شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:59 منتشر شده در مورخ: 1398/06/02 شناسه خبر: 1515134
عضو کمیسیون صنایع مجلس:

تأمین بخش عمده ای از کمبود قطعات خودرو توسط وزارت دفاع ظرف دو ماه آینده / خودرو های در پارکینگ مانده، شهریور و مهر به بازار عرضه می شوند

تأمین بخش عمده ای از کمبود قطعات خودرو توسط وزارت دفاع ظرف دو ماه آینده / خودرو های در پارکینگ مانده، شهریور و مهر به بازار عرضه می شوند
عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: در رابطه با کمبود قطعاتی که برای صنعت خودرو مشکل ایجاد کرده است، وزارت دفاع به واسطه ظرفیت های موجود در کارخانجاتش برای تولید این قطعات وارد شده است و در شهریور و مهر ماه سال جاری بخش عمده ای از قطعات وارد سیستم می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص وضعیت دو سال گذشته و آینده بازار خودرو گفت: در اواخر سال ۹۶ و ۹۷ در حوزه خودرو مشکلاتی به وجود آمد و در تحویل خودرویی که مردم خریده بودند تأخیر ایجاد شد و این مسئله نارضایتی هایی را به همراه داشت و به همین دلیل مجلس نبست به این مسئله حساس شد.

مقدسی افزود: ابتدا کمیته تحقیق و تفحصی در این حوزه تشکیل شد تا اینکه فقط مچ گیری نکنیم بلکه تحقیق کنیم و ببنیم که استراتژی صنعتی را چگونه باید تدوین کنیم. بعد از آن نیز در کنارش طرحی ریختیم تا موانع این حوزه شناسایی شود.

وی عنوان کرد: خودروسازها گفتند که منابع نداریم و همچنین بخشی از قطعات را وارد می کردیم که در حال حاضر به دلیل تحریم و خروج فرانسوی ها از کشور، در اختیار نیست. سپس قطعه سازان وارد شدند و گفتند که ۱۲ هزار میلیارد تومان از خودرو سازها طلب داریم. در همین راستا به دولت و بانک مرکزی فشار آوردیم و شب عید ۴ هزار میلیارد تومان به قطعه سازان تزریق کردیم و این مسئله آرامشی در قطعه سازها ایجاد کرد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان ادامه داد: گفتند که مشکل ارزی داریم که در این حوزه نیز به دولت فشار آوردیم و مشکل ارزی حل شد . این جا بود که مجلس باید هم کمک می کرد و هم تصمیم می گرفت.

وی تصریح کرد: با تاکید مقام معظم رهبری و با همراهی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و شرکت های قطعه ساز، چند نمایشگاه برگزار کردند تا کمکی باشد برای رفع مشکلات موجود.

مقدسی عنوان کرد: در حوزه قطعاتی که نبود آنها، برای این صنعت مشکل ایجاد کرده وزارت دفاع وارد شد و گفت که کارخانجات ما می توانند این قطعات را تولید کنند و وزارت دفاع به این حوزه ورود پیدا کرد که باید گفت در شهریور و مهر ماه سال جاری بخش عمده ای از قطعات وارد سیستم می شود.

وی اظهار کرد: وزارت دفاع با آن ظرافتی که صنایعش دارد و از طرفی با توجه به اینکه بعضی از کارهای پیچیده را انجام می دهد، مطمئناً برای ساخت یک قطعه خودرو علی رغم مهم بودنش تکنولوژی لازم را دارد، منتهی تا به حال درگیر این فضا نشده بودند. در این شرایط حتی قطعه سازانی که در حوزه های مختلف می توانستند ورود پیدا کنند وارد شدند و توجه به ظرفیت داخل به یک استراتژی تبدیل شد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس اضافه کرد: در حال حاضر بخش عمده ای از قطعات خودرو را با این روش تولید می کنند و خودروهایی که به دلیل وارداتی بودن قطعات در پارکینگ می ماندند در حال تولید هستند.

وی خاطر نشان کرد: در بهمن ماه ۷۰۰ تا ۷۵۰  خودرو تولید می شد که در حال حاضر به بیش از ۳ هزار خودرو رسیده است که اگر این روند به همین شکل جلو برود هم قیمت خودرو تعدیل می شود و هم التهاب در بازار ساماندهی خواهد شد.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1515134
ارسال نظر
نظرات