شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 09:10 منتشر شده در مورخ: 1398/05/27 شناسه خبر: 1513496
گزارشی از وضعیت فرش دستباف خراسان‌جنوبی:

سهم ناچیز بافندگان خراسان‌جنوبی از بیمه/ غرفه‌هایی که در نمایشگاه‌ها فروخته می‌‍شود

سهم ناچیز بافندگان خراسان‌جنوبی از بیمه/ غرفه‌هایی که در نمایشگاه‌ها فروخته می‌‍شود
علی‌رغم اینکه فرش دستباف خراسان‌جنوبی یکی از مهمترین محصولات صادراتی و هنر دست هنرمندان استان است اما سهم بافندگان فرش استان از بیمه نسبت به جمعیت بافنده فرش بسیار ناچیز است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، فرش‌های بافت خراسان‌جنوبی مشهورترین فرش‌های ایران در گذشته بوده که تاریخچه آن به دوران حکومت شاهرخ میرزا در هرات بر می‌گردد و حدود 600 سال پیش در این منطقه بافته می‌شد.

 
ایرانیان از صدها سال پیش تاکنون در محصولات ابریشمی، پشم، سنگ‌های گران قیمت و فرش شهره بوده‌اند و بازرگانان اروپایی از طریق جاده ابریشم به داد و ستد با آنها پرداخته‌اند. اقتصاد کشور ما به دلیل اتکا به نفت خام، اقتصادی تک محصولی است و برای رهایی از این تنگنا، عوامل بنیادی جامعه باید برای تنوع بخشیدن به صادرات غیر نفتی و توسعه آن قدم‌های موثری بردارند.
 
از این میان 250 رشته شناسایی شده و کددار صنایع دستی و هنرهای سنتی در کشور بیش از 40 رشته در استان خراسان جنوبی فعالیت دارند که قالی و قالیچه بافی از مهمترین آنهاست.بافت قالی در اکثر روستاها و شهرستان‌های این استان رواج دارد به طوری که حدود بیش از 80 درصد ساکنان روستاها به این حرفه اشتغال دارند.
 
در حالی که جمعیت قابل توجهی از مردم روستاهای خراسان‌جنوبی مشغول به حرفه قالیبافی هستند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند اما متاسفانه عمده درآمد قالیبافان استان به جیب دلالان رفته و سهم بافندگان فرش استان از دست‌رنجشان پایین است.
 

قنبری تولید کننده فرش دستباف استان در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: گران بودن مواد اولیه و هزینه رنگ‌ریزی از جمله مشکلات پیش‌روی بافندگان فرش استان است.

 

تامین مواد اولیه توسط اتحادیه فرش

این تولید کننده فرش افزود: اگر اتحادیه فرش برای تهیه مواد اولیه با بافندگان فرش همکاری کند خیلی بهتر است چراکه شرکت ملی فرش همکاری لازم با بافندگان را ندارد.

 

وی با اشاره به حضور بافندگان در نمایشگاه‌ها، بیان کرد: متاسفانه شرایط برای حضور تولید کنندگان فرش در نمایشگاه‌ها کم است و غرفه‌هایی که در اختیار تولیدکننده‌ها قرار داده می‌شود در نقاطی در نظر گرفته شده که اصلا مشتری سراغ آن غرفه‌ها نمی‌رود.

 

قنبری در خصوص بیمه قالیبافان اظهار کرد: برای بیمه بافندگان فرش نیز باید چاره اندیشی شود و سهم بیشتری برای استان در نظر گرفته شود.

 

محمدحسین سلیمانی یکی دیگر از بافندگان فرش استان در گفت‌وگو با خاورستان، با بیان اینکه از نوجوانی مشغول قالیبافی است، اظهار کرد: بیش از 50 سال است در این حرفه فعالیت دارم.

 

درآمد اندک بافندگان فرش

وی افزود: متاسفانه علی‌رغم با ارزش بودن این هنر درآمد حاصل از فروش فرش برای بافنده فرش بسیار پایین است و درصد زیادی از درآمد به جیب دلالان فرش می‌رود.

 

این بافنده فرش با بیان اینکه بیمه قالیبافی نیستم، اظهار کرد: موضوع بیمه قالیبافی طی سال‌های گذشته مطرح شده و به دلیل شرایط سنی که برای بیمه در نظر گرفته شده بود نتوانستم برای بیمه اقدام کنم.

