شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 13:00 منتشر شده در مورخ: 1398/05/31 شناسه خبر: 1514830
درگذشت دوبلور پیشکسوت؛

صدایِ «ناصر احمدی» خاموش شد/ والی‌زاده: فردا با صدایِ صادقِ دوبله و خبر وداع می‌کنیم

صدایِ «ناصر احمدی» خاموش شد/ والی‌زاده: فردا با صدایِ صادقِ دوبله و خبر وداع می‌کنیم
دوبلاژ سیما با تأیید خبر درگذشت «ناصر احمدی» به خبرنگار تسنیم گفت که صدایِ «پدرخوانده یانگ‌گوم» فردا صبح از مقابل صداوسیمای کرج تشییع خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ زنده‌یاد ناصر احمدی در شهر دامغان، دوبلور و گوینده رادیو بود. وی از سال 1344 وارد حرفه دوبله شده و پس از آن وارد رادیو شد. شاید خیلی‌ها ندانند که فارغ «گربه روی شیروانی داغ» (جک کارسون)٬ «مظنونین همیشگی» (پیتر پوستلویت) و «ارباب حلقه ها» (گیملی)، احمدی «پدرخوانده یانگ‌گوم» را برای سریال «جواهری در قصر» و « ابومعتز و ابوناظم» را برای سریال «مدیر کل» صداپیشگی کرده است.

البته این دوبلور توانمند و گوینده خبر رادیو، صداپیشگی سریال «مدار صفر درجه»، «هشدار برای کبرا 11» و فیلم‌های «رودخانه برفی»، «سرزمین آهن» و «مانیبال» را در کارنامه خودش دارد.

مجتبی نقی‌ئی مدیر دوبلاژ صداوسیما خبر درگذشت این دوبلور را تأیید کرد و گفت: این پیشکسوتان فارغ از هر نوع غمگینی و محزونی برای رفتن‌شان، یک حسرت هم برای ما به جا می‌گذارند که قرار است یک توانایی بالقوه و تجربه غنی را نداشته باشیم. حقیقتاً ناصر احمدی صدای صاف، صادق و دوست‌داشتنی دوبله بود.

او با اشاره به استنثنا بودن ناصر احمدی در دنیای گویندگی خبر، تأکید کرد: دوستانش همواره گفته‌اند و می‌گویند که او در گویندگی خبر هم یگانه‌ای بود. همیشه به نزدیکِ آنتن می‌رسید و اگر برگه خبر را هم برعکس به او می‌دادند باز بدون اشتباه خبر را قرائت می‌کرد.

نقی‌ئی با اشاره به مراسم تشییع و گرامیداشت «ناصر احمدی»، خاطرنشان کرد: خانواده‌اش از ما خواستند که در همان آرامستان کرج، این دوبلور و گوینده خبر پیشکسوت را تشییع و تدفین کنند. به همین خاطر فردا ساعت 8:30 از مقابل صداوسیمای کرج مراسم وداع آغاز می‌شود و درصدد هستیم یک مراسم گرامیداشت در مسجد بلال احتمالاً یا یکشنبه و یا دوشنبه برگزار کنیم.

روایت والی‌زاده از ناصر احمدی: صدای استثنا، صادق و پویای دوبله و خبر

منوچهر والی‌زاده مثل همیشه خبری از دوست و رفیقِ قدیمی‌‌اش می‌شنود قدری تأمل می‌کند و محزون می‌شود و بعد می‌گوید نمی‌دانم چه بگویم! او هم رفت! این بار تماس گرفتیم و گفتیم «ناصر احمدی درگذشت»... در راه بود و ناگهان دوباره این حرف‌ها تکرار شد. کی! خدایش بیامرزد.

والی‌زاده گفت: یک آدمِ نجیب، دوست‌داشتنی، صادق و پویا هم از دست‌مان رفت. گوینده توانایی که مخصوصاً در زمانِ خبر، آقای حیاتی هم با او خاطره‌ها داشت. به دنیای خبر علاقه داشت و بعد از بازنشستگی دوبله را شروع کرد. آخر هم بیماری او را از پا درآورد مگرنه همیشه برای خدمت به فرهنگ و هنر این مملکت، از هیچ کوششی دریغ نمی‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه باهوش بود و به دردِ دوبله می‌خورد. آن‌قدر گوینده با سواد و کاربلدی بود که می‌دانست کدام دیالوگ را کجا و به چه شکلی مطرح کند برای مخاطب دلپذیرتر است. این یگانگی در خبر، او را به استثنایی در دنیای دوبله هم تبدیل کرده بود. همه به تأثیرگذاری و مهم بودن حضورِ ناصر احمدی در دوبله اعتراف می‌کردند و امروز هم دوباره این اعتراف را می‌کنیم که یک خلأ بزرگ دیگری در دنیای گویندگی و صداپیشگی اتفاق افتاد؛ چون ناصر احمدی از میان ما رفت.

 

 

https://www.dana.ir/1514830
ارسال نظر
نظرات