شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 11:08 منتشر شده در مورخ: 1398/05/22 شناسه خبر: 1512227
کارشناس مسائل بین الملل:
چشم انداز جدیدی از اینستکس شاهد نبوده‌ایم/ اروپا تحت فشار رژیم صهیونیستی است
زارعی کارشناس مسائل بین الملل گفت: اروپاییان تحت فشار رژیم صهیونیستی و آمریکا عملا هیچ گام موثری در جهت عملیاتی شدن تعهداتشان انجام نداده اند و تمام فعالیت آنها وقت کشی و غیر عملیاتی کردن اقداماتشان بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اصغر زارعی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به گام دوم کاهش تعهدات برجام گفت: همانگونه که قابل پیش بینی بود متأسفانه طرف های اروپایی با وقت کشی هیچ گام مثبتی در جهت اجرایی کردن تعهدات خود بر نداشته اند.

وی با بیان اینکه شاهد عدم پیشرفت ساختار اینستکس هستیم، تصریح کرد: فرد آلمانی که برای ریاست اینستکس تعیین شده بود با فشار رژیم صهیونیستی کمتر از یک هفته مجبور به استعفا شد؛ این فرد پیشتر به عنوان سفیر آلمان در ایران بود که می‌توانست رویکرد مثبتی در این مسئله داشته باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: اینستکس تنها راهکاری بود که اروپائی‌ها می‌توانستند با استفاده از آن حداقل گامی را برای حفظ برجام با جمهوری اسلامی ایران بردارند تا بتوانند به واسطه آن به تعهدات خود عمل کنند ولیکن هیچ گونه چشم انداز جدیدی را در اینستکس از سوی اروپایی ها شاهد نبوده ایم.

وی بیان کرد: علی رغم آنکه در نشست کارشناسان و مدیران برجامی کشورهای عضو گروه 5+1 که با حضور معاون سیاسی وزارت امور خارجه برگزار شده بود؛ احساس می شد که اروپاییان گام مثبتی را در جهت تعهدات برجامی خود بردارند؛ اما عملا شاهد هستیم با گذشت زمان طرف های اروپایی هیچ گونه اقدام مثبت و سازنده ای انجام نداده اند.

زارعی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به سیاستی که توسط شورای امنیت ملی اتخاذ شده است پس از گذشت مهلت مقرر در گام دوم، کاهش تعهدات برجامی را در گام سوم در دستور کار قرار خواهد داد.

این کارشناس مسائل بین الملل عنوان کرد: در فاصله زمانی گام اول و دوم شاهد اقدامات محدود کننده و غیر سازنده‌ای از سوی کشورهای اروپایی بوده ایم و به ویژه اینکه آمریکا با هم‌پیمانان خود اقدام به ایجاد ائتلاف دفاعی و نظامی به منظور ایجاد امنیت در خلیج فارس کردند که این کار یک اقدام غیر سازنده و تحریک آمیز است.

وی در پایان با تأکید بر اینکه مجموعه اقدامات اروپایی‌ها در مسئله برجام نشان می دهد که آنان همچنان در مسیر تاریک قرار گرفته‌اند، خاطر نشان کرد: اروپایی‌ها تحت فشار رژیم صهیونیستی قرار دارند و آمریکا نیز عملاً هیچ گام موثری در جهت عملیاتی شدن تعهداتش برنداشته است و اقدامات آنها با هدف وقت کشی و غیر عملیاتی کردن اقداماتشان بوده است.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1512227
ارسال نظر
نظرات