شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 16:07 منتشر شده در مورخ: 1398/05/15 شناسه خبر: 1510565
معاون صنایع کوچک خراسان شمالی عنوان کرد

نیاز جدی خوشه‌های صنعتی خراسان شمالی به تامین اعتبار

نیاز جدی خوشه‌های صنعتی خراسان شمالی به تامین اعتبار
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی گفت: خوشه های صنعتی برای اجرای برنامه های عمل خود به منظور هدایت واحدهای تولیدی پیشروی خود در مسیر توسعه به تامین اعتبارات نیاز جدی دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد حسینی پور،معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره تشکیل خوشه های صنعتی در خراسان شمالی اظهار کرد: تشکیل خوشه های صنعتی بر اساس شناسایی ظرفیت های بالقوه هر منطقه ای که مستعد رشد و توسعه هستند، صورت می گیرد تا این ظرفیت های بالقوه با حمایت دستگاه های پشتیبان در مسیر توسعه قرار گیرند.

به گفته حسینی پور، تشکیل خوشه های صنعتی به واحدهای صنعتی در حال تولید کمک می کند تا این واحدها به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری ارتقا پیدا کنند همچنین روان سازی امور، بهبود کیفیت تولیدات و بهبود فضای کسب و کار برای این واحدها نیز فراهم شوند.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که برنامه تشکیل خوشه های صنعتی در خراسان شمالی در سال 89 کلید خورد و مطالعات آن آغاز شد، عنوان کرد: در همین راستا، شناسایی و بررسی ظرفیت های صنعتی استان که امکان تشکیل خوشه های صنعتی برای آنها وجود داشت، انجام شدند.

وی افزود: اولین خوشه صنعتی در استان در سال 90 برای واحدهای تولیدی آبنبات و دومین خوشه صنعتی نیز در آذر ماه همان سال برای فرش های دست بافت استان شکل گرفتند.

حسینی پور همچنین بیان کرد: در سال 96 نیز خوشه صنعتی پلاستیک در استان که از مصوبات ابلاغی فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به شرکت شهرک های صنعتی استان بود نیز انجام شد که برای این خوشه چشم اندازها، برنامه های عمل تعریف و نهادهای پشتیبان برای حمایت از این خوشه نیز مشخص شدند.

وی بیان کرد: در سال 96 این خوشه صنعتی در استان شکل گرفت که در همان سال، تعداد واحدهای فعال در استان که محصولات پلاستیکی از جمله نایلون، یونولیت، لوله های پلی اتیلن تولید می کردند 49 واحد بودند که در حال حاضر به 57 واحد رسیده اند.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که برای هیچ واحد صنعتی از یک رسته شغلی اجباری وجود ندارد که عضو خوشه صنعتی همان رسته شغلی شود، گفت: واحدهایی که عضو خوشه صنعتی تشکیل شده، بشوند و پای کار باشند، آنها واحدهای صنعتی پیشرو همان خوشه می شوند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی افزود: در خوشه صنعتی پلاستیک استان به طور میانگین 30 واحد فعال در تولید محصولات پلاستیکی عضو واحد صنعتی پیشروی این خوشه شده اند تا در راستای اهداف تعریف شده، مسیر توسعه را طی کنند.

خوشه های صنعتی از مشکلات اقتصادی کمتر  لطمه می بینند

وی درباره اقدامات صورت گرفته برای این واحدهای صنعتی پیشرو در خوشه صنعتی پلاستیک استان ( از سال 96 تا به کنون)، اظهار کرد: برگزاری دوره های آموزشی برای این واحدها به منظور استانداردسازی سطح تولیدات خود با بازارهای هدف، بهبود بخشی فرمولاسیونی به تولیدات آنها، حمایت برای حضور در نمایشگاه های ملی و بین المللی از جمله اقداماتی بوده اند که برای این واحدها میسر شده اند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: این واحدهای پیشرو در خوشه صنعتی پلاستیک استان درصدد تشکیل انجمن صنفی برآمده اند تا از این طریق مشکلات پیش روی تامین و خرید مواد اولیه خود را مرتفع کنند که البته هنوز منتظر اخذ مجوز هستند.

حسینی پور افزود: آنان قصد دارند سرمایه های خود را برای خرید مواد اولیه تجمیع کنند تا مجزا از بورس پتروشیمی، مواد اولیه خود را خریداری کنند.

با این وجود، وی در بخش دیگری از سخن خود، به مشکلات پیش روی این واحدهای پیشرو در خوشه صنعتی پلاستیک استان اشاره کرد و گفت: اجرای برنامه های تدوین شده برای خوشه های صنعتی به تامین اعتبار احتیاج دارد و درصورتیکه اعتبار لازم تامین نشود دستگاه های پشتیبان معرفی شده، توان حمایت ندارند هرچند که می خواهند پای کار باشند.

وی اعلام کرد: از سال 90 تا به کنون تنها نهاد پشتیبان از سه خوشه اشاره شده شرکت شهرک های صنعتی استان بوده است که برای اجرای برنامه های عمل این خوشه از منابع داخلی خود همچنین دریافت منابع ملی از سازمان صنایع کوچک استفاده کرده است.

افزون بر این، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی تصریح کرد: علاوه بر وجود مشکل اعمال تحریم ها بر کشور و وجود تورم قیمت ها که بر وضعیت تولید اثر گذاشته است همچنین دستورالعمل های قانونی که برای بیمه تامین اجتماعی، مالیات و ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده اند فضای کسب و کار را برای این واحدهای صنعتی صنایع کوچک سخت تر کرده است.

وی گفت: مسئولان، قانون بیمه تامین اجتماعی و مالیات که برای صنایع مادر در نظر گرفته اند همان دستورالعمل ها را برای خوشه های صنعتی صنایع کوچک نیز در نظر گرفته اند درحالیکه برای خوشه ها باید قوانین دست و پا گیر را حذف و امتیازات ویژه ای را در نظر بگیرند.

وی اعلام کرد: با توجه به مشکلات اشاره شده، با این وجود، تا به کنون تبعیت واحدهای تولیدی پیشرو در این خوشه صنعتی از برنامه های در دستور کار موجب شده است تا این واحدها از این شرایط لطمه کمتری ببینند.

حسینی پورعنوان کرد: با توجه به اینکه در سال جاری وزارت صمت خوشه پلاستیک استان را به عنوان خوشه برتر کشور معرفی کرد، امیدوار هستیم مسئولان برای تحقق برنامه های تدوین شده برای خوشه ها و حرکت واحدهای عضو خوشه های صنعتی در مسیر توسعه، بازنگری در قوانین بیمه ای و مالیاتی را در دستور کار و حمایت های تسهیلاتی ارزان قیمت را مد نظر قرار دهند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1510565
ارسال نظر
نظرات