شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 12:19 منتشر شده در مورخ: 1398/05/20 شناسه خبر: 1511827
مطالبات در سکوت مانده؛
پاسخ تأمل‌برانگیر آقای مدیر به مشکلات خبرنگاران کرمانی/ مراسم بزرگداشت روز خبرنگار و بد سلیقگی های مسئولین
اگر خبرنگار از مشغله ی خود بگوید متاسفانه یا خوشبختانه مدیر خانه مطبوعات می گوید: «وقت را هدر ندهید و اجازه دهید خبرنگاران دیگر سوالاتشان را بپرسند»؛ درست روز گذشته بود که جناب خدیشی در نشست خبری دادخدا سالاری وقتی عده ای خبرنگار مدعی شدند که به بهانه های واهی برایشان در دادگاه پرونده درست شده است؛ این جمله را بیان داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از  راه آرمان؛ هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. از این رو « روز خبرنگار» به این مناسبت جان یافت.

امسال روز خبرنگار در سراسر کشور در سکوت برگزار شد. شاید قرار نیست کسانی که در طول روزهای سال بزرگداشت و مناسبت ها را به مردم یادآوری می کنند و هیچ تاریخ و اتفاقی از گذرشان پنهان نمی ماند، بزرگ داشته شوند.

البته باید دید بزرگ داشته شدن را در چه می بینید، این که در آن روز به مشکلات و دغدغه های شغل خبرنگاری پرداخته شود و یا بازهم به چرا و اگرهای پرژه های نیمه تمام، حقوق کارگران فلان کارخانه و یا اجرای فلان مصوبه  اختصاص داده شود.

اگر برای هر کارمند، کارگر و یا هر طیفی از مشاغل جامعه روز بزرگداشتشان به تفریح و گردش اختصاص داده شود برای خبرنگاران دقیقا داستان از جنس دیگری است.

روز بزرگداشت خبرنگاران کرمانی محصور شده در نشست خبری

در کرمان درست روز خبرنگار استاندار نشست خبری چند ساعته برگزار می کند و بالطبع خبرنگاران از دغدغه های مردم و مشکلاتشان می گویند ؛ کافی است در این روز نگاهی به عکاسان و خبرنگاران بیاندازی همه سر در گریبان دوربین و قلم هایشان فروبرده اند تا مبادا عکسی از چشم یا کلمه ای از قلم بیافتد.

 
 
 
 

البته بماند که دست اندرکاران استانداری برای انتخاب روز نشست کمی بی سلیقگی از خود نشان داده بودند ضمن آن که در این نشستِ بیش از دو ساعته، جواب سوال ها به “در حال بررسی هستیم” و یا “ما پی گیر هستیم” و یا آمار و ارقام ختم می شد. برای مثال نگاهی به آمار و ارقام استاندار در نشست خبری بیاندازیم:

استاندار کرمان گفت: در سال ۹۷، ۴۱ هزار و ۷۰۰ شغل ایجاد شده است و در اشتغال خرد و خانگی ۱۱ هزار و ۲۹۱ فقره تسهیلات با نرخ ۴ درصد به میزان ۱۵۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی بیان داشت: به غیر از اشتغال، کارورزی ۲ هزار و ۲۰۰ نفر نیز با ۹ واحد پذیرنده قرار داد بستند تا افراد بتوانند برای خود اشتغال ایجاد کنند در سال گذشته ۱۱ هزار نفر مشغول کار شدند.

فدایی با بیان اینکه اگر اشتغال روستاها را توسعه دهیم بخشی از مشکل حاشیه نشینی حل خواهد شد که دولت به این بحث توجه ویژه داشته است، گفت: یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص داده شده که در استان سال گذشته ۲ هزار و ۵۴ فقره تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت کرده ایم و ۵ هزار و ۳۰۰ شغل از این محل ایجاد شده که رتبه هفتم کشور را کسب کرده ایم.

وی افزود: ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۶۰ طرح نیمه فعال استان در سال گذشته پرداخت شده است و ۹۶۱ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید نیز پرداخت شده و رتبه پنجم کشور را داشتیم.

روز شنبه در جواب های دادخدا سالاری دادستان کرمان نیز ” پی گیر هستیم ” زیاد تکرار شد. مثالی از پاسخ ها:

دادستان کرمان با بیان اینکه دستور نصب کارتخوان در مطب پزشکان معالج از سوی دادسرا صادر شده است گفت: در این زمینه به طور جد پیگیر هستیم.

