شود.

از نظر اخلاقى نیز افراد مجرّد هرگز یک «انسان کامل» نخواهند بود، زیرا بسیارى از مفاهیم اخلاقى از قبیل وفا، گذشت، جوانمردى، عاطفه، محبّت، فداکارى و حق شناسى، بیش از همه جا در محیط خانواده و زندگى مشترک همسران و فرزندان تحقّق مى یابد و کسانى که از این زندگى دورند به این مفاهیم کمتر آشنایى دارند.

هم چنین مسأله پاسخ به نیاز طبیعى جسم و روح، و واکنش هاى نامطلوب روانى و جسمى که بر اثر پاسخ نگفتن به این نیاز قطعى و مسلّم پیدا مى شود خود داستان جداگانه اى دارد؛ چرا که اگر غریزه جنسی به صورت صحیح مدیریت نشود خرد کننده ترین ضربت را بر پایه خوشبختى و سعادت جوانان خواهد زد و سرنوشت آنها را به کلى دگرگون خواهد ساخت.

بی جهت نیست که (به تأخیر انداختن ازدواج) بسیارى از جوانان را گرفتار ناراحتى هاى روانى و اضطراب و کج خلقى و پراکندگى فکر و بى اعتنایى به زندگى و ناامیدى و بدبینى کرده است.

همۀ این مسائل نشان می دهده سخت گیری ها در ازدواج مشکلی را حل نمی کند به جز اینکه مشکلات را افزایش می دهد لذاباید مسائل اجتماعی نظیر ازدواج را آسان گرفت تا زندگی شیرین شود و در نهایت اجتماع حرکت کند.

لذا اسلام در مورد فرزندان مسئولیت سنگینى بر دوش پدران افکنده، و پدرانى را که در این مسئله حیاتى بى تفاوت هستند شریک جرم انحراف فرزندانشان شمرده است؛ چنان که در حدیثى از پیامبر صلی الله علیه و آله مى خوانیم: «من ادرک له ولد و عنده ما یزوجه فلم یزوجه، فاحدث فالاثم بینهما؛ کسى که فرزندش به حد رشد رسد و امکانات تزویج او را داشته باشد و اقدام نکند، و در نتیجه فرزند مرتکب گناهى شود، این گناه بر هر دو نوشته مى شود»

انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1509929
ارسال نظر
نظرات