شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 10:13 منتشر شده در مورخ: 1398/05/22 شناسه خبر: 1512169
تحلیل دستیاران تحقیقاتی بین‎الملل از اشتغال و صنعت دفاعی در آمریکا؛
دلارهای مالیات‎دهندگان صرف حقوق‎های نجومی مدیران ارشد اجرایی شرکت‎های تسلیحاتی می‎شود/ افزایش پرداخت دلار به شرکت‎های سازنده سلاح و موج بیکاری در آمریکا
شرکت اسلحه‎سازی لاکهید همچنان برای کسب پول بیشتر از مالیات‎دهندگان به اشتغال‎زایی کاذب و گروکشی سیاسیِ مشاغلِ کارمندان فعلی ادامه می‎دهد. ترامپ نیز به دنبال پول بیشتر برای پنتاگون و ترویج معاملات تسلیحاتی با کشورهایی مانند عربستان سعودی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ "نیا هَریس" و "کاساندرا استیمپسون" دستیاران تحقیقاتی در مرکز سیاست بین‎الملل در وبلاگ آمریکایی لوبلاگ در مورد اشتغال‎زایی حیله‎گرانه دولت کنونی آمریکا نوشتند، ماریلین بار دیگر ترامپ را گمراه کرد. این یک ستاره سینما نیست، بلکه "ماریلین هیوسن" رئیس شرکت لاکهید مارتین، پیمانکار ارشد دفاع کشور و بزرگترین تولیدکننده سلاح در جهان است.

 

 

در ماه گذشته به نظر رسید که دونالد ترامپ و هیوسن جدا نشدنی هستند. آنها با یکدیگر در یکی از شرکت های تابعه لاکهید در میلواکی وارد صحنه شدند.

ترامپ سه لایحه مبنی بر توقف فروش سلاح های لاکهید (و دیگر شرکت ها) به عربستان سعودی را وتو کرد. "ایوانکا" دختر ترامپ نیز به تازگی با هیوسن به یک مکان فضایی لاکهید سفر کرده است.

در 15 جولای، حساب رسمی توئیتری کاخ سفید ویدئویی از مدیرعامل شرکت لاکهید (ماریلین هیوسن) در حال اغراق در مورد خواص سیستم دفاع موشکی شرکت تاد (THAAD) توئیت و ادعا کرد که آن شرکت از 25000 کارگر آمریکایی حمایت می کند.

هیوسن نه تنها تولید شرکت خود را ترویج کرد، بلکه گامی در جهت پیشنهاد قرارداد به کاخ سفید برداشت. کاربران توئیتر بلافاصله از کاخ سفید به خاطر پُست کردن تبلیغ از یک شرکت خصوصی عصبانی شدند و عده ای آن را غیر اخلاقی و غیر قانونی خواندند.

هیچ یک از این اقدامات غیر عادی نبود، زیرا دولت ترامپ از پرداختن به این استدلال که اشتغال زایی توجیهی کافی برای حمایت از تولیدکنندگان سلاح است، متوقف نشده است.

دونالد ترامپ حتی پیش از خواندن سوگند ریاست جمهوری، اصرار داشت که هزینه های نظامی مشاغل خوبی را ایجاد می کنند. وی در طول ریاست جمهوری خود این ادعا را دو برابر کرد.

اخیرا، وی با اعتراض به مخالفت های کنگره با اعلام اضطرار ملی گفت که از طریق فروش سلاح به عربستان سعودی بیش از 1 میلیون شغل ایجاد می کند. این ادعا زمانی کاملا بی ارزش جلوه کرد که مهمترین بخش این استدلال مبنی بر اینکه جریان پولی بیشتر به سوی پیمانکاران دفاعی منجر به ایجاد تعداد قابل توجهی شغل جدید می شود، توسط بسیاری از صنایع دفاعی به ویژه ماریلین هیوسن به معنای واقعی شخصی سازی شد.

حقایق، داستان دیگری را روایت می کنند.

 

 

لاکهید با کاهش اشتغال آمریکایی ها، دلارهای مالیات دهندگان را از بین می برد

ما برای آزمایش استدلال ترامپ و هیوسن یک سؤال ساده پرسیدیم: آیا وقتی پیمانکاران پول بیشتری از مالیات دهندگان دریافت می کنند، شغل بیشتری نیز ایجاد می کنند؟

برای یافتن پاسخ به تجزیه و تحلیل گزارش های پیمانکاران بزرگ دفاعی که هر ساله توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارائه می شود، پرداختیم. در میان موارد دیگر، تعداد کل افراد شاغل در کارخانه و حقوق مدیر ارشد اجرایی فاش شد. سپس بر اساس سیستم داده های خرید فدرال که دلارهای الزامی یا وجوه دولت به شرکت ها را اندازه گیری می کند، آن ارقام را با دلارهای مالیاتی فدرال که هر شرکت دریافت کرده، مقایسه کردیم.

ما بر 5 پیمانکار ارشد پنتاگون یعنی منطقه مرکزی و حیاتی مجموعه نظامی – صنعتی بین سال های 2012 تا 2018 تمرکز کردیم. سال 2012 سال محوری بود، زیرا قانون کنترل بودجه (BCA) ابتدا به اجرا در آمد و سپس مقدار پولی که می تواند توسط کنگره هزینه شود و اختیار کاهش هزینه های دفاعی تا سال 2021 را تعیین کرد. این قوانین هرگز به طور کامل رعایت نشدند.

