شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:45 منتشر شده در مورخ: 1398/05/20 شناسه خبر: 1511878
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی عنوان کرد

افزایش ۱۰ برابری تعداد دام سبک سیستم مزرعه‌ای در خراسان شمالی

افزایش ۱۰ برابری تعداد دام سبک سیستم مزرعه‌ای در خراسان شمالی
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از افزایش بیش از 10 برابری تعداد دام سبک استان در سیستم مزرعه ای طی دو سال اخیر خبر داد و گفت: این افزایش متاثر از افزایش تعداد دامپروری های صنعتی و نگهداری دام های سبک اصلاح نژاد شده، است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ احمد داوطلب، مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک در این باره اظهار کرد: در حال حاضر در خراسان شمالی دو میلیون و 36 هزار راس دام سبک پرورش و نگهداری می شوند.

به گفته داوطلب، در سطح استان تعداد 31 هزار و 720 راس آن گوسفند پروراری در 188 واحد مزرعه ای و 31 هزار و 663 راس آن گوسفند داشتی در 72 واحد مزرعه ای و مابقی گوسفندهای پررواری و داشتی نیز با چرا در مراتع پرورش و نگهداری می شوند.

وی با تصریح بر این مطلب که پرورش گوسفند پرواری و داشتی در سیستم مزراعه ای ( سیستم بسته با تغذیه علوفه دستی) به صرفه تر است و طی سال های اخیر نیز قیمت خرید و فروش دام بالا رفته است، عنوان کرد: در همین راستا، در استان تقاضا برای راه اندازی واحدهای پرورش و نگهداری دام سبک در سیستم مزرعه ای بیشتر شده است به گونه ای که در حال حاضر برای راه اندازی 9 واحد بره پرواری در سیستم مزراعه ای به ظرفیت 39 هزار و 50 راس و 14 واحد گوسفند داشتی در سیستم مزرعه ای به ظرفیت سه هزار و 581 راس مجوز به منظور سرمایه گذاری در استان صادر شده اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه طی دو سال اخیر راه اندازی واحدهای دامپروری ( دام سبک ) در سیستم مزرعه ای بسیار زیاد شده، اعلام کرد: در این واحدها که پرورش دام سبک مبتنی بر نگهداری دام های اصلاح نژاد شده و تغذیه علوفه دستی فرموله شده هستند، شاهد هستیم که طی این مدت تعداد دام سبک استان در این سیستم مزرعه ای تا بیش از 10 برابر افزایش یافته است .

با این وجود، داوطلب در ادامه با تاکید بر این نکته که دام سبک یک ظرفیت تک محصولی نیست که این ظرفیت علاوه بر تولید گوشت، ظرفیت های لبنی،پشم، پوست و ضایعات را نیز دارا است، اظهار کرد: در همین زمینه در سطح استان باید صنایع تبدیلی و تکمیلی برای بهره برداری هر چه بهتر و بیشتر از  این ظرفیت های اشاره شده شکل بگیرند و تقویت شوند.

وی گفت: در خراسان شمالی باید کارخانجات فرآوری شیر دام سبک، صنعت دباغی، فرآوری پشم و خط فرآوری ضایعات دام سبک در کشتارگاه صنعتی راه اندازی شوند.

وی در بخش دیگری از سخن خود به پرورش دام سنگین در استان نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در خراسان شمالی 80 هزار راس دام سنگین وجود دارد که 80 درصد از این دام در شرایط روستایی و 20 درصد دیگر نیز شامل شش هزار و 670 راس گوساله پرواری در 105 واحد و پنج هزار و 444 راس گاو شیری در استان در 110 واحد به صورت صنعتی پرورش و نگهداری می شوند.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: البته برای راه اندازی 9 واحد پرورش صنعتی گاو شیری به ظرفیت 850 راس و هشت واحد پرورش صنعتی گوساله پرواری به ظرفیت 470 راس نیز مجوز سرمایه گذاری صادر شده اند.

وی در خاتمه با بیان اینکه از دام سنگین موجود در استان 165 هزار تن شیر تولید می شود، تاکید کرد: کارخانجات لبنی استان باید خطوط تولید خود را متنوع تر و به روزتر کنند تا ظرفیت پذیرش شیر بیشتری از این حجم تولید داشته باشند.

داوطلب افزود: این در حالی است که در حال حاضر فقط 50 درصد از شیر تولیدی استان توسط کارخانجات داخلی استان خریداری می شود و مابقی شیر به کارخانجات لبنی خارج از استان ارسال می شوند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1511878
ارسال نظر
نظرات