 

دولت دیر برای بیمه قالیبافی اقدام کرد

سلیمانی بیان کرد: متاسفانه دولت خیلی دیر برای بیمه قالیبافی اقدام کرد و با توجه به اینکه طی سال‌های اخیر درصد زیادی از مردم روستایی که عمدتا بافده فرش بودند به دلیل خشکسالی به شهرها مهاجرت کرده و کار قالیبافی را تعطیل کردند یا بسیاری از بافندگان اصلی فرش به دلیل بالا بودن سن نتوانستند نسبت به بیمه خود اقدام کنند و نسل جوان که سنشان برای بیمه مناسب بود به دلیل ادامه تحصیل، بافندگی فرش را نیاموخته و در نتیجه سهم بافندگان اصلی فرش از بیمه بسیار پایین است.

 

وی با اشاره به مشکلات جسمی از جمله بینایی، کمر درد، پا درد، دیسک گردن و دست  و  غیره که بر اثر کار برای بافندگان به وجود می‌آید، گفت: باید دولت برای خرید فرش با قیمت مناسب از بافندگان به جهت اینکه درآمد واقعی به دست بافنده برسد اقدام کند و دست دلالانی که از بازار فرش سود می‌برند کوتاه شود.

 

این بافنده فرش بیان کرد: بالا بودن قیمت مواد اولیه فرش از دیگر مشکلاتی است که بافندگان فرش را با مشکل مواجه کرده و گاهی اوقات باعث می‌شود بافنده برای تهیه مواد اولیه ارزان به سمت مواد نامرغوب برود و در نهایت فرش نامرغوبی با قیمت کم تحویل بازار دهد که لازم است  برای تهیه مواد اولیه مرغوب با قیمت مناسب نیز اقدام اساسی صورت گیرد.

 

وی اظهار کرد: بافندگان فرش هنرمندانی هستند که با عشق و علاقه با سرانگشتان خود نقوش زیبایی خلق می‌کنند اما سهم آنها از استفاده فرش دستباف خودشان صفر است چراکه فرش منبع درآمدی برای آنها است و اگر به فروش نرسانند جوابگوی مخارج زندگی نخواهند بود.

 

سلیمانی با اشاره به تورم و افزایش قیمت در تمام زمینه‌ها، گفت: مدت زمان اتمام یک فرش بسیار زیاد است و بسته به اندازه آن چندین ماه و حتی یکسال به طول می‌انجامد و بافنده باید در این مدت زمان اگر پس اندازی از قبل داشته باشد استفاده کند اما در این شرایط گرانی و پایین بودن قیمت فرش خریداری شده از بافنده شرایط زندگی برای این قشر بسیار سخت است و هیچ عدالتی وجود ندارد.

 

مسئولان به معنای واقعی مشکلات بافندگان را حل کنند

وی تصریح کرد: لازم است همانگونه که مسئولان در جلسات، فرش دستباف ایران را یکی از محصولات صادراتی و ارزشمند معرفی می‌کنند به فکر تولید کنندگان فرش دستباف کشور باشند و به معنای واقعی برای رفع مشکلات آنها اقدام کنند.

 

محمد حسن کامیابی مسک رئیس اتحادیه فرش خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: فرش خراسان‌جنوبی یکی از شناخته ترین برندهای فرش دنیا است و از نظر کیفیت، اصالت و مواد اولیه مشتری خود را در دنیا دارد. 

 

وی افزود: علی‌رغم تحریم‌ها و از دست دادن بازار آمریکا طی سال گذشته بیش از 10 میلیون دلار صادرات فرش داشتیم و 4 درصد بافندگان فرش کشور اهل خراسان‌جنوبی هستند.

 

فعالیت 50 هزار بافنده در استان

رئیس اتحادیه فرش خراسان‌جنوبی بیان کرد: در استان 50 هزار بافنده فرش داریم که این قشر جزو ضعیف و شریف‌ترین اقشار جامعه هستند که با کمترین درآمد زندگی می‌کنند و در این شرایط خشکسالی و کاهش کار کشاورزی تنها عاملی که باعث ماندگاری مردم در روستاها شده هنر قالیبافی است.

 

وی در خصوص صادرات فرش استان، خاطرنشان کرد: در سال‌های 1370 تا 1373 بیش از 95 درصد فرش استان صادر می‌شد اما در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها شاهد صادرات 60 درصدی صادرات فرش استان هستیم.

 

رئیس اتحادیه فرش خراسان‌جنوبی با بیان اینکه درآمد حاصل از تولید فرش بسیار پایین است، گفت: در فاصله تولید فرش تا فروش، فرش چند دست می‌چرخد و در این شرایط درآمد واقعی به دست بافنده نمی‌رسد.

