شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 11:16 منتشر شده در مورخ: 1398/05/26 شناسه خبر: 1510918
عضو کمیسیون اجتماعی در گفتگو با دانا:

بررسی طرح کودک همسری در مجلس نه اولویت دارد نه ضرورت/ برخی نمایندگان به جای سیاست های تشویقی ازدواج به دنبال قوانین دست و پاگیر رفته اند/ آقایان؛ شان مجلس این نیست

بررسی طرح کودک همسری در مجلس نه اولویت دارد نه ضرورت/ برخی نمایندگان به جای سیاست های تشویقی ازدواج به دنبال قوانین دست و پاگیر رفته اند/ آقایان؛ شان مجلس این نیست
عباس گودرزی با بیان اینکه طرح این موضوع در صحن علنی نه تنها اولویت ندارد بلکه ضرورت هم ندارد خاطر نشان کرد: سن ازدواج از زمان بلوغ شرعی دختر بنابر اقتضای شرایط فرد است و نباید این محدودیت ها را ایجاد کرد.

عباس گودرزی،عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص طرح مجدد کودک همسری و تلاش برخی نمایندگان برای افزایش سن ازدواج اظهار داشت: موافقان طرح بر آمارهایی اتکا می کنند مبنی بر این که در بین دختران زیر 16 سال عمده  دلیل طلاق کم بودن سن آن ها است؛ اما هیچ آمار و ارقام رسمی و دقیقی برای این ادعا وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دلیل اصرار این نمایندگان در تصویب این طرح و فوریت بخشیدن به آن قابل درک نیست عنوان کرد: به جای اینکه سیاست های تشویقی در بالا بردن نرخ ازدواج را در دستور کار قرار دهیم موضوعاتی را در دستور کار قرار داده‌اند که آمار ازدواج و سن آن را محدود می کند و قوانین دست و پاگیری خواهد بود که طبق شرع مقدس و عرف متشرعین بخواهد تصمیم به ازدواج بگیرد و بخواهد بر سر راه این ها موانعی ایجاد شود.

عضو کمیسیون اجتماعی با بیان اینکه طرح این موضوع در صحن علنی نه تنها اولویت ندارد بلکه ضرورت هم ندارد خاطر نشان کرد: سن ازدواج از زمان بلوغ شرعی دختر بنابر اقتضای شرایط فرد است و نباید این محدودیت ها را ایجاد کرد.

گودرزی در ادامه افزود: علت پافشاری به دلیل عدم تشخیص اولویت ها و مسائل اصلی و مهم است و شاید بخشی هم ناخواسته به نگاهی که پشت صحنه وجود داشته باشد که به دنبال ایجاد محدودیت در سیاست های مربوط به ازدواج و کانون خانواده باشد.

وی همچنین گفت: باید سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها در جهت تسهیل ازدواج باشد؛ آیا این افراد برای تصویب و اجرایی کردن این امور کاری کرده اند؛ ما قوانین بر زمین مانده زیادی در حوزه خانواده و ازدواج جوانان داریم که مورد توجه قرار نمی‌گیرد و به موضوعاتی پرداخته می شود که اساسا شان مجلس این نیست.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه این موضوعی است که شارع مقدس آن را تعریف کرده و این در حوزه تشخیص مجلس نیست و نمی تواند در آن ورود کندتصریح کرد:  من نه تنها مخالفم بلکه صلاح هم نمی دانم مجلس در آن وارد شود.

گودرزی در ادامه افزود: نمی خواهم کسی را متهم به حرکت عمدی در این مسیر کنم؛ اما تصویب این طرح همان اثر اجرای سند ۲۰۳۰ را در پی خواهد داشت؛ بالابردن سن ازدواج و لطمه زدن به کانون خانواده و تحدید نسل نتیجه این اقدام خواهد بود.

وی با بیان اینکه در جامعه ما به اندازه کافی موانعی و عوامل کاهش جمعیت و بالا رفتن سن ازدواج وجود دارد خاطرنشان کرد:  توسعه فرهنگ زندگی مجردی در جامعه وجود دارد به جای اینکه این دسته از نمایندگان از طریق قانونگذاری برای مقابله با این موانع وقت بگذارند به جای آن از طریق مجاری قانونی بخواهند با سیاست های جمعیتی و قوانین روی زمین مانده برای تسهیل ازدواج جوانان مانع ایجاد کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت: یک عده ای آدرس غلط به افکار عمومی می دهند و این طرح را در جهت تحکیم بنیاد خانواده معرفی می کنند و قطعا این طرح مخالف تحکیم بنیان خانواده ها خواهد بود و تلاش ما این خواهد بود که طرح به تصویب نرسد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1510918
ارسال نظر
نظرات