شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:27 منتشر شده در مورخ: 1398/05/28 شناسه خبر: 1513984
کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد؛

۲۸ مرداد نمونه ای از اعتماد به آمریکا/مصدق یک حقوق دان بود، نه سیاست مدار و نه مسلم

۲۸ مرداد نمونه ای از اعتماد به آمریکا/مصدق یک حقوق دان بود، نه سیاست مدار و نه مسلم
یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: نتیجه اعتماد به آمریکا این شد که آمریکایی ها با عملیات روانی مناسب با استفاده از ابزار هنر، با استفاده از اراذل و اوباش و حتی روسپیان و از طرف دیگر با حضور نفوذی ها در سازمان های شهری و جاسوس ها و عمال انگلیس توانستند در ۲۸ مرداد کودتا را به نتیجه برسانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجتبی شاهوار کارشناس مسائل سیاسی و حقوقی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص کودتای ۲۸ مرداد ۳۲، گفت: مرداد ماه در تاریخ معاصر ایران، ماه بسیار مهمی است. دو حادثه تاریخی نهضت مشروطه و بعد از آن نیز کودتای ۲۸ مرداد باعث شده است که مرداد ماه ویژگی هایی در تاریخ معاصر پیدا کند.

شاهوار افزود: در اردیبهشت سال ۱۳۳۰ با اصرار آیت الله کاشانی، مصدق به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و روابط این دو رهبر دینی و ملی به تلفیق خوبی رسید. قطعا این برای دربار و به طبع اربابان دربار، که در درجه اول انگلیس و بعد از آن آمریکایی ها بودند، خوش نمی آمد. در کنار آن نیز باید گفت که نوع رفتار دکتر مصدق هم با شاه دقیق نبود و به تعبیر امام خمینی (ره) مصدق دو اشتباه بسیار بزرگ انجام داد که یکی مماشات با شاه بود و دیگری انحلال مجلس قبل از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ بود.

رفراندوم طرح نخ نمایی برای فرار از ناکارآمدی

وی عنوان کرد: مصدق به دنبال افزایش اختیاراتش بود که آیت الله کاشانی این را برخلاف قانون اساسی می دیدند و در همین راستا مصدق طرح رفراندوم را برگزار کرد و توانست افکار عمومی را به نوعی اغنا کند و یا به تعبیری فریب دهد و مجلس را منحل کرد. شاید علی الظاهر یک حسن فعلی مدنظرش بود اما متاسفانه انحلال مجلس باعث شد که تالی فاسد ( پیامد نامطلوب) داشته باشد. تالی فاسدش این بود که پس از سال ها که از زمان فوت مظفر الدین شاه قاجار و شروع مشروطه تا ۱۳۳۲ می گذشت و چندین سال با خون دل های مختلفی که تمامی جریانات و گروه ها و افراد و تاثیرگذاران خوردند تا پنجره ای به سوی دموکراسی خواهی به سوی جمهوری خواهی باز شود، متاسفانه این پنجره را مصدق با یک قبح فاعلی بدی بست. لذا همیشه این طرح رفراندوم ، طرح نخ نمایی است که افرادی که به استیصال و یک نوع ناکارآمدی می رسند متوسل به رفراندوم می شوند و این در تاریخ معاصر ما نیز موجود است.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: البته جاهایی در مقوله ی انتخاب نظام جمهوری اسلامی ایران هم رفراندوم انجام شد. این جاهایی که خواست یک حاکمیت، به طور مطلق، هست آن را منها می کنیم ولی در کل مردم ما از مقوله رفراندوم و طرحش توسط سیاسیون و یا مسئولین دولت ها خاطره خوشی بعد از آن رفراندوم ۱۳۳۲ و انحلال مجلس ندارند.

مصدق یک حقوق دان بود نه سیاست مدار

وی با اشاره به اینکه برگزاری رفراندوم و مماشات با شاه نشان داد که مصدق سیاست مدار نیست بلکه یک حقوق دان است اظهار کرد: مصدق حقوق دانی است که زحمات آیت الله کاشانی در بحث شروع ملی شدن نفت را در دادگاه لاهه به لحاظ حقوقی دنبال کرد و دفاع کرد و بسیار کار زیبایی هم انجام شد و این حسن است اما متاسفانه از این حسن که بگذریم بعدا همین عدم صادرات نفت و استفاده از ابزار نفت توسط نظام سلطه و مسدود شدن اعتبارات بین المللی برای دولت مصدق عواملی شد که مصدق به قهقرا کشیده و منزوی شد که تمامش نتیجه اعتماد به غرب و آمریکا بود.

