شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 21:15 منتشر شده در مورخ: 1398/05/25 شناسه خبر: 1513256
نماینده مردم آمل:

انتقال آب دریای خزر به سمنان پشتوانه کارشناسی ندارد

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب دریای خزر به سمنان ضرر دارد و هیچ پشتوانه کارشناسی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عزت‌الله یوسفیان ملا عصر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان با بیان اینکه در بخش خبر آمل رتبه های برتری داریم و این اشتغال کسب درآمد ندارد اما با عشق به این حرفه می‌پردازند، بیان کرد: همه باید نقد و اصلاح شوند و نقد را پذیرفت؛ توجه بر امور شهرستان یکی از مواردی است که رسانه باید به آن بپردازد.

وی با اشاره به اینکه خبر یک نشر و تکثیر خبر دارد اما خبرنگار باید ریشه در همه ابعاد اجتماعی داشته باشد، افزود: اکنوت در مازندران اطلاع‌رسانی در امر اتفاق دریای خزر و ضرر بسیار می‌بینید و شهرستان آمل نیز بیشترین آسیب را می بیند.

یوسفیان ملا گفت: دریای خزر با عرض بیش از 80 کیلومتر در دهه 70 به این شهرستان تعلق داشت اما بعد از آن از آمل خارج شد که متاسفانه قلمی از سوی رسانه زده نشد و این سکوت به ضرر مردم تمام شد.

وی با اشاره به ساخت فرهنگسرا واقع در ساختمان زندان این شهرستان یادآور شد: در قانون بودجه 97 _ 98 آمده تا زندان به فرهنگسرا تبدیل شود و حتی در لایحه مجلس مصوب شد اما بلافاصله پس از این مصوبه به ساخت و ساز مغازه پرداخته شد با وجود اینکه زمین زندان در روستای کاسمده گرفته شد و زندان احداث و به آن روستا انتقال یافت در جهت این ساخت و ساز و تعیین قانون بودجه قلمی از سوی رسانه زده نشد.

نماینده مردم آمل در مجلس با تاکید بر اینکه در زمینه انتقال آب دریای خزر با دو اتفاق قرار گرفتیم و می دانید که در این امر کمتر صحبت کردم، اظهار داشت:  یک مسئله مهم به طور قهر و غلبه، بدون اجازه مردم مازندران برای این انتقال داده شود را نمی‌پذیرم با توجه به اینکا به لحاظ اقتصادی جواب نمی دهد؛ همه دنیا به هم وابسته هستند و انتقال آب صورت می‌گیرد اما با زور این انتقال را نمی‌پذیریم.

وی ادامه داد: مساله دیگر کار کارشناسی که دقیق نشده است و این پذیرفته نیست و قطعاً انتقال آب خزر برای مازندران ضرر و زیان دارد چرا که درصد نمک بالا می‌رود و ماهیان قابل صید نیستند.

یوسفیان ملا اضافه کرد: دریای خزر با 1100 طول و به پهنای 394 کیلومتر از آشور راده تا آستارا منتهی می‌شود که از زمان پطروس کبیر به صورت مشاعی بوده و ایران 50 درصد از دریای خزر به صورت مشاعی استفاده می‌کردیم به طوری که تا ولگا کشتی ایرانی می‌رفت و از این طرف تا نزدیک بابلسر کشتی روسی می‌رفت و این به صورت نصف بوده است.

وی با بیان اینکه اکنون به 5 کشور تقسیم شده و قانون پرچم را به اجرا می‌گذارند و از این پنج کشور برای ایران 20 درصد شده است، گفت: اما در اکتبر 9017 لنین اعلام بر نصف نصف دریای خزر کرد اما در دولت خاتمی با اون عجله و با صحبت از 11 درصد این مساله بسته شد.

عضو مجمع نمایندگان مازندران افزود: در حالی که فقط 15 میلیارد بشکه نفت در ترکمنستان ذخیره نفتی از دریای خزر دارند و در نقطه عمق دریای خزر هستند و چوب هایی که به دریا می ریزند سواحل استان های شمالی جمع‌آوری می‌کنند.

وی با بیان اینکه طول پهنای دریای خزر هیچ تورفتگی ندارد و با 394 کیلومتر دو ضلع مثلث نداریم بنابراین مازندران از این دریای بیشترین زیان را می‌بیند، عنوان کرد: در این زمینه آیندگان براساس مطالعات متاثر می‌شوند به خصوص رسانه‌ها و قلم زدگان چیزی ننوشته باشند با وجود اینکه خیلی راحت می‌شود حرف زد و با زیباترین جملات به صورت شعر و یادداشتی به انتقاد پرداخت؛ در قلم آنچه که هنر دارد جایگاه دارد. 

وی با اشاره به بودجه 8 هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های زیست محیطی بیان کرد: این بودجه مصوب شده تا به امورات کشور رسیدگی شود و چون رئیس سازمان محیط زیست، معاون رئیس جمهور است و آمار برای این امر نمی‌دهد بنابراین این بودجه را مستقیم به سازمان ندادیم به همین دلیل معترض شدند.

یوسفیان ملا در زمینه زباله آمل از فراهم شدن تمام امکانات با ارائه دو زمین در منطقه منان بلده و پاساکش جهت انتقال زباله این شهرستان مطرح کرد و گفت: تاکنون یک میلیارد تومان برای اوقاف و یک میلیارد تومان برای شهرداری بودجه واریز شد و زمین پاساکش موافقت شد و حرفی برای این زمینه نداریم و منتظر مصوب شورای تامین استانداری هستیم که البته در این زمینه فقط مسئله محیط زیست باعث تأخیر کار شده است.

وی با اشاره به انتقال آب سد هراز به پردیس تهران خاطرنشان کرد: برای این انتقال هیچ اجازه‌ای را به تهران نمی‌دهیم و آن صحبت‌ها نیز اتفاق نمی افتد و موافقت نمی شود.

انتهای پیام

 

https://www.dana.ir/1513256
ارسال نظر
نظرات