وی در خصوص اقدامات دادستان در تبلیغات خارج از عرف فضای مجازی گفت: در این زمینه پی گیری های لازم را انجام می دهیم.

وقت را هدر ندهید پاسخ مشکلات خبرنگاران

اگر هم خبرنگاری از مشغله ی خود بگوید متاسفانه یا خوشبختانه رئیس خانه مطبوعات می گوید: ” وقت را هدر ندهید و اجازه دهید خبرنگاران دیگر سوالاتشان را بپرسند” درست روز گذشته بود که جناب آقای خدیشی در نشست خبری دادخدا سالاری وقتی عده ای خبرنگار مدعی شدند که به بهانه های واهی برایشان در دادگاه پرونده درست شده است؛ این جمله را بیان داشت.

جای کمی تامل دارد این که مسئول محترم مدام تکرار می کند که “خبرنگاران کرمانی مطالبه گر نیستند” درحالیکه عده ای پاسخ می دهند که امنیتی برای ما نیست. آیا امنیت یک خبرنگار برای پی گیری خبرهایش جای سخن و بررسی نداشت؟

در حالیکه دادستان کرمان مدعی است که از خبرنگاران  حمایت می کند اما در آن جلسه خبرنگارانی بودند که دلشان پر بود و می گفتند هنوز برای خبری که از جنس” حقوق مردم” بوده است در میان پله های دادگاه در رفت و آمدند اما در این جلسه مثل همیشه ” سکوت ” سرلوحه کردند.

راستی چند بار اتفاق افتاده است که استاندار و یا مسئولی که شاید بتواند گره ای از مشکلات خبرنگاران باز کند، تنها به  نشست خبری اکتفا نکرده و به بررسی دغدغه های خبرنگاران پرداخته باشد؟ خبرنگاران همیشه مطالبه گر حقوق مردم هستند اما چه کسی باید مدافع و مطالبه گر حقوق خبرنگاران باشد.مسکن، بیمه، وام، حقوق کم و دشواری های رفت و آمد برای پوشش های خبری بدون شک مشکلاتی است که در طول سال ها از دغدغه های خبرنگاران بوده است.

البته دو راز انتظار نیست. وقتی نشست ها به بهانه ی روز خبرنگاراست اما هدف بیان گزارش عملکرد مسئول، خب دیگر معلوم است که قرار نیست از دغدغه های خبرنگاران گفته شود حال این جلسه نشست خبری استاندار باشد یا دادستان…

البته نباید یکطرفه رفت این که استاندار و یا هر مسئولی که “نشست خبری” به بهانه ی روز خبرنگار برگزار می کند به واقع روز گرانبهای خود را به خبرنگاران اختصاص داده که این خود یک هدیه ی بزرگی است برای وام داران خبر تا شاید در چنین روزی بتوانند پاسخ سوال هایی که همواره پشت خط تلفن ها بی جواب مانده است را بیابند.

از این ها بگذریم که دردی است از گذشته و تا آینده پابرجا…

بی سلیقگی خانه مطبوعات در انتخاب بزرگداشت روز خبرنگار

در این میان بی سلیقگی خانه مطبوعات در انتخاب بزرگداشت روز خبرنگار باور نکردنی است. درست روز عرفه، آن هم در ساعتی که این دعا در مکان های مذهبی کرمان خوانده می شود.

حال اگر خبرنگاران به دنبال خواندن دعای عرفه هم نباشند حداقل به دنبال پوشش خبری این مراسم که خواهند بود. اگر چه رئیس خانه مطبوعات در اعتراض برخی به زمان برگزاری مراسم بزرگداشت روز خبرنگار؛ بیان داشت:مراسم بزرگداشت روز خبرنگار را  بعد از خواندن دعای عرفه گذاشته ایم اما احوالات زمان برگزاری مراسم دعای عرفه در مساجد و مکان های مذهبی چیز دیگری را گواهی می دهد.

به نظر می رسد آن‌هایی که بر مسند قدرت هستند تنها به دنبال برگزار کردن نمادین این مراسم اند و سخنرانیها و تجلیل ها مراسمی نمایشی شده است که بیش از آنکه به دنبال دغدغه ی خبرنگاران باشد برای به محاق راندن حداقل های این حرفه است.

گزارش: پسند

انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1511827
ارسال نظر
نظرات