شاهوار تشریح کرد: امروز نیز متاسفانه بعضا می بینیم که بعد از انقلاب هم دولت مردان ما خودشان را بعضا از مصدق هم بالاتر می دانند. قطعا اگر خودشان را از مصدق بالاتر می دانند پس باید میزان اعتماد و اتکائشان به بیرون را هم بالاتر از مصدق بدانند لذا برآیند اعتماد به آمریکا تجربه ناکامی برای تاریخ معاصر بوده است.

وی اضافه کرد: نتیجه اعتماد به آمریکا این شد که آمریکایی ها با عملیات روانی مناسب با استفاده از ابزار هنر، با استفاده از اراذل و اوباش و حتی روسپیان و از طرف دیگر با حضور نفوذی ها در سازمان های شهری و جاسوس ها و عمال انگلیس توانستند در ۲۸ مرداد این کودتا را به نتیجه برسانند و با آن کدی که بی بی سی فارسی به شاه اعلام کرد که دقیقا نیمه شب است، کودتا تحت عنوان عملیات آژاکس شروع شد و منجر به این شد که اوباش شهر را گرفتند.

این استاد دانشگاه عنوان کرد:  روز قبل از ۲۸ مرداد دولت مصدق اعلام می کند که به هیچ وجه هیچ راه پیمایی انجام نشود و این موضوع خود به یکی از پاشنه آشَیل ها تبدیل می شود و ۲۸ مرداد تکمیل شد. یعنی اگر بخواهیم از دیدی میدانی و از دید مهار بحران و مدیریت بحران صحبت کنیم باز به این نتیجه می رسیم که دکتر مصدق سیاست مدار خوبی برای مدیریت بحران نبوده است.

وی اضافه کرد: مثلا ایشان می دانست برادران رشیدیان آدم های نفوذی و خائنی هستند ولی برخورد درستی با اینها به عمل نیامد. حتی سرلشکر زاهدی هم به همین ترتیب. یعنی اگر مصدق مدیریت بحران قوی ای در ۲۸ مرداد داشت مطئنا کودتا ناکام می ماند اما چون این اختلافات بین مرجعیت دینی و آیت الله کاشانی با مصدق به وجود آمد آن پشتوانه مردمی و دینی از بین رفت و در واقع ملی گرا ها ماندند و یک سری شعارهای پوچشان. این جا بود که مصدق فهمید که ملی گرایی هم به کارش نمی آید.

ملی گراییِ بی فایده!

شاهوار تصریح کرد: تعابیری که امام (ره) در باب مصدق دارند خیلی جالب است. ایشان در تعبیری تاکید بر  سیلی ای که از ملی گراها خوردیم دارند. یعنی در واقع تقابل اسلام و ملی گرایی و یا تعبیری از اینکه مصدق مسلم نبود و یا اینکه می گویند این ملی گراها سگی را عینک زدند و به اسم آیت الله در خیابان ها گرداندند. این ها در واقع تعابیری است که امام چون تاریخ معاصر را کاملا نظاره و تحلیل کرده بود به کار بردند. پس باید گفت که جدایی از مردم یکی از عوامل شکست مشروطه و ملی شدن نفت بود که هم مقام معظم رهبری و هم امام (ره) به این موضوع اشاره داشتند.

وی فاصله گرفتن از نهاد دین را دیگر مشکل مصدق دانست و بیان کرد: نهاد دینی که می تواند بسیج کننده افکار عمومی باشد. نهاد دینی که مردم به خاطر او حاضرند جانشان را فدا کنند. این به آن معناست که با ملی گرایی صرف به نتیجه نمی رسیم یعنی ما تجربه و تابلوی بسیار بارزی را به نام دولت مصدق و بعد هم ۲۸ مرداد داریم که نشان می دهد ملی گرایی صرف فایده ای ندارد. درست است که در روایت وارد شده است که «حب الوطن من الایمان» اما ایمان بخش های مختلف دارد که بخشی از آن هم دوست داشتن وطن است.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: قطعا شخصی مانند امام که انسان متالهی است دلش برای میهن می تپد و جایی که امام در جنگ تحمیلی برای مردم و نظامیان در جهت آزادسازی پاوه و خرمشهر اعلام بسیج کردند اینها همه نشان گر این است که یک آدم دینی و متاله قلبش نیز برای مملکت و آب و خاکش می تپد ولی یک آدم ملی گرا مشخصا مثل آقای مصدق به خاطر آن تابوهای ذهنی ای که برای خود ایجاد کرده است علی رغم محاسنی که داشت، علی رغم خدماتی که انجام داد ولی متاسفانه آن غرور و خود خواهی و فاصله گرفتن از نهاد مرجعیت دینی و عدم اعتماد به مردم باعث شد که در پازل دشمن بازی کند و نتوانستند کودتا را مهار کنند.

