شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 22:03 منتشر شده در مورخ: 1398/05/30 شناسه خبر: 1514635
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد قزوین:

تدوین استراتژی جامع و سند توسعه فرهنگی استان ضروری است

تدوین استراتژی جامع و سند توسعه فرهنگی استان ضروری است
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان قزوین گفت: تدوین استراتژی جامع فرهنگی و سند توسعه فرهنگی استان قزوین امری ضروری است که امیدواریم با همکاری سایر دستگاه‌ها محقق شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شاخص، محمدحسین اسماعیلی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان قزوین که ظهر امروز در سالن اجتماعات شهید امام استانداری برگزار شد با بیان اینکه فرهنگ و هنر درواقع هویت هر ملتی است، اظهار کرد: قزوین مهد علم و دانش و هنر و اشتغال است و چهره‌های بلند آوازه‌ای در این دیار وجود دارد.

وی افزود: همچنین قزوین شهر شهیدپرور است که شهدای نام‌آوری همچون شهیدان بابایی و رجایی و بیش از دو هزار شهید دیگر در آن جای گرفته است.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان قزوین گفت: قزوین جایگاه ذوق و هنر و پایتخت خوش نویسی کشور و خواستگاه شعر و موسیقی و آواز است.

این مسئول تصریح کرد: شناسایی بیش از دوهزار و صد بنای تاریخی در قزوین که کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد نشان از غنای تاریخی و فرهنگی این استان دارد.

اسماعیلی بیان کرد: قزوین دروازه بهشت است و باید بهشت فرهنگ و هنر ایران زمین باشد که وظایف و مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار سایر نهادهای فرهنگی در تلاش است تا ضمن صیانت از این فرهنگ غنی در زمینه رشد و اعتلای فرهنگ اسلامی ایرانی بر اساس اسناد بالادست از جمله سند مهندسی فرهنگ کشور و بیانیه گام دوم انقلاب در استان قزوین گام بردارد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان قزوین گفت: در این مسیر تدوین استراتژی جامع فرهنگی و سند توسعه فرهنگی استان قزوین امری ضروری است که امیدواریم با همکاری سایر دستگاه‌ها محقق شود.

سیاست زدگی و سیاست کاری در امور فرهنگی جایی ندارد

این مسئول بیان کرد: در این زمینه دو راهبرد اصلی انسجام درونی و تعاملات بیرونی وجود دارد که هر دو در یک راستا تعریف می‌شود و همه در این مسیر وظیفه دارند.

وی ابراز کرد: اقدامات جزیره‌ای و چنددستگی در حوزه فرهنگ به هیچ وجه کارگشا نخواهد بود در این راستا اداره ارشاد به عنوان یک مرجع فرهنگی و برقرار کننده گفت‌وگوهای فرهنگی در استان ایفای نقش خواهد کرد.

اسماعیلی افزود: برنامه‌های ما طبق اهداف یاد شده در سه حوزه اصلی نیز برنامه‌ریزی و ساماندهی خواهد شد که شامل صیانت و تعالی هویت فرهنگی و سبک زندگی ایرانی اسلامی، حمایت و تقویت آفرینش‌ها و تولیدات فرهنگی و هنری استان و تبیین نقش فرهنگی استان قزوین در کشور است.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان قزوین ادامه داد: برای نیل به این اهداف برنامه‌ها و راهبردهای ده گانه مد نظر است که شامل احیای جایگاه و نقش اداره ارشاد اسلامی به عنوان مرجعیت فرهنگی و ایجاد انسجام فرهنگی در استان، ارتقاء جایگاه اداره ارشاد از تصدی‌گری به تسهیل‌گری، هدایت و حمایت و نظارت بر امور فرهنگی است.

وی ادامه داد: همچنین حمایت از توسعه تولیدات و محصولات و صنایع فرهنگی، توسعه و تقویت هر چه بیشتر تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی و واگذاری امور اجرایی و تخصصی به این انجمن‌ها، تعامل فزاینده با کلیه هنرمندان و نهادهای فرهنگی در استان، تقویت فعالیت‌های قرآنی، تقویت تعاملات فرهنگی با استان‌های همجوار از دیگر برنامه‌ها است.

این مسئول اضافه کرد: تاکید براخلاق‌گرایی و قانون‌گرایی در همه امور و پرهیز از سیاست زدگی و سیاست کاری و ایجاد آرامش و پرهیز از تنش و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در تمام استان در راستای عدالت فرهنگی و تمرکززدایی و حمایت از آموزش، پژوهش و اندیشه ورزی در کلیه امرو فرهنگی در این راهبردهای ده‌گانه جای می‌گیرد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان قزوین در پایان گفت: در این راستا یک برنامه کوتاه مدت یک ساله میان مدت سه ساله و بلندمدت هشت ساله تدوین و اجرا می‌شود تا گام به گام در اعتلای فرهنگ استان قزوین پیش رویم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1514635
ارسال نظر
نظرات