 

 باید دست واسطه‌ها را از بازار فرش کوتاه کرد

کامیابی مسک با اشاره به اینکه باید دست واسطه‌ها را از بازار فرش کوتاه کرد، افزود: برای فروش تولیدات فرش استان بدون دخالت واسطه‌ها تلاش می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: هر چه تعداد رقبا در بازار فرش زیاد باشد قیمت فرش تحت تاثیر قرار گرفته و پایین می‌آید و ما در حوزه فرش به دنبال ایجاد شغل جدید نیستیم بلکه به دنبال پایداری شغل‌های موجود هستیم چراکه که عرضه زیاد و تقاضای کم بازار فروش فرش را به سقوط نزدیک می‌کند.

 

تلاش برای پیدا کردن بازار فروش جدید

رئیس اتحادیه فرش خراسان‌جنوبی با شاره به اینکه بازار آمریکا را برای صادرات فرش از دست داده‌ایم، اظهار کرد: باید برای پیدا کردن بازار جدید تلاش کرد و بازارهای دنیا نیز به بازاریابی برای فرش استان کمک کنند.

 

کامیابی مسک گفت: برخی از بافندگان فرش استان توانایی حضور در نمایشگاه‌های خارج از کشور را ندارند که لازم است در این زمینه نیز با بافندگان برای عرضه تولیدات فرش آنها در نمایشگاه‌های خارجی و حتی داخلی همکاری شود.

 

گران بودن مواد اولیه تولید فرش

وی خاطرنشان کرد: طی سال‌های اخیر مواد اولیه تولید فرش استان بسیار گران شده و با توجه به پایین بودن سطح درآمد بافندگان فرش برخی از آنها به ناچار اقدام به خرید مواد اولیه نامرغوب می‌کنند که این موضوع باعث تولید فرش نامرغوب و آسیب زدن به برند فرش استان خواهد شد.

 

رئیس اتحادیه فرش خراسان‌جنوبی تصریح کرد: اگر مواد اولیه مرغوب در اختیار بافند فرش قرار گیرد و بعد از فروش فرش هزینه از وی اخذ شود بهتر است چراکه به بافنده و کیفیت فرش تولیدی استان کمک خواهد شد.

 

خرید و فروش غرفه‌ها در نمایشگاه‌ها

کامیابی مسک با اشاره به مشکلات سر راه بافندگان فرش استان و فروش محصولات آنها، گفت: برخی اوقات در نمایشگاه‌های داخلی شاهد در اختیار گرفتن تعداد غرفه زیادی توسط عده‌ای هستیم در صورتی که سایر تولید کنندگان نمی‌توانند غرفه اجاره کنند و از طرف دیگر گاهی اوقات شاهد خرید و فروش غرفه‌هایی هستیم که کار درستی نیست و درخواست می‌شود نسبت به این موضوع نیز رسیدگی شود.

 

رضا سلم آبادی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، در این خصوص، بیان کرد: در استان 3 هزار و 100 بافنده فرش تحت حمایت امداد هستند و همچنین 2 هزار و 52 کارگاه خانگی و 14 کارگاه تجمیعی در استان فعال است.

 

سلم آبادی بیان کرد: سال گذشته حدود 900 تخته فرش به ابعاد 4 هزار و 781 متر مربع و به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان در استان تولید شده و در 4 ماه نخست سال جاری نیز 143 تخته فرش با 630 متر مربع و 453 میلیون تومان توسط مددجویان امداد بافته شده است.

 

وی با بیان اینکه هزینه نگه‌داری و ارسال فرش مددجویان به تهران رایگان است، گفت: بیش از 96 درصد فرش بافته شده توسط مددجویان امداد به خارج از کشور صادر شده و بیش از 95 درصد فرش استان مشتری خاص خود را دارد.

 

فرش خراسان‌جنوبی در دنیا طالب دارد

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان‌جنوبی با بیان اینکه فرش خراسان جنوبی در دنیا طالب دارد، گفت:  میانگین قیمت فرش خریداری شده از مددجویان یک میلیون تومان است.

 

سلم آبادی اظهار کرد: امداد در زمینه مسائل فنی، بازریابی، امنیت و تضمین فرش مددجو تلاش می‌کند.

 

مشیرالحق عابدی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌جنوبی در خصوص مشکل بیمه قالیبافان استان، اظهار کرد: مشکلات بیمه‌شدگان قالیبافی احصاء شده و اگر قرار است شاهد افزایش تعداد در بیمه شدگان بافنده فرش در استان باشیم بهترین روش بهره‌وری بیشتر از این جامعه رفع مشکلات آنها است.

 

توجه به بازاریابی فرش

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین مسئله در اقتصاد فرش بحث بازاریابی است، افزود: اگر قرار است اقتصاد جامعه روستایی و صنعت فرش بهبود پیدا کند باید در تولید جنس با کیفیت و بازاریابی تلاش کرد.

