شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 20:08 منتشر شده در مورخ: 1398/05/31 شناسه خبر: 1514927
به بهانه ۳۱ مرداد ماه روز جهانی مسجد؛

لزوم واکاوی و آسیب شناسی وضع موجود مساجد/ تحقق مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی گام دوم انقلاب از مسیر مسجد

مسجد می تواند و می بایست در نقش یک دولت محله بدون بوروکراسی های زاید نقش آفرینی کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ۳۱ مرداد ماه روز جهانی مسجد بهانه مغتنمی است تا به بازخوانی فرصت طلایی و تمدن ساز مسجد و غفلت های صورت گرفته در این زمینه پرداخته شود. فرصتی که اگر استفاده نشود خسارت های بیشماری را متوجه جامعه خواهد کرد و البته تاکنون نیز اینگونه بوده است.

 
مسجد در فرهنگ اسلامی جایگاه بسیار ویژه ای دارد به گونه ای که در داستان معروف مرد نابینا می خوانیم که برای عدم حضورش در جماعت و مسجد به خاطر سختی مسیر، از پیامبر رخصت می طلبد تا در خانه نمازش را اقامه کند و حضرت پیامبر اجازه نمی دهند نمی دهند و به فرد نابینا توصیه می کنند با ریسمان یا طنابی که از منزل تا مسجد وصل می کنی خودت را به اجتماع مسلمین برسان.
 
این داستان کوتاه در کنار احادیث و روایات بسیار از ایمه اطهار علیهم السلام نشان از نقش و تاثیر مسجد و نماز جماعت در سازندگی فرد و اجتماع دارد.
 
اولین بنای پیغمبر در مدینه مسجد بوده و اداره جامعه در دوران حکومت پیامبر و امیر المومنین و امام رضا علیه السلام با مرکزیت مسجد انجام می شده است. بر اساس روایات در دوره ظهور امام عصر نیز امورات از طریق مساجد دنبال می شود.
 
دیدار با سفرا و نمایندگان کشورها، جمع آوری کمک برای مستمندان، بسیج نیرو برای اعزام به جبهه و جنگ، حلقات بحث و درس، رفع اختلافات، کمک به ازدواج و اشتغال جوانان و... در کنار محوریت اصلی مسجد یعنی کارکرد ذکر و نماز جماعت، از مسجد پیامبر یک الگوی شایسته ساخته است که در صورت رسیدن سایر مساجد به آن طراز، حتماً منشا خیرات و برکات بسیار خواهد بود.
پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی محصول همفکری و هم افزایی مردم در مسجد بود.

مسجد در هر محل می تواند مرکز اجتماع جوانان و نوجوانان، محل مناسب ارضای هیجانات آنان، مرکز تصمیم گیری های محلی، کمک به تصمیم سازی بهتر و دقیق تر مسولان، مرکز آموزش سبک زندگی اسلامی و ایرانی و افزایش مهارت افراد، کمک به هم نوعان، مرکز رسیدگی و مقابله با آسیب های اجتماعی محله، محل روشنگری و بصیرت دهی و کمک به دولت ها برای خدمت رسانی بهتر  باشد. با این تعابیر در واقع مسجد می تواند و می بایست در نقش یک دولت محله بدون بوروکراسی های زاید نقش آفرینی نماید.
 
امروزه باید اعتراف کرد که فاصله مساجد تا نقطه مطلوب فاصله زیادی است و متولیان امر مسجد که اتفاقاً تعدادشان هم کم نیست باید پاسخگوی وضع کنونی در مساجد باشند. روز جهانی مسجد روز بازخوانی این فرصت و ظرفیت بی بدیل است.
 
روز جهانی مسجد بهانه مناسبی است تا متولیان امر مساجد به اقدامات خود در دوره یکساله نمره بدهند و نقاط قوت و ضعف خود را بازخوانی نمایند. روز جهانی مسجد روز بازخوانی و عملیاتی کردن انتظارات امامین انقلاب از مسجد است.

شورای فرهنگ عمومی، مرکز رسیدگی به امور مساجد، اداره اوقاف و امور خیریه، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، پایگاه های مقاومت بسیج، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه مهمترین مجموعه های نقش آفرین در مساجد هستند که می بایست با یک عزم جدی و آسیب شناسی دقیق، نقاط ضعف موجود را برطرف و رسیدن به مسجد طراز اسلامی را گام به گام و با برنامه مدون دنبال کنند.
 
قدم برداشتن در گام دوم انقلاب در مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی از مسیر مسجد محقق می شود و هر مسیری غیر از مسجد اگر بی راهه و گمراه کننده نباشد، قطعا کج راهه و طولانی تر خواهد بود.
 
انتهای پیام
https://www.dana.ir/1514927
ارسال نظر
نظرات