وی افزود: اگر این همراهی بود و اگر به «مَنِ اسْتَبَدَّ بِرَأْیِهِ هَلَکَ» توجه می شد. اگر آقای مصدق استبداد رای نمی ورزید نتیجه این نمی شد چرا که کسی که استبداد رای داشته باشد به هلاکت می رسد.

نقش مرجعیت، مردم و فداییان اسلام در ملی شدن صنعت نفت

شاهوار نقش مردم، مرجعیت دینی و فعالیت گروه هایی چون فداییان اسلام را در ماجرای ملی شدن صنعت نفت موثر دانست و گفت: ما در تاریخ معاصر فقط بخشی را می خوانیم که در ۲۹ اسفند صنعت نفت ملی شد. که در این ماجرا هم ذهن به سمت مصدق می رود. در صورتی که باید گفت زمینه ها  از فرآیندی که آقای کاشانی چید و حتی اقداماتی که فداییان اسلام انجام دادند ایجاد شد و این ها باعث شد که آقای مصدق بتوانند به عنوان نماینده ملت ایران در محاکم بین المللی حضور پیدا کرده و دفاع از این حقوق کنند و صنعت نفت ملی شد.

وی اظهار کرد: اگر مصدق همین روال را ادامه می داد و با نفوذی ها برخورد می شد و به قول مرحوم امام با شاه مماشات نمی شد و مجلس منحل نمی شد و مدیریت میدانی بهتری در کودتا داشت، قطعا کودتا ناکام می ماند و سرنوشت تاریخ معاصر ما روند بهتری پیدا می کرد ولی این اعتماد به آمریکا و فاصله گرفتن از نهاد مرجعیت دینی و عدم اعتماد به مردم عواملی شد که یک سیاست مدار منزوی و ضعیف ساخته شود و با مجلس تعطیل و منحل شده در نهایت در ۲۸ مرداد هم این کودتا شکل گرفت.

۲۸ مرداد نمونه ای از اعتماد به آمریکا

این کارشناس سیاسی عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم از این فرآیند در حرکت انقلاب اسلامی و در گام دوم انقلاب استفاده کنیم و نهاد های تصمیم ساز ما در قوای سه گانه هم در حوزه قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون و هم در حوزه مبارزه با اژدهای هفت سر فساد و هم در حوزه اجرا و به ویژه در حوزه جنگ اقتصادی که دولت سر دم دار این حرکت هست به افزایش رضایتمندی مردم کمک کنیم تا که پشتوانه مردمی را از دست ندهیم. اعتماد و اتکا به قدرت داخل داشته باشیم و ما می توانیم را محور قرار دهیم و اعتماد به آمریکا نداشته باشیم و طبق فرموده مقام معظم رهبری مذاکره را سم بدانیم.

وی خاطر نشان کرد: در قضیه برجام دوباره مانند دهه ۳۰ بدعهدی آمریکایی ها و نتیجه اعتماد نسبی ای که به طرف مذاکره کننده داشتیم را می بینیم.  به تعبیر بزرگان و طبق آیه ی شریفه قرآن کریم که کفار به هیچ عهد و پیمانی پایبند نیستند باید توجه کرد و دچار این تذبذب نشویم و با راه صدق و خیری که انقلاب پیش پای ما گذاشته است و با تجربه ای که از نهضت مشروطه و نهضت ملی شدن نفت و کودتای ۲۸ مرداد داریم ان شاءالله باید اعتماد عمومی به عنوان پشتوانه نظام جمهوری اسلامی را تقویت کنیم و اتکا به داخل و عدم اعتماد به غرب و نظام سلطه به ویژه آمریکا محور کار قرار دهیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1513984
ارسال نظر
نظرات