شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 14:11 منتشر شده در مورخ: 1398/05/24 شناسه خبر: 1513031

روسیه: آمریکا به دنبال بهانه برای عدم تمدید پیمان «استارت-۳» است

در وزارت خارجه روسیه نگران تلاش آمریکا برای کشاندن چین به پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی، ولی نادیده گرفتن توان بالقوه فرانسه و انگلیس بوده و معتقدند: واشنگتن تنها به دنبال بهانه برای خلاصی از محدودیت‌های کنونی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، امروز نوشت: وزارت امور خارجه روسیه از این مسئله که آمریکا سعی دارد چین را به سمت مشارکت در پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی، معروف به «استارت-3» سوق دهد، ولی توان بالقوه فرانسه و انگلیس در این زمینه را نادیده می گیرد، ابراز نارضایتی می‌کند.

یک مقام وزارت خارجه روسیه در گفت‌وگو با این روزنامه توضیح داده است که به نظر می رسد طرف آمریکایی بهانه جدیدی برای خلاصی خود از شر محدودیت‌های کنونی در عرصه تسلیحات راهبردی تهاجمی به دست آورده است.

این دیپلمات روس گفت: «تمدید پیمان استارت-3 به همان اندازه که مورد نیاز طرف آمریکایی است، برای روسیه نیز مهم است و در صورت خودداری آمریکا از توافق جدید در این زمینه، مسکو مجبور است تامین امنیت خود در سطح مناسب و در دورنمای بلندمدت را تضمین کند.»

این مقام وزارت خارجه روسیه با اشاره به ادعای مطرح شده نسبت به آمریکا به خاطر خودداری یک جانبه واشنگتن از ارائه گزارش درباره برخی انواع تسلیحات راهبردی تهاجمی که مقررات آن بین طرفین امضا شده، این مسئله را نقض پیمان مذکور نامیده و یادآور شد، این در حالی است که آمریکایی‌ها اکنون خواستار توافق جدید در این زمینه هستند. ولی طرف روسی وضعیت کنونی را غیر قابل قبول دانسته و وعده داده که از واشنگتن میخواهد تا به تعهدات خویش در چارچوب پیمان استارت-3 عمل کند.

این دیپلمات تاکید کرد که تمدید این توافقنامه مانع از تخریب بیشتر ثبات راهبردی در جهان شده و این فرصت را به وجود می آورد تا در برخوردهای احتمالی با امکان پیدایش سلاح‌های جدید در جهان تجدیدنظر شده و راه‌های ممکن برای کنترل تسلیحات مورد بررسی قرار بگیرد.

البته به عقیده وی، با توجه به علائم ارسالی از واشنگتن، تمدید این پیمان که مدت اعتبار آن بزودی به پایان میرسد، بسیار بعید خواهد بود.

در همین رابطه، "توماس کانتریمن" مشاور سابق وزیر امور خارجه آمریکا در مسائل امنیت بین المللی و عدم گسترش نیز در گفت‌وگو با این روزنامه ابراز عقیده کرده است، دولت دونالد ترامپ به دنبال بهانه‌ای برای عدم تمدید پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی با روسیه است.

این دیپلمات سابق آمریکایی که در حال حاضر ریاست شورای مدیران انجمن کنترل تسلیحات آمریکا را بر عهده دارد، گفت: «جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ تمایلات تندی در رابطه با هرگونه توافق درباره کنترل تسلیحات دارد و به دنبال توجیه و یافتن بهانه برای رها شدن از شر تعهدات آمریکا در این زمینه بوده و از تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی جلوگیری میکند.

کانتریمن ابراز اطمینان کرد که هر سه کشور آمریکا، روسیه و چین روی توسعه سلاح‌های مافوق صوت کار می کنند ولی این مسئله دلیلی برای از بین رفتن پیمان «استارت-3»  نمی شود. وی از واشنگتن و مسکو خواست تا به مسئله مذاکره درباره تمدید این پیمان ه با جدیت بیشتری نگاه کرده و امکان انعقاد توافقات جدید در این زمینه را در نظر بگیرند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1513031
ارسال نظر
نظرات