نهایتا پنتاگون مبلغ قابل توجهی را نسبت به دهه گذشته که آمریکایی ها در اوج جنگ با افغانستان و عراق بودند، از BCA دریافت خواهد کرد.

در سال 2012 پس از تصویب قانون کنترل بودجه، انجمن صنایع هوافضا هشدار داد که اگر هزینه های پنتاگون کاهش یابد بیش از 1 میلیون شغل در معرض خطر قرار می گیرد. لاکهید برای تأکید بر این موضوع درست قبل از اجرای BCA و تنها چند روز پیش از انتخابات سال 2012، اعلامیه اخراج 123000 کارگر را ارسال کرد. اخراج ها هرگز رخ نداد، اما ترس از دست دادن شغل واقعا اثبات شد و باقی ماند.

با توجه به انجام این عملیات، هزینه های پنتاگون در سال 2018 بیشتر از سال 2012 بود و لاکهید میزان قابل ملاحظه ای از تزریق پول را دریافت کرد.

از سال 2012 تا 2018 در میان پیمانکاران دولت، شرکت لاکهید که هر ساله در صدر دریافت کنندگان دلارهای مالیات دهندگان قرار داشت در سال 2017 با بیش از 50.6 میلیارد دلار فدرال به اوج خود رسید. در سال 2012 که این شرکت تهدید به اخراج گسترده کارگران خود کرد، حدود 37 میلیارد دلار دریافت کرده بود.

لاکهید با آن 13 میلیارد دلار اضافه چه کرد؟ منطقی است که فرض کنیم بخشی از این ثروت باد آورده را صرف سرمایه گذاری در رشد نیروی کار خود کرده است. اگر به این نتیجه رسیدید کاملا در اشتباه هستید.

 

 

با توجه به پرونده های این شرکت در کمیسیون بورس و اوراق بهادار و گزارش خودِ شرکت مبنی بر کاهش 16350 شغل در آمریکا از سال 2012 تا 2018، اشتغال کل در لاکهید از 120000 به 105000 کاهش یافت. به بیانی دیگر، لاکهید طی 6 سال گذشته حتی با استخدام کارمند بیشتر از خارج از کشور و دریافت دلارهای بیشتر از مالیات دهندگان، به طور چشمگیری نیروی کار آمریکا را کاهش داد.

پس اگر پول اضافی مالیات دهندگان در اشتغال زایی صرف نمی شود، به کجا می رود؟ حداقل بخشی از پاسخ به سود پیمانکار و افزایش حقوق مدیر ارشد اجرایی شرکت مربوط می شود.

به گزارش کمیسیون بورس و اوراق بهادار طی آن 6 سال، قیمت سهام لاکهید از 82 دلار در ابتدای سال 2012 به 305 دلار (حدود 4 برابر) در پایان سال 2018 افزایش یافت. همچنین این شرکت از افزایش 9 درصدی سود خود (590 میلیون دلار) در سال 2018 خبر داد. حقوق مدیر ارشد اجرایی در همان سال به 1.4 میلیون دلار افزایش یافت.

به طور خلاصه، از سال 2012 تاکنون، میزان دلارهای مالیات دهندگان به لاکهید به میلیاردها دلار گسترش یافته، ارزش سهام آن نزدیک به 4 برابر شده و حقوق مدیر ارشد اجرایی آن با وجود کاهش 14 درصدی نیروی کار آمریکایی، 32 درصد افزایش داشته است.

لاکهید هنوز برای کسب پول بیشتر از مالیات دهندگان به اشتغال زایی و همچنین گروکشی سیاسیِ مشاغلِ کارمندان فعلی ادامه می دهد. ترامپ نیز به دنبال پول بیشتر برای پنتاگون و ترویج معاملات تسلیحاتی با کشورهایی مانند عربستان سعودی است.

 

 

لاکهید عادی است نه استثناء

با وجود پول فراوانی که به برترین شرکت های سازنده تسلیحات در جهان از جمله لاکهید تخصیص داده شده، این شرکت ها مشاغل خود را از دست داده و در حال حاضر 6900 کارمند کمتر از سال 2012 دارند.

علاوه بر کاهش شغل در لاکهید، شرکت های "بوئینگ" و "رِیتون" به ترتیب 21400 و 800 کارمند را از لیست حقوق خود حذف کردند. تنها شرکت های "جِنِرال داینامیکس" و "نورتروپ گرومن" به ترتیب 13400 و 16900 کارمند اضافه کرده اند. اما مادامی که این شرکت ها پیمانکار دیگر پنتاگون را خریداری می کنند و کارمندان آن را به لیست حقوق خود می افزایند، این دستاوردها نمی توانند به اشتغال زایی تعبیر شوند.

شرکت CSRA که در سال 2018 توسط جِنِرال داینامیکس خریداری شد، پیش از ادغام 18500 کارمند داشت. "اوربیتال ATK" که جِنِرال داینامیکس سال گذشته آن را به دست آورد، 13900 کارمند داشت. این 32400 شغل را از مجموع شرکت ها و زیان های شغلی در کارخانه ها کسر کنید.

"پرایس واتر هاوس کوپرز"، شرکت چند ملیتی مشاوره ای ایتالیایی که تجزیه و تحلیل های سالانه صنعت دفاعی را ارائه می دهد در مورد اینکه پول های فراوانی که برای اشتغال زایی در نظر گرفته می شود کجا می رود گفت که این پول ها صرف سود و زیان شرکت و حقوق مدیران ارشد اجرایی می شود.

انتهای پیام/

https://dana.ir/1512169
ارسال نظر
نظرات