 

داوود شهرکی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در خراسان جنوبی 50 هزار بافنده فرش داریم که از این تعداد 35 هزار نفر شناسایی شده‌اند. 

 

وی با بیان اینکه  در استان 42 مجتمع قالیبافی غیر متمرکز، 2 مجتمع متمرکز در فردوس و بیرجند و 36 واحد فروش مواد اولیه فرش فعال است، افزود: 45 مجتمع فروش فرش، 3 تعاونی فرش روستایی، 18 تعاونی شهری و 17 هزار دار قالی شناسایی شده در استان فعال است.

 

شهرکی اظهار کرد: در سال گذشته 150 دوره آموزشی،8 هزار و 600 مجوز مشاغل خانگی صادر و 8 میلیارد تومان تسهیلات به بافندگان فرش پرداخت شده است.

 

وی با بیان اینکه دو نشان فرش استان که مربوط به مود و قهستان است جهانی شده، گفت: فرش درخش ثبت ملی شده که پیگیر ثبت جهانی این نشان نیز هستیم.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی گفت: میزان فرش تولیدی استان 160 هزار متر مربع است. 

 

4هزار و 500 بافنده فرش بیمه تامین اجتماعی هستند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر 4هزار و 500 بافنده فرش بیمه تامین اجتماعی هستند، افزود: در سال جاری تعهد بیمه 15 هزار بافنده فرش را داریم که در صورت تامین اعتبار این تعداد بیمه خواهند شد.

 

شهرکی تصریح کرد: به دنبال شناسایی ظرفیت‌های جدید در حوزه فرش هستیم و تلاش می‌شود از ظرفیت بخش خصوصی برای توسعه فرش استان استفاده شود.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌جنوبی تصریح کرد: فرش خراسان‌جنوبی به کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود و طی سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها صادرات 30 درصدی فرش استان به آمریکا را از دست داده‌ایم. 

 

صادرات 60 درصدی فرش استان

شهرکی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 60 درصد فرش استان صادر می‌شود و طی 10 سال گذشته در حوزه فرش استان شاهد رشد چشمگیری بوده‌ایم. 

 

مجید درویشی مدیرکل بیمه تامین اجتماعی خراسان‌جنوبی در خصوص بیمه بافندگان فرش در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: قانون بیمه قالیبافان از سال 1388 در دستور کار قرار گرفته و در سال 1390 مجلس در این خصوص مصوبه‌ای داشت که بیمه بافندگان به طور کامل پرداخت شود اما مشمول بیمه بیکاری نمی‌شود. 

 

وی افزود: طی سال‌های 91 تا 93 اعتباری برای بیمه قالیبافان در نظر گرفته شد و 556 هزار نفر در کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

 

درویشی خاطرنشان کرد: معرفی بافندگان فرش به تامین اجتماعی از طرف سازمان صمت انجام می‌شود.

 

حوزه فرش در بخش‌های مختلف دیده شود

محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان‌جنوبی در جلسه‌ای با بیان اینکه در حوزه فرش باید بخش‌های مختلف دیده شود، گفت: در خراسان‌جنوبی نیازمند تدوین سند توسعه فرش هستیم که لازم است در این خصوص کمیته‌ای در استانداری با عنوان کمیته فرش تشکیل شود و به مباحث مورد نظر در این زمینه پرداخته شود.

 

وی تصریح کرد: همچنین در حوزه فرش می‌توان از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کرد و شاهد اقدامات خوبی بود علاوه بر این باید بانک اطلاعاتی کاملی از بافندگان فرش استان تهیه شود که آمار دقیقی از بافندگان فرش استان در اختیار داشته باشیم.

 

 تدوین سند توسعه فرش

ستاندار خراسان‌جنوبی گفت: اولین ماموریت در راستای بهبود و ساماندهی وضعیت فرش استان تدوین سند توسعه فرش است که لازم است سازمان برنامه و بودجه استان نیز در این زمینه نهایت همکاری را داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه برای توسعه فرش استان باید برنامه کوتاه، میان و بلند مدت تعریف و اجرایی شود، بیان کرد: بحث حمایت و توانمند سازی بافندگان فرش استان باید در دستور کار باشد و درخواست صورت گرفته برای تحت پوشش بیمه قرار دادن 20 هزار نفر عملی شود.


معتمدیان گفت: باید تسهیلات ارزان قیمت در راستای بافت فرش در اختیار بافندگان قرار گیرد و از همه مهمتر بحث بازاریابی داخلی و خارجی مورد توجه باشد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1513496
ارسال نظر
نظرات